Uygulamaları Birlikte Aç listesinden kaldırma Windows 10'da

Windows 10'da bir dosyayı sağ tıkladığınızda, bağlam menüsünde Birlikte Aç seçeneği bulunur. Seçerseniz, dosyayı açabilecek uygulamaları listeleyen bir menü açılır. Bu menüden diğer uygulamaları arayabilir ve seçebilirsiniz ve her zaman bu belirli dosya türünü açacak varsayılan uygulamayı ayarlayabilirsiniz. Windows 10 listelediği uygulamalar hakkında pek akıllıca değil. Birlikte Aç listesinde bulunmaması gereken uygulamaları görüyorsanız, bunları kaldırabilirsiniz. Uygulamaları Birlikte Aç listesinden kaldırmak için OpenWithView adlı bir uygulamaya ihtiyacınız vardır.

Birlikte Aç listesini düzenle

OpenWithView'ü indirin ve çalıştırın. Yüklenmesi gerekmeyen ücretsiz bir uygulamadır, ancak çalıştırmak için yönetici haklarına ihtiyacınız vardır.

Çalıştırıldığında, uygulama bir dosya için Birlikte Aç listesinde görünen tüm uygulamaları listeler. Bu liste kendini dosya türüne göre sıralamaz; yani, bazı uygulamalar yalnızca görüntüler için Birlikte Aç listesinde görünürken, diğerleri yalnızca ses dosyaları için listelenir. Ancak Windows 10 bu ayrımı yapar, OpenWithView bunu yapmaz.

Uygulamalar alfabetik sıraya göre listelenir. Bir uygulamayı içerik menüsünden kaldırmak için listeden seçin ve 'Seçili Öğeleri Devre Dışı Bırak'ı seçin.

Bir uygulamayı devre dışı bıraktığınızda, artık bir istisna dışında Birlikte Aç listesinde görünmez. Uygulamanın belirli bir dosya türünü açması gerekiyorsa, uygulama listede görünmeye devam eder.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Yeni Öğe Menüsünden Uygulamalar Ekleme veya Kaldırma

, Windows

Windows 10'da Önerilen Uygulamaları Nasıl Paylaşılır?

Örneğin, OpenWith listesinden Notepad.exe'yi devre dışı bıraktım. Görüntüleri veya video dosyalarını sağ tıklattığımda listede görünmüyordu, ancak bir TXT dosyasını sağ tıkladığımda hala ilk tercihtir.

Bir Uygulamayı Birlikte Aç listesine geri eklemek, onu kaldırmak kadar kolaydır. Seçin ve sağ tıklayın. Bağlam menüsünden 'Seçili Öğeyi Etkinleştir' seçeneğini seçin. Bu uygulamanın eksikliğinden biri UWP uygulamalarını Birlikte Aç listesinden kaldıramamasıdır. Bu uygulamanın Windows 10'da çalıştığı ve tüm stok uygulamalarının ve Netflix gibi birkaç başka uygulamanın UWP uygulamaları olduğu göz önüne alındığında, bu oldukça büyük bir eksiklik.

Birlikte Aç listesini kalabalıklaştıran uygulamalara sahipseniz ve hızlı ve kolay bir şekilde kesmek istiyorsanız, bunu yapmanın yolu budur. Bunu Windows kayıt defterini düzenleyerek OpenWithView uygulaması olmadan da yapabilirsiniz, ancak bu uygulama yaptığınız değişiklikleri geri almayı daha güvenli ve kolay hale getirir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da dosyaları bir klasöre kopyalamak / taşımak için İçerik Menüsünü kullanma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.