UEFI BIOS'ta Önyükleme Aygıtı Nasıl Seçilir

BIOS, sisteminizi önyüklerken gördüğünüz üretici yazılımıdır. Yüklü bir işletim sisteminiz olabilir ve donanımınız oldukça yeniyse, sisteminizin doğruca önyükleme yaptığı görülebilir. Konu bu değil. BIOS her zaman önce yüklenir. BIOS'unuz normal olarak ilk önyükleme aygıtını ayarlamanıza izin veren bir ayar içerir, ancak bu yalnızca eski BIOS'u çalıştırıyorsanız geçerlidir. UEFI BIOS kullanıyorsanız, bu seçeneği göremezsiniz. Önyükleme aygıtını UEFI BIOS'ta nasıl ayarlayabilirsiniz.

UEFI BIOS'ta önyükleme aygıtını ayarlamanın iki yolu vardır. BIOS ürün yazılımını eski BIOS'a değiştirebilir veya UEFI BIOS'ta yerleşik seçeneği kullanabilirsiniz.

UEFI Önyükleme Aygıtı Seçenekleri

Dizüstü bilgisayarınızı veya masaüstünüzü kapatın ve tekrar açın. İşletim sisteminin açılış ekranına geçmeden önce, BIOS'unuza erişmek için hangi tuşlara dokunmanız gerektiğini görmelisiniz. Önyükleme seçeneklerine ulaşmak için hangi tuşa basmanız gerektiğini gösteren ikinci bir seçenek bulunmalıdır. Bu tuşlar farklı sistemler için farklılık gösterecektir. Bir Dell dizüstü bilgisayarda anahtar F12'dir. Google sizin sisteminiz için anahtardır.

Bu tuşa dokunduğunuzda, kullanmak istediğiniz önyükleme aygıtını seçmenizi isteyen bir seçenek alırsınız. Kullanmak istediğiniz cihazı bu menüye önyüklemeden önce bağladığınızdan emin olun veya önyükleyebileceğiniz cihazlar listesinde görünmez.

Bir cihazı seçmek için ok tuşlarını kullanın ve önyüklemek için Enter'a dokunun.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da UEFI Veya BIOS Eski Bellenim Varsa Nasıl Kontrol Edilir

, Windows

PC'nizde BIOS'a Nasıl Erişilir?

Eski BIOS'a UEFI

BIOS'unuzu UEFI'dan Legacy'ye değiştirmek için sisteminizi açın ve Boot menüsüne gitmek için tuşuna basın. Anahtar her sistem için farklıdır, ancak normalde F2 anahtarıdır. Bu işe yaramazsa, Google'ın sisteminize erişmek için hangi tuşa basabileceğini veya doğru anahtarı bulmak için BIOS'a erişmek için kılavuzumuzu kontrol edebilirsiniz.

Menüde özel bir Önyükleme sekmesi olması gerekir. Önyükleme sekmesine gitmek için ok tuşlarını kullanın ve Güvenli önyükleme seçeneğine bakın. Güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakın ve ilk önyükleme aygıtını seçmek için her zamanki seçeneği görmeniz gerekir.

Bu, yüklemiş olabileceğiniz işletim sistemi üzerinde bir etkisi olmamalıdır. Gerekirse sabit sürücünüzden veya SSD'den hala önyükleme yapabilmeniz gerekir. Aynı şekilde, verileriniz de güvende olacak. BIOS ürün yazılımını değiştirmek nadiren bir OS'yi önyüklemez hale getirir ve veri kaybına yol açmaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 1809 Güncelleme On Kullanıcı Dosyaları Silme Nasıl Onarılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.