e
sv

Valve, Steam Deck’e Windows 11 desteği getiriyor

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
Alperen Bayraktar
0 arkadaş - 43 içerik
Takip Et

Valve, yeni tanıtılan ve taşınabilir bir oyun konsolu olan Steam Deck için çalışmalara devam ediyor. Yeni konsolun duyusundan itibaren Windows desteği konusunda büyük haberler yapılması ile beraber, Windows’u ne kadar iyi destekleyeceği veya net bir şekilde çalıştırabileceği bilinmiyordu.

Valve tarafından paylaşılan yeni bilgiler, cihazın Windows 11 için destek sunacağını ve gerekli olan TPM’in etkinleştirileceğini söylüyor. Windows 11’in duyusu ile beraber Microsoft’un (Güvenli Platform Modülleri) TPM’i gerekli kılması birçok kullanıcı tarafından büyük bir tepkiye yol açmış ve eski donanımlara sahip kullanıcılar tarafından TPM çipleri kara borsada yayılmaya başlamıştı.

Tüm kütüphaneler tek konsolda toplanacak

Steam Deck tasarımcısı Gred Coomer, ”Şu anda TPM ile ilgili bir çalışma var” açıklamasında bulundu ve şirketin Windows 10 için çok fazla odaklandığını, Windows 11 için de çalışmaların başladığını söyledi. Coomer’ın açıklamalarına göre Valve, TPM’in BIOS düzeyinde desteklendiğinden ve yeni konsolun Windows 11 ile stabil bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin olmak için AMD ile birlikte çalışıyor.

Steam Deck, çıkışı ile beraber Linux tabanlı bir işletim sistemi olan SteamOS ile birlikte gelecek ve Linux tarafından desteklenmeyen oyunları Proton yazılımı ile oynatabilecek. Ancak hile koruma konusunda sorunları bulunan Proton yazılımına ve SteamOS’a alternatif olacak Windows kurulumu, Xbox Game PassSteam’in tüm kütüphanesine ve diğer oyun mağazalarına ulaşım sağlayacak.

kaynak:donanimhaber.com

Önemli:  Windows 11'in herkese açık ilk beta sürümü kullanıma sunuldu
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.