Windows 10 1809'da varsayılan uygulamalar nasıl ayarlanır

Bir dosya türü için varsayılan bir uygulama ayarlamak, Windows 10'da hiç akıllıca değildir. Bağlam menüsünde Birlikte Aç seçeneğini kullanırsanız, dosyayı açmak için seçebileceğiniz çeşitli uygulamaları listeleyen bir menü açılır. Bu menünün altında, belirli bir dosya türünü her zaman açacak uygulamayı seçmenize izin veren bir seçenek olduğu varsayılmaktadır. Bazı nedenlerden dolayı, muhtemelen bir hata nedeniyle, seçenek Windows 10 1809'da görünmüyor. Windows 10 1809'da varsayılan uygulamaları ayarlamanız gerekiyorsa, Ayarlar uygulamasından geçmeniz gerekir.

Bu seçenek tüm dosya türleri için mevcut değildir. Yalnızca bazı dosya türleri için görünmez ve bu dosya türleri zaten onlar için varsayılan bir uygulamaya sahip olabilir; bu, varsayılan uygulamayı değiştirmeye çalışıyorsanız, Ayarlar uygulamasından geçmeniz gerekir.

Windows 10 1809'daki varsayılan uygulama

Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar grubuna gidin. Varsayılan Uygulamalar sekmesine gidin ve Sıfırla düğmesine gidin. Bu düğmenin hemen altında 'Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçme' seçeneğini göreceksiniz. Tıkla.

Bir sonraki ekrandan, uzun bir dosya uzantısı listesi göreceksiniz. Varsayılan uygulamayı ayarlamak istediğiniz dosya uzantısını seçin. Varsayılan uygulama ayarlanmadıysa 'Varsayılan uygulama seç' seçeneğini tıklayın veya önceden ayarlanmış olan varsayılan uygulamayı seçip bir uygulama seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Varsayılan Uygulamaları Size İzin Vermeyecek Şekilde Ayarlama

, Windows

Windows 10 1803'te Dosya Tipine Göre Varsayılan Bir Uygulamayı Ayarlama

Bu yöntemde, varsayılan olarak ayarlamak üzere uygulamalara göz atamayacağınız bir eksiklik vardır, ancak Windows 10, bir tür dosyayı açabilecek uygulamaları önermek için makul bir iş yapar. İstediğiniz uygulamayı önermezse, Komut İsteminden her zaman varsayılan bir uygulama ayarlayabilirsiniz. Çok basit ve Windows 10'un yeterli olabileceğini düşündüğü uygulamaların kısa bir listesi ile sınırlı değilsiniz.

Bu hata, hala bu noktada tamamlanmamış olan Windows 10 1809'da görünüyor. Bu hatayı Microsoft'un daha sonra çektiği 1809'un ilk sürümünde aldım. Yeni, kararlı sürümün bu tür hatalardan arınmış olması gerekiyordu, yani hepimizin umduğu şey bu. Sabit sürümü yükledikten sonra hala hatayı alıyorsanız, açıkçası, Microsoft yeterince iyi bir iş çıkarmadı ve Ayarlar uygulamasından veya Komut İstemi'nden geçmeniz gerekiyor. Yeni bir uygulama yüklediyseniz, otomatik olarak dosya ilişkilerini ayarlama seçeneği olup olmadığını kontrol edin. IrfanView gibi bazı uygulamalar, bir azınlık olsalar da yüklediğinizde dosya ilişkilerini kurmayı teklif eder.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da büyük Görev Çubuğu önizlemeleri nasıl elde edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.