Varsayılan Tarayıcıda PC'ye Nasıl Devam Edilir

Windows 10'un PC Üzerine Devam Et özelliği, kolaylık açısından önemlidir. Yer imleri ile uğraşmadan anında cepten PC'ye geçiş yapma yeteneği oldukça iyidir.

Ama bir uyarı var. İOS veya Android mobil cihazınız aracılığıyla gönderdiğiniz tüm bağlantılar sadece Microsoft Edge'de açılır. Ve varsayılan tarayıcınız ne olursa olsun bu şekilde kalır.

Microsoft Edge'in ayrılmaz bir özelliği olan PC'de Devam Et nedeniyle gerçekleştiğini düşünüyorsanız, o zaman aldanmayın. Aslında, Microsoft'un Edge'i boğazımızı zorlamak için yaptığı zorlu girişimlerden sadece bir tanesi. Hiç hoş değil!

Neyse ki, bu kısıtlamayı atlamak için bir çözüm var. İki ayrı tarayıcıyla uğraşmak istemiyorsanız – ki bu sadece aptalcadır – o zaman, varsayılan web tarayıcınızdaki PC bağlantılarına devam etmeyi nasıl açabileceğinizi görelim.

EdgeDeflector'ı yükle

EdgeDeflector, GitHub üzerinde açık kaynaklı bir yardımcı programdır. Bu kod, sabit kodlanmış URL protokolünü engelleyerek Microsoft Edge'e giden PC bağlantılarına devam etmede müthiş bir iş çıkarır. Sadece bu değil, aynı zamanda Chrome, Firefox veya herhangi bir şey olsun, varsayılan web tarayıcınıza giden bağlantıları da yönlendiriyor. Ve tüm bunlar, hiçbir gecikme olmadan sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

GitHub'dan EdgeDeflector yürütülebilir dosyasını indirerek başlayın. Sadece yaklaşık 50 KB boyutunda, ancak mevcut olan en son sürümü aldığınızdan emin olun.

EdgeDeflector'ı indirin

İndirdikten sonra, EdgeDeflector uygulamasını yüklemeye başlamak için dosyayı çalıştırın.

Yükleme prosedürü sırasında, URL bağlantılarını işlemek için varsayılan bir uygulama seçmeniz istenmelidir. EdgeDeflector öğesini seçin ve ardından Tamam'a tıklayın.

Note: Make sure to have the box next to Always Use This App checked.Note: If you don’t see the option, scroll down to the ‘If You Don’t Get to Select the URL Handler’ section below.

Yüklemeyi tamamlamanız istendiğinde Son'u tıklatın.

Varsayılan Tarayıcıya Devam Et

Şimdi hepiniz gitmeye hazırsınız. Daha önce olduğu gibi, web sayfasını PC'ye paylaşmak için Android veya iOS mobil cihazınıza göz atarken PC'de Devam Et seçeneğini kullanın.

Ve voila! Hemen PC'nizde varsayılan tarayıcınızda açıldığını görmelisiniz.

Note: Whenever you switch default browsers, you don’t need to perform any manual configurations to EdgeDeflector — it’s smart enough to pick up your preferences on its own.

Also on Guiding Tech
14 Amazing New Features of Microsoft Edge that You Should Know

Read More

URL İşleyiciyi Seçmeye Almazsanız

Nadiren, yükleme sırasında EdgeDeflector öğesini URL işleyicisi olarak seçme seçeneğini göremeyebilirsiniz. Ancak, endişelenecek bir şey yok. EdgeDeflector'ı kurduktan sonra, işleri manuel olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Başlat menüsünü açın, uygulamalar yazın ve ardından Uygulamalar ve Özellikler'i seçin.

2. Adım: Sol bölmede Varsayılan Uygulamalar'a dokunun. Ardından, pencerenin sağ tarafındaki aşağı kaydırın ve Uygulamaya Göre Varsayılanları Ayarla'yı tıklayın.

3. Adım: Uygulamaya Göre Varsayılanları Ayarla ekranında, EdgeDeflector'ı ve ardından Yönet'i tıklatın.

4. Adım: URL'nin yanında Microsoft Edge'i tıklayın : microsoft-edge protocol. Görünen açılır menüde, EdgeDeflector öğesini seçin.

Adım 5: Değişikliklerinizi kaydetmek için pencereden çıkın.

Bu kadar. Sabit kodlanmış URL protokolünü EdgeDeflector'a başarıyla değiştirdiniz. Devam et PC seçeneğiyle gönderdiğiniz tüm bağlantılar şimdi varsayılan tarayıcınızda açılmalıdır.

Note: Use the same procedure to switch back to opening Continue on PC links in Microsoft Edge should you have a change of mind in the future.

Also on Guiding Tech
21 Superb Chrome Extensions to Boost Productivity

Read More

Bonus İpucu: EdgeDeflector ile Cortana

Web aramalarınızı açmak için Microsoft Edge kullandığı için Cortana'yı kullanmayı bıraktıysanız, EdgeDeflector'ın da bu konuyu ele aldığından beri tekrar kullanmaya başlama zamanı gelmiştir. Tek bir taşla iki kuşu indirmekten bahsedin!

Bir şey için Cortana'yı arayın ve bir web sonucu seçin. Sorgunuzu doğrudan varsayılan tarayıcınızda başlatmalı. Elbette, Bing tarafından üretilen sonuçları hala getiriyor, ancak bunları Chrome veya Firefox'ta açmanın kolaylığı bunu telafi ediyor.

Note: If you’ve previously disabled Cortana and can’t remember how to bring her back, simply right-click the taskbar, point to Cortana, and then select either Show Cortana Icon or Show Search Box.

Also on Guiding Tech

.camp-list-544{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2017/01/178656/shutterstock_512228011_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1518419807’);background-size:cover;background-position:center center}

#Cortana

Click here to see our Cortana articles page

Kontrol altına almak

EdgeDeflector'a teşekkürler, artık Microsoft'a – sizin değil de – PC'ye devam etme yöntemini kullanmaya başlayabilirsiniz. Ve Cortana ile yapılan tüm anlaşma sadece bu şık aracı daha iyi kullanıyor.

Ancak, gelecekte Windows 10 güncellemelerinin varsayılan URL protokolünü Microsoft Edge'e geri döndüreceğini unutmayın; bu durumda yukarıdaki prosedürü tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

Ayrıca, EdgeDeflector'ı her seferinde bir kez daha yeni sürümlerle güncellemek zarar vermez.

Bir önceki yazımız olan Ev Ağı İhtiyaçlarınız İçin Bir Yönlendirici Nasıl Seçilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.