e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Usb ile Windows 10 Nasıl Kurulur? 2021

Windows 10 iso dosyasını indirdik ve usb'ye rufus programı ile yazdık. Artık usb kullanarak bilgisayarımıza istediğimiz zaman format atabiliriz. Makale yazan bilgileri adım adım uygularsanız sizde microsoftun resmi sitesinden windows 10 indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Anlatım resimli olduğu için basitçe ve kısa sürede yapabilirsiniz.

 • Okuma Süresi

  3 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  2.Seviye
 • Yazım Süresi

  4 Dakika
 • Kategorisi

  Windows 10
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Windows 10 nasıl kurulur? Windows 10 format nasıl atılır? Usb ile Windows 10 Nasıl Kurulur? gibi soruların cevabı için devamını okuyun. Detaylı, anlaşılır ve resimli olarak anlatım sizler için hazırlandı. 

Bilgisayarların ülkemize ilk girdiği yıllarda disket diye adlandırılan küçük hafızalı ve birazda ağır bir alet kullanıyordu. Bu disketler o kadar kullanışsızdı ki bir kere yere düştüğünde çalışmayabiliyordu. Sonradan dünyada cd adı verilen yeni bir depolama ürünü ortaya çıktı ve disketlere göre hem kapasitesi yüksek hem de hafifti. Onunda arka yüzündeki çizikler sebebiyle veri kayıplarının önüne geçilemedi. Daha sonrada usb adı verilen boyu küçük ama hafızası cd’lere göre yüksek ve taşınması kolay hafıza kartları aldı. Şimdilerde bütün diğer depolama aygıtlarının önüne geçmiş durumda ve kapasiteleri şuan itibariyle 1 terabyte’lere kadar dayanıyor.

Usb ile Windows 10 Nasıl Kurulur?

Evet usb’ler artık bütün alanlarda vazgeçilemez ve yer yadsınamaz bir konumda. Cd’ler gibi tek kullanımlık olmadığı için ve uzun ömürlü oldukları için her işimizi onunla görebiliyoruz. Şimdi okuduğunuz makalenin devamında Usb ile windows 10 için format nasıl atılır onu anlatmış olacağız. Bize lazım olan şeyler; bir adet usb, microsoft’un sitesinden indireceğimiz media oluşturma aracı ve Rufus programı.

Önemli:  Windows Mavi Ekran Sorunu Nedir ?

Format İçin Usb Kaç Gb Olmalı?

Usb için minimum hafıza 8 gb olmalı çünkü oluşturacağımız iso dosyası rufus ile yazdığımızda 3 gigabyte’dan fazla bir boyuta ulaşıyor daha düşük hafızalı usb işimizi görmez. Mümkünse 8 gb bir usb ile çalışalım. Usb’nizin içi boş olduğundan emin olun çünkü biçimlendirme ve iso yazım esnasında bilgileriniz kaybolacaktır. Ayrıca NTFS formatından fat32 formatına dönüşeceğinden sonraki kullanımlarınızda usb yazım hızında düşme görülebilir. Tekrardan usb aletinizin formatının NTFS’ye dönüştürülmesi gerekecektir.

Microsoft’un Resmi Sitesinden Media Aracını İndirme

Alt resimdeki gördüğünüz gibi Google’a “Windows 10 indirme” yazdığımızda ilk sırada microsoft.com.tr‘nin linki çıkıyor. Bu link başlığında yazdığı gibi iso dosyası indirmemiz gerekiyor.

Usb ile Windows 10 Nasıl Kurulur?

İso dosyasını da yine alt resimde kare içine alınmış olan “Aracı Şimdi İndirin” yazan yere tıklayarak indirelim.

Windows İso Oluşturma Aracı

İndirme işlemi bittikten sonra aracı bilgisayarımıza kuracağız. Kurma işlemi süresi bilgisayarınızın ve internetinizin performansına göre değişkenlik gösterebilir. Çıkan ilk ekrana tamam diyerek devam edin.

Microsfotun Media Aracı Kurulumu

İkinci adımda bize ne yapmak istiyorsun? diye bir soru soracak biz alt resimdeki gibi “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD ve ISO dosyası) oluştur” seçeneğini seçeceğiz.

Windows 10 ISO Dosyası

Devamında ileri diyerek ikinci kısıma geçelim. Bu ekran iso dosyası tercihleri yer alacaktır ve oluşturmaya çalıştığınız bilgisayarın özelliğine göre hazır tercihte bulunacaktır. Eğer siz tercihleri değiştirmek isterseniz ekrandaki işaretlenmiş yerin tikini kaldırarak değişim yapabilirsiniz. Sonrasında tekrar ileri dediğimizde karşımıza alt resimdeki gibi bir ekran gelecek ve burada üst seçenek değil kırmızı renk ile belirtilmiş olan ikinci seçeneği seçmelisiniz. Yine ileri dediğimizde indirme ekranı gelecek ve bizden konum isteyecek. İndirme konumu olarak masaüstü seçilebilir.

Önemli:  Windows 10 Programsız Orjinal Nasıl Yapılır 2021

Windows 10 ISO Dosyası İndirme

İndirme işlemi üstte dediğimiz gibi bilgisayarınıza ve internet hızınıza göre yaklaşık 10 – 20 dakika arasında inecektir. Başka bir zaman tekrar format atmak isteyebilirsiniz bu yüzden indirdiğiniz iso dosyasını saklamanızı tavsiye ederiz.

Rufus İle ISO Dosyasını Usb’ye Yazma

İso dosyalarını usb’ye yazmaya yarayan bir kaç tane daha program olsa da en iyi ve en hızlısı kesinlikle rufus. Diğer programlarda bad sector hatası veya format esnasında hata alma olasılığınız çok yüksek. Rufus indirmek için rufus.ie sitesine girip Rufus 3.13 Taşınabilir yazan kısımdan indirin. Bu sırada elinizdeki usb’yi bilgisayarınıza takın ve Rufus programını açın.

Usb 8 GB Hafıza

Rufus programını açtığınızda karşınıza alt resimdeki gibi bir ekran gelecek.

Rufus İle Adım Adım

 1. Usb seçme
 2. İso dosyasını seçme
 3. Buraya dokunma
 4. Başlata bas

Kısa bir sürenin ardından usb’miz artık format atmak için hazır. Cd’lerdeki gibi çiziklerden dolayı hata almaya son. Hem daha hızlı hem da saklanabilir. Sizinde alt resimdeki gibi Hazır yazan yer yeşil ise artık dilediğiniz zaman format atabilirsiniz.

 

Bilgisayarınıza format atmayı bilmiyorsanız veya format atmada eksikleriniz varsa sitemizde detaylı ve resimli anlatımı mevcut. Buraya tıklayarak windows 10 format atma konusuna geçiş yapabilirsiniz. Sitemizde biraz gezinerek windows hakkındaki bütün bilgilerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Makalenin altındaki ilgili konular kısmından kolaylıkla erişim sağlanabilir bunun yanında yine de eksik kaldığınız yerler varsa yorumlardan yardım isteyebilirsin. Usb’ye windows 10 kurma konusu her zaman güncel kalacaktır ve bunun yanında Windows 10 ücretsiz olarak full yapma konumuza da bakabilirsiniz. Sadece bir kaç saniye içerinde Komut istemi kullanarak cmd aracılığıyla kısıtlama olmaksızın kullanabilirsiniz.

Önemli:  Windows 10 Format Atma Resimli Anlatım 2021
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı