Top 13 PhotoScape X İpuçları ve Püf Noktaları

PhotoScape X gizli bir mücevherdir. Bunu yıllardır kullanıyorum ve başka herhangi bir fotoğraf düzenleme yazılımı ile değiştirmekten asla rahatsız olmadım. Nedenini sorabilirsin. Eh, bir görüntü düzenleme yazılımı için isteyebilecek her şey var çünkü. 1000'den fazla filtre ve efekt, 100'den fazla araç, 200'den fazla şekil, çıkartma ve şekil ile PhotoScape X editörü akıllara durgunluk veriyor. Ve en iyi bölüm – fonksiyonların çoğu ücretsizdir.

Her kullandığınızda yeni bir şey keşfedersiniz. Bu yüzden zamanınızı biriktirmek için en iyi 13 PhotoScape X ipucunu ve püf noktalarını derledik. PhotoScape'in videolar üzerinde çok büyük bir kütüphanesi bulunduğundan, efektleri, filtreleri ve araçları kullanma yönlerini dışarıda bırakıyoruz. Burada, nasıl çalıştığını anlamaya ve keşfetmeye çalışmak için biraz araştırma yapmayı gerektiren özellikleri ele alacağız.

Note: PhotoScape has two versions — PhotoScape 3.7 and PhotoScape X. The former one is for the users of Windows XP, 7, Vista, or 8, while the latter one is available for PCs with Windows 10 and Macs running macOS 10.10 and above.    

Başlayalım.

1. Undock Araçları

Editör ekranında, tüm araçlar ve efektler sağ tarafta açılır. Bununla birlikte, bazıları sabit bir pozisyonda değildir. Tercih ettiğiniz yere taşınabilirler ve muhafaza edilebilirler. Başka bir deyişle, araçları sökebilirsiniz.

Bunu yapmak için sağ üst köşedeki Undock simgesini tıklayın. Benzer şekilde, onları yerleştirmek isterseniz, sökülmemiş konumdayken aynı düğmeye tıklayın.

Ekran görüntüsünü dikkatlice kontrol ederseniz, her bir araç simgesinin altında bir isim vardır. Bu, kısayolları hatırlamanızı bekleyen diğer görüntü düzenleme paketlerinden daha kolay kullanılmasını sağlar ve araçları bulmak için simgeler üzerinde gezdirmeniz gerekir. PhotoScape X'i tercih etmemin sebeplerinden biri bu.

2. Kırpılmış Alanı Kaydet

PhotoScape X, çeşitli ürün boyutları ve dairesel / perspektif ürün gibi temel ürün hizmetlerini sunar. Bunun üzerine, kırpılmış alanı doğrudan kaydetmenize ve böylece zaman tasarrufu sağlar. Ayrıca, kırpılmış kısmı doğrudan panoya da kopyalayabilirsiniz.

3. Dairesel Mahsul Arkaplanını Değiştirin

Dairesel Kırpma'da, PhotoScape X, dört renk için arka planını düz renkler, degrade ve temalardan seçmenize izin verir.

Bunu yapmak için önce Kırpma işlevi altındaki Dairesel Kırp kutusunu işaretleyin. Ardından, sunulan seçenekler arasından istediğiniz arka planı seçin.

4. Şeffaf Arkaplan Ekle

PhotoScape X, herhangi bir efekt veya araç için bir arka plan seçmenize izin verirse, bir renk veya temaya gitmek yerine, onu şeffaf olarak ayarlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için Arkaplan etiketinin altındaki Dördüncü seçeneği seçin – Saydamlık. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Metin katmanı maskesi için şeffaf bir arka plan oluşturdum.

Also on Guiding Tech

.camp-list-188734{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/200062/How-to-Use-B612-Selfie-Camera-App_46800eadc90c43e43242720fc8994b7a_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1533045661’);background-size:cover;background-position:center center}

#Photo Editing Apps

Click here to see our Photo Editing Apps articles page

5. Nesneleri Kopyala

PhotoScape X, resimlerinize etiket, görüntü, şekil ve metin eklemenizi sağlar. Bazen aynı nesneyi iki kez veya daha fazlasını eklemek istersiniz. Bunun için onları eklemek için menüyü tekrar tekrar tıklatmazsınız. Yinelenen özelliği kullanabilirsiniz.

Bir nesneyi ekledikten sonra, aynı pencerede Çoğalt simgesini tıklayın. İstediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

6. Katmanlarla Çalışın

Görüntünüzde birden fazla nesne eklediğinizde, sol taraftaki Katman seçeneğini alırsınız. Aksi halde görünür değil. Daha sonra her katmanı, yanındaki onay kutusunu işaretleyerek tek tek düzenleyebilirsiniz. Daha sonra, tüm onay kutularını seçmek, son görüntüyü size göstermek için bu katmanları birleştirecektir.

7. Hızlı Menü

Düzenle sekmesinin altında, farklı bölümler altında düzgün bir şekilde yerleştirilmiş birçok düzenleme seçeneği bulacaksınız. PhotoScape X bir ton özellik yüklediğinden, bunlardan bazılarına doğrudan ana pencereden erişmek zorlaşır. Neyse ki, Hızlı Menü doğrudan tek bir pencerede birçok özelliğe erişiminiz olan kurtarmaya geliyor.

Kullanmak için Düzenle sekmesine gidin ve Hızlı Menü simgesine dokunun.

Also on Guiding Tech
5 Cool Photo Editors Like PicsArt for Windows PC

Read More

8. Orijinali Görüntüle ve Karşılaştır

Düzenleme yaparken, PhotoScape X, orijinal dosyayı istediğiniz zaman görüntülemenizi sağlar. Sadece alttaki Orijinal simgesine tıklayın.

Benzer şekilde, birden fazla filtre ve efekt ekleyip düzenlenmiş resmi önceki önizlemeyle karşılaştırmak isterseniz, Karşılaştır simgesini tıklayın veya Ara Çubuğu'na basın.

9. Projeyi Kaydet

Önde gelen fotoğraf editörlerine benzer şekilde, resimlerinizi projeler olarak kaydedebilirsiniz. Daha sonra, bunlarda herhangi bir değişiklik yapmanız gerektiğinde, proje dosyasını açın ve düzenlemeye devam edin.

Resmi bir proje olarak kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın. Ardından, Projeyi Kaydet'e tıklayın. Tabii ki, Alt + Shift + S klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

10. Her Yerde Renk Seçici Kullan

PhotoScape X, bir renk seçici aracı sunar. Şimdi her fotoğraf editörünün bunu yaptığını merak etmelisin. PhotoScape'in renk seçicisini farklı kılan şey, yazılımın dışında da kullanabilirsiniz. Web sitelerinde, dosya tarayıcısında, herhangi bir resim görüntüleyicide, vb. Renk tanımlamak için kullanabilirsiniz.

PhotoScape X'in üst çubuğundaki Araçlar'a tıklayın. Menüden Renk Seçici'yi seçin.

Büyütücünün yakınlaştırma gücünü değiştirebildiğiniz ve boşluk çubuğunu kullanarak birden çok renk seçebileceğiniz gibi ilginç özellikler elde edersiniz.

11. Batch Dosyaları yeniden adlandır

PhotoScape X'in sunduğu diğer bir harika özellik, dosyaların toplu olarak yeniden adlandırılmasıdır. Sadece Araçlar> Yeniden adlandır'dan dosyaları ekleyin ve tercih edilen adlandırma seçeneklerini ayarlayın.

Also on Guiding Tech
6 Best Image Editing Apps for Creating Double Exposure on Windows 10

Read More

12. Düzenleyici Temasını Değiştir

Herkes karanlık temanın hayranı değil. Okunabilirlik çoğu zaman bir atış için gider ve gözlerim ağrıyor. Neyse ki, PhotoScape X, aydınlık ve karanlık tema arasında geçiş yapma olanağı sunuyor.

Bunu yapmak için sağ üst köşedeki Ayar simgesini tıklayın. Ardından, iletişim kutusundan Tema altında Açık veya Koyu seçeneğini belirleyin.

13. Fotoğraf Görüntüleyici olarak kullanın

Hem Windows 10 tabanlı PC'de hem de Mac'te Mac'te, bu fotoğraf editörünü de bir fotoğraf görüntüleyici olarak kullanabilirsiniz. Windows 10 Fotoğraflar uygulamasını sevmiyorum. Bazen PhotoScape'i diğer Windows 10 Fotoğraf alternatifleri arasında bir fotoğraf görüntüleyici olarak kullanırım.

PhotoScape X, Google'ın Picasa'yı size hatırlatır. Picasa 2016'da kapatılmış olsa da, masaüstü uygulamasını yine de indirebilirsiniz. Bir fotoğraf görüntüleyici olarak, PhotoScape X, çeşitli görünüm modları, sık kullanılanlara ekleme, kolay kaydırma, vb. Özellikleri sunar. Fotoğrafları görüntülerken, iki resmi bir arada görmek için çift mod simgesine dokunun.

Resimlerinizi Güzelleştirin

PhotoScape X hakkında beğendiğim şey, kullanımı kolay olmasıdır. Tek bir tıklama ile uygulayabileceğiniz müthiş özellikler elde edersiniz. Ve beklediğinizden çok daha fazlasını sunuyor.

Bu ipuçlarının, PhotoScape X'de düzenleme sürecinizi kolaylaştırdığını umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sistem Nasıl Çözülür Windows 10'da SMB2 Hatası Gerekir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.