Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
UEFI veya Eski BIOS'tan Windows 10 yüklü olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim | Windows Yardım

UEFI veya Eski BIOS’tan Windows 10 yüklü olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim

BIOS iki tür bellenimi çalıştırabilir; miras veya UEFI. UEFI, daha yeni sistemlerin çalıştığı daha modern, daha güvenli bir yazılımdır. Bununla ilgili karmaşık bir şey yok, ancak UEFI'da bir önyükleme aygıtı seçmek, Eski BIOS'tan biraz farklı. UEFI veya Legacy BIOS'a Windows 10 yükleyip yüklemediğinizi kontrol etmek isterseniz, kurulum kayıt dosyalarını kontrol edebilir ve öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Kurulum Günlüğü

Bu, ne kadar eski olursa olsun, Windows 10 yüklemenizin ne kadar eski olursa olsun çalışır. C sürücüsünü açın ya da Windows 10'u yüklediğinizde sürücüyü açın. Aşağıdaki konuma gidin, ancak Windows'u farklı bir sürücüye yüklediyseniz, aşağıdaki adrese değiştirin;

C:WindowsPanther

Burada “setupact.log” adında bir dosya aramak istersiniz. Bu, Not Defteri ile görüntüleyebileceğiniz kurulum günlüğü dosyasıdır. Sağ tıklayın ve içerik menüsünden Birlikte Aç'ı seçin. Önerilen uygulama listesinden Not Defteri'ni seçin. İsterseniz, diğer metin düzenleyicileri kullanabilirsiniz, ancak Not Defteri, kutudan Windows 10'da kullanılabilen bir seçenektir.

Günlük dosyasını açtıktan sonra, Ctrl + F klavye kısayoluyla bulma çubuğunu çağırın ve aşağıdakileri arayın;

Detected boot environment

Bunun için girilen değere bakın. EFI diyorsa, Windows 10'unuz bir UEFI BIOS’tan kuruldu. BIOS yazıyorsa, sisteminiz bir Legacy BIOS çalıştırarak kuruldu.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da UEFI Veya BIOS Eski Bellenim Varsa Nasıl Kontrol Edilir

, Windows

UEFI BIOS'ta Önyükleme Aygıtı Nasıl Seçilir

Windows'u yükledikten sonra BIOS ürün yazılımını değiştirmek mümkündür ve bunu değiştirmek işletim sisteminin kendisi üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu nedenle, Windows 10 yüklemenizin bir tür BIOS'ta gerçekleşmesi tamamen olasıdır, ancak sisteminiz şu anda farklı bir şekilde çalışıyor. Mevcut BIOS ürün yazılımı türü olan Windows 10'da kontrol etmek oldukça kolay.

Farklı bir BIOS ürün yazılımı çalıştırıyorsanız ve Windows 10'un farklı biriyle yüklendiğini fark ederseniz, bu bir hata değildir. Windows 10'u her kim yüklediyse, bunu yapmak için farklı bir BIOS kullanmayı tercih etti. BIOS tipini daha sonra değiştirmek oldukça kolay olsa da, yani Windows 10'un yüklendikten sonra Windows 10'u yüklemeden önce bunu yapmak için disklerinizi kurmadan iyi bir fikir olmadığını belirtmeliyiz.

UEFI, GPT bölüm tablosunun disklerde kullanılmasını isterken, Eski BIOS, MBR ile çalışır. Bunlardan herhangi birinin ne olduğunu bilmiyorsanız, şu anda yapılandırılmış olan BIOS'u kullanmak en iyisidir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sistem boşta güç planları nasıl değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.