Uygulama dizini Windows 10'da Denetim Masası'ndan nasıl bulunur?

Windows 10, uygulamaları Başlat Menüsü'nden kaldırmanıza izin verir, ancak söz konusu uygulama bir UWP uygulamasıysa. Bir masaüstü uygulamasını kaldırmaya çalışırsanız, Denetim Masası'na yönlendirilirsiniz. Uygulamanın Denetim Masası'ndaki listesi, ada göre uygulamaları listeler, uygulamanın yüklendiği tarihi, yayınlayan geliştiricinin adını, uygulamanın boyutunu ve sürümünü gösterir. Bu, aldığınız varsayılan bilgilerdir ancak Denetim Masası'nda etkinleştirebileceğiniz birçok ek sütun vardır. Bir sütun, yani Konum sütunu, uygulama dizinini Kontrol Panelinden görüntülemenizi sağlar.

Denetim Masası'ndaki uygulama dizini

Kontrol Panelinde varsayılan olarak gösterilenden daha fazla sütun var. Görev Yöneticisi'nde ek sütunları etkinleştirebildiğiniz gibi, aynısını Denetim Masası'nda da yapabilirsiniz.

Denetim Masası'nı açın ve Programlar'a gidin. 'Bir programı kaldır'ı tıklayın. Bu sizi kurulu uygulamalar listesine götürecektir. Sütunlardan herhangi birinin başlığını sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Diğer'i seçin.

Etkinleştirebileceğiniz çeşitli sütunları listeleyen bir pencere açılır. Bunlardan birine 'Konum' denir ve etkinleştirirseniz, uygulama dizinini görüntüleyebilirsiniz; yani uygulamanın yüklü olduğu klasörü.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Okuma veya Diske Yazma Uygulamaları Nasıl Bulunur?

, Windows

Windows 10'da Nasıl Paylaşım Panelinden Uygulamaları Eklemek veya Kaldırmak

Konum sütunu size çoğu uygulamanın konumunu gösterecek ancak bazılarını kaçırmaya devam edecektir. Örneğin, Paint.net, OBS veya Visual C ++ dizinini diğerleri arasında göremezsiniz.

Denetim Masası'nın göstermediği bir uygulama için yükleme dizinini bulmanız gerekirse, deneyebileceğiniz birkaç alternatif şey vardır.

Uygulama, Başlat Menüsü'ndeki uygulamalar listesinde listeleniyorsa, sağ tıklayın ve Diğer> Dosya Konumunu Aç seçeneğine gidin. Uygulama, uygulamaların listesinde değilse veya yükleme dizinini açmıyorsa, görev yöneticisini deneyebilirsiniz. Uygulamayı çalıştırın ve Görev Yöneticisi'ni açın. İşlemler sekmesinde, uygulamayı sağ tıklayın ve Dosya konumunu aç'ı seçin. Hepsi başarısız olursa, uygulamanın EXE'sini bulmak için Windows arama özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca AppData klasörünün içine bakmaktan zarar gelmez.

Normalde, bir uygulamanın yükleme dizinini bulmak nadiren sorun olur. Bununla birlikte, bazı uygulamaları, özellikle taşınabilir uygulamaları, bırakmaya çalıştığınızda bulmak zor olabilir.

Hala bir uygulamanın EXE'sinin nerede olduğunu bulmaya çalışırken çıkmazlarla karşılaşıyorsanız, EXE adının ne olduğunu bildiğinizden emin olun. Bazı geliştiriciler, EXE dosyasını uygulama ile aynı şekilde adlandırmaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sistem kilidi ekranını kapatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.