e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uyku Modundaki Bilgisayar Yeniden Açılıyor Sorunu 2021

Uyku Modu

*Başlat menüsüne tıkladıktan sonra arama kutusuna güç ve uyku ayaları yazıp arayın.
*Güç ve uyku ayarları seçeneğine tıklayın.
*Karşınıza açılan pencerede güç ve uyku ayarları bulunur.
*Pil gücünde çalışırken ve prize takılıyken şu süre sonunda bilgisayar uyku moduna geçer seçeneğine tıklayın.
*Açılır menüde 2 dakikadan, 5 saate kadar seçim yapabilirsiniz.

 • Okuma Süresi

  1 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  1.Seviye
 • Yazım Süresi

  3 Dakika
 • Kategorisi

  Bilgisayar
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Uyku Modu Ayarları Nasıl Yapılır? Uyku Modundaki Bilgisayar Yeniden Açılıyor? Uyku Modundaki Bilgisayar Yeniden Açılıyor Sorunu ve Çözümü?  Uyku Modunda Tekrar Açılıyor?

Uyku Modundaki Bilgisayar Yeniden Açılıyor Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Uyku modu, elektronik cihazların prize takılı haldeyken on-off düğmesinin basılı olmalı durumudur. Bilgisayarda duraksama olarak bilinir ve normal hale getirdiğinizde bilgisayarda açık olan tüm pencere, oyun ve programlar çalışmaya devam eder. Yeni satın alınan bilgisayarlarda uyku modu yapılandırılmış olarak gelir. Uyku moduna aldığınız bilgisayar yeniden açılıyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, Uyku moduna alınan bilgisayar için yeniden açılıyor sorunu ve çözüm yöntemlerini aşağıdaki gibi uygulamaktır.

Uyku moduna ait bir değişiklik yapmazsanız, bu ayarlar varsayılan olarak kalır. Bir iş yaparken mola verebilirsiniz. Bu esnada bilgisayarı kapatmak yerine, uyku moduna alabilirsiniz. Bilgisayarın faresine ya da klavyeden bir tuşa bastığınızda, bilgisayar açılır. Yaptığınız işlemlere ait hiçbir pencere, sayfa, program ve oyun kapanmaz. Bir kişi bilgisayarınızı kurcalamış ya da yazılım ile ilgili bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarı uyku moduna almanıza rağmen yeniden açılıyorsa, aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Önemli:  Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları 2021

Uyku Modu Ayarlarını Düzenleyin

Bilgisayarı uyku moduna almış olmanıza rağmen yeniden açılıyorsa, uyku modu ayarları değiştirilmiş olabilir. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak, uyku modu ayarlarını düzenleyebilirsiniz;

 • Başlat menüsüne tıkladıktan sonra arama kutusuna güç ve uyku ayaları yazıp arayın.
 • Güç ve uyku ayarları seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza açılan pencerede güç ve uyku ayarları bulunur.
 • Pil gücünde çalışırken ve prize takılıyken şu süre sonunda bilgisayar uyku moduna geçer seçeneğine tıklayın.
 • Açılır menüde 2 dakikadan, 5 saate kadar seçim yapabilirsiniz.

Güç Seçenekleri Bölümü Ayarlarını Değiştirin

Uyku modu ayarlarını düzenlemek için diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunlardan biri de pil ile ilgili ayarların yer aldığı güç seçenekleri bölümüdür. Başlat menüsünden çalıştır uygulamasını açın.(Kısayol olarak klavyeden WİN + R kombinasyonuna basın). Komut penceresindeki arama kutucuğuna  

control.exe powercfg.cpl,,3

  yazıp enter tuşuna basın. Gelişmiş ayarlar seçeneğinin içerisinde yer alan uyku seçeneğine tıklayın. Açılır menüde uykudan önce bekleme, karma uyumaya izin ver, hazırda beklemeden önce geçecek süre, uyandırma zamanlayıcılarına izin ver seçeneklerini kendi kullanım amacınıza göre değiştirebilirsiniz.

Güç Seçenekleri Bölümü Ayarları

Uyku Modunu Kapatmasını Engelleyen İşlemleri Araştırın

Başlat menüsüne komut istemi (CMD) yazın. Farenin sağ tuşuna basarak açılır menüden yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın. Komut istemi ekranına “powercfg/requests” yazın ve enter tuşuna basın. Bu kod bilgisayarın uyku modundan çıkmasına engel olacak işlemleri kapatacaktır.

Uyku Modunu Kapatmasını Engelleyen İşlemleri Araştırın

Donanımların Bilgisayarın Uyku Modunu Açıp Açmadığını Kontrol Edin

Klavyeden bir tuşa, fareye ve diğer donanımlardan birine basıldığında uyku modundan çıktığını yazımızın en başında söylemiştik. Başlat menüsüne girerek komut istemini yönetici olarak açın. Komut istemi ekranına “powercfg -devicequery wake_armed” kodunu yazıp, enter tuşuna basın. Bu kod bilgisayarın uyku modundan çıkmasına engel olacak donanımları bulacaktır.

Önemli:  Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar 2021

Donanımların Bilgisayarın Uyku Modunu Açıp Açmadığını Kontrol Edin

Güç Tüketimi Sorun Gidericisini Çalıştırın

Diğer yöntemleri denemenize rağmen uyku moduna alınan bilgisayar yeniden açılıyorsa, güç tüketimi sorun gidericisini çalıştırın. Başlat menüsünden çalıştır uygulamasını açın.(Klavyeden WİN + R kombinasyonuna basın). Arama kutusuna “msdt.exe /id PowerDiagnostic” yazıp enter tuşuna basın. Sorun gidericisi açılınca ileri butonuna basın. Sorunlar aranıp, otomatik olarak çözülecektir.

Güç Tüketimi Sorun Gidericisini Çalıştırın

Üst resimde görüldüğü gibi Onarımları otomatik uygula seçeneği aktif olacak şekilde ileri yönergesine basın. Sorun gidericisi hatayı otomatik olarak çözecektir. 

Lan Ayarlarından Uyku Modundaki Bilgisayar Açılmasını Önleme

Son yöntem olarak bilgisayarımızın Aygıt Yöneticisinden yapacağımız ayardır. Bilgisayarım ikonuna tıklayıp disklerin olduğu yere gelelim ve boşluk bir yere sağ tıklayıp özellikler diyelim. Ardından sol menüden aygıt yöneticisini seçip çıkan listeden aşağı resimde görüldüğü gibi Ağ Bağdaştırıcıları > Lan Kontrolcüsüne sağ tık özellikler > Güç Yönetimi > Bu aygıt bilgisayarı başlatsın tikini kaldıralım ve tamam deyip çıkalım. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra artık uyku modunda yeniden açılma gibi bir durum yaşanmayacaktır.

Lan Ayarlarından Uyku Modunda Yeniden Açılmasını Önleme

Bilgisayara dair herhangi bir hata alınırsa sitemizdeki arama butonunu kullanarak ilgili konuya geçiş yapabilir. Uyku Modundaki Bilgisayar Yeniden Açılıyor Sorunu böylelikle çözüme kavuşmuş oldu. Windows 7 den itibaren bütün işletim sistemlerinde aynı yöntemlerle bu sorun çözülebilir. Aşağıdan ilgili diğer başlıklara göz atabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı