e
sv

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları 2021

Odaklanma Yardımı Kapatma

En detaylı haliyle windows 10 Bilgisayarlarda Hızlandırma Ayarları hakkında resimli ve detaylı anlatım yaptık. Sizde aşağıdaki yazılı ayarları doğru bir şekilde yaptığınızda %70 oranında hızlanma ve performans artışı elde edebilir yavaşlamış bilgisayarınızı canavara çevirebilirsiniz. Gereksiz bir çok programı ve uygulamayı kaldırıp bir kaç ufak dokunuşla yüksek fps almak artık çok kolay.

 • Okuma Süresi

  9 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  5.Seviye
 • Yazım Süresi

  13 Dakika
 • Kategorisi

  Bilgisayar
avatar
Admin
0 arkadaş - 78 içerik
Takip Et

Windows 10 Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır? Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları, Bilgisayar Performansını Arttırma Yolları, Bilgisayar Fps Arttırma Ayarları Nasıl Yapılır? Windows 10 Yavaşlamış Bilgisayarı Hızlandırma Ayarları

Bilgisayarlarımız zamanla kullanıma bağlı olarak yavaşlar ve yorgunluk belirtileri gösterir. Eskisi gibi hızlı açılmamaya ve donmaya başlar. Buna hem donanımın yıpranması hem de bilgisayarlarımızdaki işlemcilerin yüklediğimiz programlarla aşırı meşgul olması en etkili sebeplerdir. Metnin devamında verilen bilgilerle bilgisayarları biraz olsun rahatlatacak ve eski günlerine geri döndürecek bir kaç püf noktası paylaşacağız. Bunları uyguladığınız takdirde bilgisayarlarda gözle görülür bir hızlanma ve oyunlarda fps artışı yaşayacaksınız.

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Bilgisayarları yavaşlatan ana sebeplerden birisi de başımızın belası olan virüslerdir. Gizli saklı arka planda çalışırlar ve ramlerimize aşırı derecede yük bindirirler. Zaten bilgilerin gizliliği ve güvenliği açısından onlardan kurtulmamız şart. Şuanda hazır kurulu sistemdeki ayarları yapmaktansa sıfırdan bir kurulum üzerine gidersek hem zamandan hem de verdiğimiz emekten fayda görebiliriz.

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma İçin Format Atmak

Sıfırdan tertemiz bir kurulum ve varsa zararlı yazılımlardan kurtulmak için bilgisayarımıza format atmalıyız. Format atmayı bilmeyenler için Bkz: https://windowsyardim.com/windows-10-format-atma-resimli-anlatim-2021/ Eğer Format sonrası windows 10 lisans kodunuz yoksa buradan windowsu programsız aktifleştirebilirsiniz Bkz: https://windowsyardim.com/windows-10-programsiz-orjinal-nasil-yapilir/
mariogame.net
Windows 10 Format Dosyalarının Yüklenmesi

Bilgisayar Hızlandırmak için Güncelleştirmeleri Kapatma

Evet yanlış duymadınız. Bilgisayarlarımıza gelen güncelleştirmeler her zaman iyi görünse de aslında bilmediğimiz bir özellik sebebiyle donanımda uyuşmazlık ve kasmalara sebep olur. Çok önemli bir güncelleştirme değilse yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. Özellikle otomatik güncelleştirmeler hem internet hızınızda düşüşe sebep olur hem de bilgisayarda yavaşlama yaşatır. Ayrıca zamansız gelen güncelleştirmeler daha sonra yapacağımızı hızlandırma ayarlarının sıfırlanmasına sebebiyet verir.

Windows 10 Güncelleştirme Kapatma

Masaüstü Görünümü Temizleme

Bilgisayar açılışlarda sürekli orada lüzumsuz duran dosyaları ve boyut olarak büyük olan duvar kağıdını her seferinde açmaya uğraşacak. Bu yüzden düz renk duvar kağıdı kullanın, dosya ve klasörleri olabildiğince azaltın.

Windows Masaüstü Sade Görünümü

Başlangıçta Otomatik Açılan Programları Kapatma

Bilgisayarımızın her açıldığında aynı zamanda bir sürü kullanmadığımız programı da aktif eder. Oysaki bu kendiliğinden açılan programlar bilgisayarı yavaşlatıyor olabilir. Görev yöneticisine gelerek başlangıç sekmesinden kullanmadığımız programları devre dışı bırakmak.

Görev Yöneticisi Açma

Daha sonra istediğiniz programın üstüne sağ tıklayıp devre dışı bırak demeniz yeterli. Böylece bilgisayar bir yükten daha kurtulmuş olacaktır. Özellikle Skype, OneDrive ve Defender varsa muhakkak kapalı konuma getirin. Windows Defender kapatmada zorluk çekabilirsiniz çünkü bir süre sonra kendiliğinden aktif olan bir servistir. Kalıcı olarak kapatmak için Bkz: https://windowsyardim.com/windows-defender-kapatma-ve-acma-2021/

Programları Devre Dışı Bırakma

Bilgisayardaki Gereksiz Programları Silme

Fuzuli olarak kurulmuş ve kullanılmayan programları denetim masasından kaldırmanız gerekiyor. Özellikle crackli program kullanımından kaçının çünkü bilgisayarınıza trojan tarzı virüsler bulaşabilir ve güvenlik açısından zaafiyete uğratabilir. Bunun yanında aşırı ram ve cpu kullanımına yol açtığından bilgisayar hızınızı ciddi miktarda düşürür. Denetim Masası > Programlar ve Özellikler yolunu takip ederek gereksiz programları silin.

Gereksiz Programları Sime

Bilgisayardaki Diskleri Temizleme İşlemi

Bilgisayardaki diskleri temizleme ve birleştirme işlemi ile bad sector hatalarının önüne geçilebilir ve bir nebze olsun dinamikliği arttırılabilir. Alt resimde olduğu gibi Diski Temizle seçeneğini seçeceğiz. Bunu yapmak bu diskteki her şeyi sil anlamında değil diskin içindeki hataları düzelt anlamında temizleme işlemidir. Kaç disk bölümü kullanıyorsak hepsine yapılması gereken bir işlemdir. Önümüze küçük bir liste çıkacaktır burada hepsini seçin ve temizle deyin. Genel Sekmesinin hemen yanındaki Araçlar sekmesinden de En iyi duruma getir butonuna basın

Diski Temizleme Ve Onarma

Hızlı Bilgisayar için Güç Seçenekleri Ayarlama

Bilgisayarlar fabrika ayarı olarak önümüze dengeli modda gelir. Özellikle laptop kullananlar için pil performansı açısından tercih edilse de bizim için öncelikli olması gereken yüksek performanslı kullanmak. Bunun için Denetim Masası>Donanım ve Ses>Güç Seçenekleri yollarını takip ederek yüksek performansı seçelim. Denetim masasını küçük simgeler modunda kullanıyorsanız çıkan listeden direkt olarak Güç Seçeneklerini tıklayın.

Güç Seçenekleri Yüksek Performans

Windows 10 Oyun Modu Ayarları

Bu başlıkta windows 10’da bizlere sunulan performans ayarlarından oyun moduna geçiyoruz. Oyun modu demek bilgisayarı hızlandır demektir özellikle oyun oynarken ekstra hızlanma sağlayan bir moddur.

Oyun Modu Ayarları

Bilgisayarın arama kısmına oyun modu yazıp üst resimdeki gibi çıkan sonuca tıklıyoruz ve oyun modu seçeneğini açık yapıyoruz. Hemen sol listede görülen Xbox Game Bar ayarlarının tamamını kapalı konuma getiriyoruz. Arama kısmına oyun çubuğu yazarsanız yine Xbox Game Bar çıkar kapalı konuma getirelim.

Odaklanma Yardımı Kapatma

Bilgisayarımızda yine arama kısmına odaklanma yardımı yazıyoruz ve gelen ekranda kapalı seçeneğini seçiyoruz.

Odaklanma Yardımı Kapatma

Gizlilik Ayarları Kapatma

Bilgisayarın arama kısmına gizlilik ayarları yazarak çıkan sonuca tıklıyoruz. Ve önümüze gelen ne varsa her şeyi kapatıyoruz. Alt resimde kırmızı kutu içine alınmış sekmelere de tek tek girerek gelen konum, kamera, mikrofon vs bütün bölümleri kapalı konuma getiriyoruz. Bizim haberimiz olmadan windows’un kendi hizmetleri olan bir yığın uygulama gereksiz yere çalışıyor. Bunları da kapatalım ve bilgisayarımıza oksijen vermeyen onu canlandırmaya devam edelim.

Gizlilik Ayarları

Windows 10 Görsel Efektleri Kapatma Ayarları

Bilgisayarı hızlandırmak için en çok tercih edilen yollardan birisi de açılış efektleri kapatmaktır. Bilgisayar açılırken değil kullanırken daha seri bir şekilde çalışacağı için bu ayarı da es geçmeden yapalım. Bilgisayarım’a girip beyaz boşluğa sağ tık>özellikler diyoruz ve açılan ekranda gelişmiş sistem ayarlarına tıklıyoruz.

Gelişmiş Sistem Ayarları

Yukarıda kırmızı kutu içine alınmış bölümlere sırasıyla tıklayarak bilgisayarı hızlandırma ve performansını arttırmak için sıradaki yöntemimiz olan gelişmiş sistem ayarlarından efektleri kapatıyoruz. Alt resimdeki gibi sadece iki seçenek işaretli olacak şekilde ayar yapabilirsiniz.

Gelişmiş Sistem Ayarlarından Görsel Efektleri Kapatma

Windows 10 Arama Dizinlerini Kapatma

Bütün windows yazılımlarında olduğu gibi windows 10’da hızlı arama yapabilmek için arama indexleme servisi kullanılıyor. Düşünce olarak güzel ama yavaşlamış bilgisayarlarda aşırı yıpranmaya sebebiyet veren bir servis. Bu servisi de bilgisayarı hızlandırmak adına kapatıyoruz. Bunun için klavyeden Win+R kombinasyonunu yaparak Çalıştır uygulamasını açıyoruz veya bilgisayarın arama kısmına Services.msc yazıp enterlıyoruz.

Dizin oluşturmayı kapatmak

Devamında karşımıza Hizmetler isminde bir program çıkacak. Biraz aşağılara inerek Windows Search seçeğini bulup çift tıklıyoruz ve ardından alt resimdeki gibi durdur deyip kapatıyoruz. Başlangıç türü Devre dışı olacak halde uygula ve tamam deyip çıkıyoruz. Buradan yine gerekli gördüğünüz kısımları kapatabilirsiniz mesela Xbox ile ilgili olanları buradan da devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Search Kapatma

Windows 10 Sistem Yapılandırma Ayarları

Bir önceki başlıktaki Hizmetler servisinin küçük bir versiyonu daha var ve işlevsellik açısından buradan farklı. Bilgisayarımızın başlat menüsünün yanındaki arama kısmına Sistem Yapılandırması yazalım ve çıkan sonuca tıklayalım.

Windows 10 Sistem Yapılandırma Ayarları

Burada dikkat etmemiz gereken kırmızı kutucuk içine alınmış olan Tüm Microsoft hizmetlerini gizle seçeneği işaretli olacak şekilde kalan ve kullanılmayan programları devre dışı bırakmak. Üst resimde Google Chrome’un arkaplanda çalışan güncelleme servisini kapattık. Diğerleri çalışıyor çünkü sistem için gerekli.

Geçici Dosyaları Tamamen Silme Ayarları

Windows her halükarda bizim dosyalarımızı geçici olarak saklıyor. Hatta Geri Dönüşüm kutusuna gönderdiğimiz ve oradan sildiğimiz dosyaları bile bir yerlerde saklıyor. İşte bu adımda onları silerek windows’umuzun beynini temizleyip bize hizmet etmesine katkı sağlayalım. Bilgisayarımızın yine arama kısmına geliyoruz ve geçici dosyalar yazıp çıkan sonuca tıklıyoruz.

Geçici Dosyaları Tamamen Silme Ayarları

Resimde görüldüğü gibi geçici dosyalar yazan yere tıklayıp gelen ekranda bütün seçenekleri seçin ve kaldırın. Bu işlem birikmiş çöp dosyalara göre biraz zaman alabilir.

Geçici Dosyaları Tamamen Silme İşlemi

Konu geçici dosyalara gelmişken Başlat>Çalıştır’a gelelim ve sırayla teker teker “Temp” “%Temp%”“Prefetch” yazıp çıkan çöp dosyaları silelim. Böylece bir tık daha bilgisayarımızın omuzlarındaki yükü azaltmış olacağız.

Geçici Dosyaları Silme İşlemi

İşlemci Bakımı ve Kasa Temizliği

Bilgisayarlarımızın gerek masaüstü gerekse dizüstü olsun işlemcilerimiz vardır ve bu işlemcilerin ısınma problemini çözmek için termal macun çekilir. Termal macunların 6-8 ay ömrü vardır bu süreyi aştıkça geçen sürece bilgisayarların performansında düşüş yaşanıyor. İşlemci macunu yenilendiğinde özellikle yaz aylarında soğutucu görevini daha iyi yapacağından bilgisayar hızı artar.

Bilgisayarlar zamanla tozlanır ve fanların hava sirkülasyonunu kapatır. Bu da verimin düşmesine ve bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Macun yenilenmesi esnasında bir hava üfleyici vasıtasıyla bilgisayar kasasındaki tozları da temizletmeniz gerekir.

Bilgisayar Hızlandırmak İçin Overclock Yapma

Sadece üst düzey kullanıcıların yapabileceği bir işlem olduğundan bunu bilgisayardan iyi anlayan birinin veya bilgisayarcıların yapabileceği bir işlemdir. Sadece bu işlemle bile bilgisayar 2 kat hızlanması muhtemeldir. Overclock biostan işlemcinin hız aşırtma işlemidir. Her işlemciye overclock yapılmaz ve işlemcinin yanmasına sebeb olabilir. Bu şekilde alacağınız bir arıza ile garanti dışı kalırsınız.

Kayıt Defteri (Regedit) Düzenleyerek Pc Hızlandırma

Bilgisayarda sistem eniyileme, kayıt defteri düzenleme, yazılım ve donanım sağlığı ve interneti hızlandırma ayarları için Advanced SystemCare programını kullanabilirsiniz. Resmi sitesinden indirip kurabilirsiniz. Google’da çokça lisans kodu paylaşımı yapılmakta olduğundan pro hale getirdiğinizde alt resimdeki gibi bütün özellikleri kullanabilirsiniz.

Advandes SystemCare Lisans Kodu: CDD6D-D0774-F23C0-7EB3N

Kayıt Defteri Onarma

Doğru Sürücüleri Yükleyerek Sistem Hızlandırma

Yanlış veya eksik yüklenmiş driverlar ile de aksak bir windows kullanımı söz konusu olabilir. Sürücüsü olmayan donanım görevini tam anlamıyla yapamaz. Bunun için Driver Booster programını kullanarak eksik kalan sürücüleri ve daha fazlasını yükleyerek bilgisayarımızı hızlandırabiliriz. Advanced SystemCare gibi Driver Booster programınında Google’da lisans kodları mevcut. Bir kaç deneme ile pro verisyonu kullanabilirsiniz.

Driver Booster Lisans Kodu: FF9F8-BE53E-5F963-A4948

Windows 10 Sürücü Güncelleme

Windows 10 Hızlandırma İçin Ek Bilgiler

Ana kart modeline ve ram belleğine göre ek olarak bir kaç hızlandırma ayarı daha yapılabilir. Örneğin bios’unuzun sürümünü takip ederek güncel kalması ve yine bios’tan ram ayarlarını doğru bir şekilde yaptığınızda bilgisayarınıza ufakta olsa katkı sağlayacaktır. Çoğu bios’ta hızlı başlangıç için ayarlar mevcuttur bilgisayarınızın açılış hızı bir kaç saniye daha hızlanacaktır. Gigabyte marka anakartlar için bios güncellemelerini buradan takip edebilirsiniz. Liste sürekli olarak güncellenecektir.

Bkz: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-10/support#support-dl-utility

Bunun yanında en büyük hızlandırma ve performans katkısı sağlaması açısından bilgisayarlarınızda SSD diskler kullanmalısınız. Yazma ve okuma hızları HDD sabit disklere göre çok hızlı olduğundan aradaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz. Şuana kadar yazılan maddelerin en etkilisi SSD disk kullanımıdır. Ciddi oranda farkı hissettir bilgisayarınızın eskisinden kat ve kat daha hızlı çalışmasını ve oyunlarda yüksek fps’ler almanızı sağlar.

Ekran kartına da değinecek olursak ekran kartı ayarlarınızı da araştırıp en iyi hale getirerek bilgisayarınıza can suyu vermiş olursunuz. Radeon ekran kartlarından özellikle en iyi mod E-spor modudur. E-spor modunda herşey daha akıcı ve görüntü kalitesi daha yüksektir.

Bilgisayarın sağlığı ve elektriksel açıdan uyku modunu kullanmayın çünkü her uyku modundan uyanışta voltaj dengesiz olarak ve ani dağılım yapar bu yüzden kondansatörler üzerinde bozucu etkisi olur. Uyku modunda açılan bilgisayarlar için;
BKZ: https://windowsyardim.com/uyku-modundaki-bilgisayar-yeniden-aciliyor-sorunu-2021/ 

Önemli:  Windows 10 İle Sıfırlamalara Son Verildi!
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.