VPN ve Proxy Arasında Fark Nedir?

Çevrimiçi gizliliğinizi korumak söz konusu olduğunda, muhtemelen kullanılan vekil ve VPN terimlerini duydunuz. Bu araçlar, yaptığınız şeyi gizlemek ve çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutmak anlamına gelir. Ortalama kullanıcıya, bir VPN ve bir Proxy eşanlamlı gibi görünüyor. Her ikisi de aslında aynı şeyi yaparlar, yani sizi güvende ve çevrimiçi saklarlar. Bazı kullanıcılar sadece bir Vekilin bir VPN için başka bir isim olduğunu düşünebilir, ancak durum böyle değildir. VPN ile Proxy arasında belirgin bir fark var.

Proxy Hizmeti

Bir Proxy hizmeti, trafiği bilgisayarınızdan ara bilgisayar / sunucuya yönlendirir ve daha sonra gitmek istediğiniz yere yönlendirir. Örneğin, Google.com'u ziyaret etmeye çalışıyorsanız ve bir proxy hizmeti kullanıyorsanız, isteğiniz önce farklı bir bilgisayara gönderilecek ve bu bilgisayar Google.com'a erişmek için isteği iletecektir. Geri dönen veriler de aynı bilgisayardan yönlendirilir.

Bunu böyle düşünün; Yasal kısıtlamalar nedeniyle birbirleriyle ticaret yapamayan iki ülkeniz var, ancak her ikisi de diğer ülkelerden ürün ithal etmek ve ihraç etmek istiyor. Bunu yapmak için, ülkeler mallarını üçüncü, tarafsız bir ülkeye ihraç edecek ve diğer ülkeden bu üçüncü ülkeden ithal edeceklerdir. Bu karmaşık ama işi bitirir. Bir vekil bunu yapar ancak çevrimiçi etkinlik için, kullanıcılara IP adreslerini gizleme avantajı sağlar.

VPN Hizmeti

Bir VPN hizmeti, bir Proxy hizmetinden çok daha karmaşıktır. Bir Proxy hizmetinin ne yaptığını ve daha fazlasını yapar. VPN'ler, gönderilen verilere bir şifreleme ve güvenlik katmanı ekler. Bunlar, cihazınızda yüklü bir istemci (masaüstü veya mobil) üzerinden çalışan ve VPN'ye bağlandığınız ikinci bir sunucudan oluşur; cihazınızdan gönderilen tüm veriler şifrelenir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

VPN / Gizlilik

Netflix Proxy Hatası – Netflix Nasıl Atlanır ve Engeli Kaldırılır

, Windows

HTTP ve HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

VPN'niz büyük olasılıkla trafiği yeniden yönlendirecektir, ancak aynı zamanda hiç kimsenin ne gönderip aldığınızı bilmemesi için şifreleyecektir. Bir önceki bölümden doğrudan ticaret yapamayan iki ülke örneğiyle devam edersek, bu örnekte bir VPN, iki ülke malları üçüncü bir ülkeye ihraç ederse olurdu. Üçüncü ülke daha sonra onları yeniden üretecek ve böylece orijinal olarak nereden üretildiğine dair bir kanıt bulunmayacaktır. Mallar daha sonra ihraç edilecek.

VPN ve Proxy Arasındaki Fark

VPN ve Proxy arasındaki en büyük fark şifreleme. Bazı proxy'ler IP adresinizi gizlediklerini iddia ederler ve bazılarının hepsi anonim olmayan web trafiğine izin vermeyen hizmetlere karşı başarılı değildir. Bir proxy, bazı durumlarda çalışacak, ancak hepsi değil, sulandırılmış bir temel gizlilik aracıdır. Bir VPN çok daha sağlamdır; trafiğin yönlendirildiği birden çok sunucuya sahiptir ve bir sunucu aşağı indiğinde veya engellendiğinde, her zaman yerini alabilecek ikinci bir sunucu vardır.

Bir VPN'den gönderilen trafik her zaman şifrelenir ve gerçek IP adresinizi gizlemek için ikinci bir IP adresi verilir.

Bir vekil, tarayıcınızdan gönderilen web trafiğiyle çalışır. VPN, bilgisayarınızdan gönderilen her isteği şifreleyecektir. Güncelleme istekleri gibi internete erişmesi gereken tüm arka plan hizmetleri de şifrelenecektir. Şifreleme, sadece tarayıcınızla sınırlı olmak yerine tüm masaüstü uygulamalarına ve hizmetlerine uzanacaktır.

VPN'ler genellikle proxy servislerinden daha hızlıdır. Veri şifreleme ve gizli bir IP adresi vaat eden iyi ve hızlı bir proxy servisi, temel bir VPN hizmetidir. Proxy servisleri çoğunlukla trafiği yeniden yönlendirir, böylece onları yönlendirecek az sayıda sunucuya sahiptir ve bu nedenle isteklerin tamamlanması daha uzun sürer. Öte yandan VPN'ler, aynı anda daha fazla istekte bulunabilen ve böylece daha hızlı bir şekilde işleyen çok daha büyük bir bilgisayar ağına sahiptir.

Bir VPN çok daha güçlü bir hizmet olduğu için, bir proxy hizmetinin çok fazla kullanıcısı varsa veya hiç çalışmıyorsa, hata veya başarısız istekleri görmeye daha az eğilimlisiniz.

Bir Servis Seçme

Şimdiye kadar, VPN ile Proxy arasında küçük ama farklı bir fark olduğunu ve ne kullanmak istediğinize karar vermenize yardımcı olması gerektiğini bilmelisiniz.

Bir proxy hizmeti, düşük düzeydeki gizlilik gereksinimleri için veya bölgesel olarak kısıtlanmış bir YouTube videosunu izlemek gibi küçük bir şey için konumunuzu uyandırmanız gerektiğinde en iyi şekilde kullanılır. Bölgesel olarak kısıtlanmış içeriği Netflix'te izlemeye çalışıyorsanız, bir VPN hile yapacaktır.

Bunun nedeni, YouTube'un konumlarını deneyen ve sahtekarlık yapan kullanıcıları engellemek için çok uzun sürmemesidir. Netflix ise aktif olarak onları engelliyor ve NordVPN ya da ExpressVPN gibi iyi olan VPN'ler, Netflix'in sizi dışarıda tutmak için ne yaptıklarını anlamak için sunucularını ve mevcut IP adreslerini sürekli olarak güncelleyecektir. Benzer şekilde, Hulu, Spotify, Pandora gibi servisler için güvenilir bir VPN'ye ihtiyacınız var ve bir vekil bunu yapmayacak.

Gizlilikle ilgili olarak, bir VPN her zaman üstün bir seçenektir. Proxy'ler, verileri ve buna değmeyenleri şifrelemez. Tüm bunları ve daha fazlasını aynı fiyatta yapacak bir VPN'yi tercih etmek daha iyidir.

Bir önceki yazımız olan Düz Renk Duvar Kağıdı Bir Metin Nasıl Oluşturulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.