e
sv

USB 3.0 Nedir, Ne kadar Hızlı?

  • Okuma Süresi

    Dakika
  • Zorluk Seviyesi

    .Seviye
  • Yazım Süresi

    Dakika
  • Kategorisi

avatar
Admin
0 arkadaş - 65 içerik
Takip Et

USB 3.0 çıkalı yıllar oluyor aslında. Fakat ülkemizde yaygınlaşmadı daha. Diğer ülkelerden bihaberim gerçi. Daha önce Laptop(Dizüstü Bilgisayar) Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? konusunda USB 3.0 destekleyen bilgisayar alınmasından bahsetmiştim. Tabii sadece bilgisayarın desteklemesi yetmiyor, sizin USB 3.0 özellikli flash bellek veya harici hdd sahibi olmanız lazım.

Gelelim şu teknolojiye, hakkında ufak bir araştırma yaptım. Sıkmadan ufak ufak önemli yerlerini paylaşayım.

USB’nin açılımı Universal Serial Bus’dır. Türkçesi ise Evrensel Seri Veriyolu. Bu teknoloji bilgisayarın dış birimlerle bağlantı kurmasını sağlıyor. USB’yi 1996 yılında Ajay V. Bhatt bulmuş. Abi Allah razı olsun valla süper bir şey bulmuşsun. 🙂 Biz genellikle USB 2.0 kullanıyoruz. Bu da 480 Mbit/sn hızında çalışıyor. Yani saniyede 5 megabayt veri transferi gerçekleştiriyor. USB 3.0 ise gerçekten inanılmaz bir hız artışı sağlıyor. 4,8 Gbit/sn, yani saniyede 480 megabayt. Yani 10 kat daha hızlı veri transferi yapıyorsunuz.

Yeni çıkan harici harddisklerde USB 3.0 özelliği bulunuyor genelde. Bunları tercih edin derim. Flash belleklerde her ikisi de üretiliyor. 3.0 özellikle olanların fiyatları biraz daha yüksek. Ama bu hız artışı için feda edilmez mi? Tekrar söylüyorum, siz şimdi gidip 3.0 özellikle bir flash bellek alırsınız fakat bilgisayarınız 3.0 desteklemiyordur; hiçbir işe yaramaz. USB 2.0 olarak kullanırsınız.

Önemli:  En İyi Format Dönüştürme Yöntemleri