e
 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 0xc000000d Hatası Nasıl Düzeltilir? 2021

Windows 0xc000000d Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows 0xc000000d Hatası alındığında yapılacak bir kaç şey var.

Bios'ta "Fast Boot" ve "Secure Boot" devre dışı bırakmak
Bios'tan "Boot Device Priority" yani başlangıç cihazını C:// diskini seçmek
Format Cd veya Usb ile yapılıyorsa onarım yapmak
Komut istemiyle Boot ayarlarını sıfırlamak
"0xc000000d" hatası devam ediyorsa diski değiştirmek

 • Okuma Süresi

  3 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  3.Seviye
 • Yazım Süresi

  7 Dakika
 • Kategorisi

  Windows
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Windows 0xc000000d Hatası Nasıl Düzeltilir? Bilgisayar 0xc000000d Hatası Nasıl Düzeltilir? Windows 0xc000000d Hata Kodu Nasıl Düzeltilir? Windows 0xc000000d Hatası Bilgisayar Açılmıyor? Windows 0xc000000d Hata Verdi Açılmıyor?

Bilgisayarlarda genellikle recovery yaptıktan sonra veya format attıktan sonra görülen önyükleme hatasıdır. Önyükleme noktasında başlangıç için gereken dosya yolunun bulunamadığında veya bazı dosyaların eksik olduğunda başlangıç yapılandırması için “0xc000000d” hatasını verir. Siyah ekranda “Windows Boot Manager” tarafından “Sistemin Onarılması Gerekiyor” hatasını içeren mesajı verir.

Windows 0xc000000d HatasıNasıl Düzeltilir?

Windows içinde bir sürü hata barından bir işletim sistemidir. Bu denli geniş bir kütüphanede hata olmamasını bekleyemezdik zaten. Ancak hemen hemen hatanın bir çözümü mevcut. “0xc000000d” hatası başlangıç ve önyükleme hatası olduğundan ufak bir onarma işleminin ardından bilgisayar tekrar açılacaktır.

Karşımıza aşağıdaki gibi siyah bir ekran gelir ve “info” yazan kısımda hatanın temel sebebinin ne olduğu hakkında bilgi verir.

File: \EFI\Microsoft\Boot\BCD

Status: 0xc000000d

Info: The Windows Boot Configuration Data File is missing required information…

Alt resimde görüldüğü gibi Windows başlatılamadı hatası alındığında yapılacak bir kaç şey var.

 • Bios’ta “Fast Boot” ve “Secure Boot” devre dışı bırakmak
 • Bios’tan “Boot Device Priority” yani başlangıç cihazını C:// diskini seçmek
 • Format Cd veya Usb ile yapılıyorsa onarım yapmak (Bkz: Rufus ile USB’ye İso Yazma)
 • Komut istemiyle Boot ayarlarını sıfırlamak
 • Eğer tekrar format atılacaksa başlangıcı Usb seçmek
 • 0xc000000d” hatası devam ediyorsa diski değiştirmek
Önemli:  Windows Simgesi Ne Anlama Geliyor ?

Windows 0xc000000d Hatası

Bios’ta “Fast Boot” ve “Secure Boot” Devre Dışı Bırakmak

Ana kartınızın modeline göre başlangıçtaki F fonksiyonunu kullanarak bios‘a girin. Ardından “Boot Device Priority” bölümünden Hızlı Başlangıcı ve Korumalı başlangıcı devre dışı bırakın ve bilgisayarı tekrar çalıştırın.

Bios’tan Önyükleme Diskini Seçme

Hale hazırda kurulu olan Windows hangi diskteyse başlangıç ön yüklemesi için o disk seçilmeli. Windows’u C: diskine kurup sistem önyüklemesi D: diski seçili gözüküyor olabilir. Bu durumda önyükleme başarısız olduğundan “0xc000000d” hatası alırsınız. Doğru disk seçilirse hata düzeltilebilir.

Bios Boot Menusu

Format Cihazı ile Onarım Yapmak

Elinizde varsa bir usb aracılığıyla yoksa ikinci bir bilgisayardan 8 gb usb cihazına windows iso dosyasını Rufus ile yazın. Yazmayı bilmiyorsanız bu konuya göz atın: https://windowsyardim.com/usb-ile-windows-10-nasil-kurulur-2021/

Bios'da Başlangıç Önceliğini Usb Ayarlama

Ardından tekrar format atar gibi bilgisayara reset atarak en baştan usb takılı halde bilgisayarı başlatın ve kurulum ekranına kadar gelin. Bu ekranda 2 seçenek olacak birincisi windows’u yükleme ikincisi de sol alt tarafta bilgisayarı onarma. Bilgisayarı onarma kısmına gelerek onarımı başlatın.

Format Cihazı ile Onarım Yapmak

Üst resimde kırmızı kutucuk içine alınmış olan “Repair your computer” yani bilgisayarı onarma seçeneğine basıp gelecek ekranda sorun gidermeyi seçip Komut istemine geçiş yapacağız.

Windows Sorun Gider

Üst resimde sorun giderme seçeneğine basıp ardından gelen ekranda Gelişmiş Seçenekler butonuna basalım.

 

Windows 10 Gelişmiş Seçenekler

Kırmızı kutucuk içine alınmış olan buton bize lazım olan Cmd komutlarının yazılacağı siyah ekrandır. Bu ekrana aşağıdaki kodları sırayla yazıp enter tuşuna basalım:

bootrec /fitmbr
bootrec /fixboot
bootrec /scanos
bootrec /rebuildbcd

Girilen her komutta alt satırda successfully yani başarılı demesi lazım eğer her şey yolundaysa işlemi tamamlayın. En son satırda Add installation to boot list sorusuna da klavyeden “Y” tuşuna basarak enterlayıp işlemi tamamlayın.

Önemli:  Windows Nasıl Ortaya Çıktı?

Windows 10 Bir Seçenek Belirleyin

En son işlemin ardından bilgisayar kapanıp yeniden açılacak ve Windows “0xc000000d” Hatası düzeltilmiş olacaktır. Sorununuz hala devam ediyorsa konu altından yardım isteyebilirsiniz.

 

Format Atmak için Usb Seçmek

Windows 10 Format Atmak Resimli anlatım konumuzda daha detaylı vermiş olduğumuz bu başlıkta bios başlangıç ayarlarını usb en üste gelecek şekilde seçip F10 tuşuna basarak kaydet ve çık diyoruz. Bilgisayar kısa bir kapanıp açılmanın ardından format işlemi başlayacaktır. Eğer makaledeki gibi işlemleri sırasıyla ve doğru olarak yaptıysanız tekrar bilgisayarınıza format atabilirsiniz.

“0xc000000d” Hatası Devam Ediyorsa

Bütün yöntemleri denediniz ve hala Windows 0xc000000d hatası düzeltilemediyse muhtemelen diskiniz bozuk veya yuvasından çıkmış olabilir. Diskin tam olarak yuvasında olup olmadığını kontrol edin eğer yerinden çıkmamışsa muhtemelen HDD diskiniz bozulmuş olabilir. Farklı bir HDD disk ile deneyerek sistemdeki hatayı tekrar kontrol edin.

Disk olarak SSD diskler kullanmanız bilgisayarınız hızı ve verilerin korunaklılığı açısından önemli. HDD diskler herhangi bir sarsıntıda ve voltajdaki dalgalanmada size veri kaybı yaşatabilir ve önemli verileriniz geri dönüşü olmaksızın kaybolabilir. SSD diskler hem çok hızlı hem de sarsıntı ve eletriksel gerilemelere karşı dayanıklıdır. Format süresini ve bilgisayarı açılış süresini yarı yarıya düşürebilir. Microsoft resmi sitesinden bu ve buna benzer soru cevapları inceleyerek daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz: Microsoft 0xc000000d Hatası Nasıl Giderilir?

Windows hataları ve diğer başlıklar için:

Önemli:  Windows 10 Format Atma Resimli Anlatım 2021
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı