e
sv

Windows 10 ‘dan Microsoft Edge nasıl kaldırılır?

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
Alperen Bayraktar
0 arkadaş - 43 içerik
Takip Et

1. Komut İstemini Yönetici Olarak Açın

Önce PC’nizde Yönetici olarak ‘Komut İstemi’ni açmanız gerekir. Başlat Menünüzde sağ tıklamada değilse, onu ‘Windows Sistemi’ uygulama klasöründe bulacaksınız.

Yönetici olarak açmak için üzerine sağ tıklayın ve ardından ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçin. Bunun için Komut İstemi’nde olmanız gerekiyor, Windows PowerShell veya PowerShell 7 işe yaramıyor gibi görünüyor.

2. Microsoft Edge’i Windows 10’dan Kaldırın

Microsoft Edge’in Komut İstemi’nden kaldırılması iki adımlı bir işlemdir. İlk önce, bu komutu kullanarak doğru klasöre gitmeniz gerekir:

cd %PROGRAMFILES(X86)%\Microsoft\Edge\Application\xx\Installer

Girerken, PC’nizde yüklü olan Microsoft Edge’in mevcut sürüm numarasını ‘xx’ ile değiştirin. Bu bilgiyi Edge’in ayarlarının ‘Hakkında’ bölümünde bulabilirsiniz.

Komut İsteminiz, yukarıda gezindiğiniz klasörde olduğunuzu gösterecek şekilde değişecektir. Şimdi şu komutu girin:

setup –uninstall –force-uninstall –system-level

Yeniden başlatma gerekmez, Microsoft Edge şimdi sisteminizden kaldırılacaktır. Hala Başlat Menüsünde görebilirsiniz, ancak hiçbir şey açmayacak ve Ayarlar uygulamasında web’de gezinmek için can sıkıcı ‘Geri yükleme önerilir’ gitmiş olacak.

3. Microsoft Edge’in otomatik olarak yeniden yüklenmesi nasıl durdurulur?

Microsoft Edge’i kaldırmak savaşın yalnızca yarısıdır, otomatik olarak yeniden yüklenmesini durdurmazsanız, gelecekteki güncellemeler sırasında gizlice geri döndüğünü görebilirsiniz. Çoğu insan için Kayıt Defterini düzenlemek bunu yapmanın en kolay yoludur, ancak ona dokunmak her zaman bir uyarı ile gelir. Kayıt Defterinde değişiklik yapmak her zaman risk taşır ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Önemli:  Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme 2021

Masaüstündeki “Ara” düğmesini tıklayın ve “Kayıt Defteri Düzenleyicisi”ni arayın. Bunu açın ve aşağıdaki konuma gidin. Bunu kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft

“Microsoft” klasörüne sağ tıklayın ve “Yeni”yi ve ardından “Anahtar”ı seçin. Anahtarı ‘EdgeUpdate’ olarak adlandırın ve ardından sağ tıklayın. “Yeni”yi ve ardından “DWORD (32-bit) Değeri”ni seçin ve buna “DoNotUpdateToEdgeWithChromium” adını verin.

Oluşturulduktan sonra anahtarı açmak için çift tıklayın ve değerini ‘1’ olarak değiştirin. ‘Tamam’ı tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatmak güvenlidir. Microsoft Edge artık PC’nize otomatik olarak dönmemelidir.

Gelecekteki Windows güncellemeleri başarısız olursa ne yapmalı?

Daha yeni Windows güncellemelerinden bazıları, Microsoft Edge’i kaldıran makinelerde yüklemelerin başarısız olmasıyla ilgili sorunlar doğurdu. Neyse ki, bu sorunla karşılaşırsanız kolay bir düzeltme yöntemi var.

C: sürücünüzdeki ‘Program dosyaları (x86)’ klasörünüze gidin ve içindeki ‘Microsoft’ klasörünü bulun. Bunu açın ve Microsoft Edge ile ilgili tüm klasörleri silin.

Artık Windows güncellemenizi tekrar deneyebilir ve yükleyebilirsiniz; sorunsuz bir şekilde tamamlanmalıdır. Yukarıdaki adımları da izlerseniz, Microsoft Edge onunla yeniden yüklenmeyecektir.

Özet

Microsoft, Microsoft Edge’i kullanmaya devam etmenizi isteyebilir, ancak ne kadar iyi olursa olsun, başka bir şey kullanma hakkınız var. ve Edge’i zorlamak sizi yorabilir.

Kaldırmak kolay değil, geri gelmemesini de sağlamak değil, ama aynı zamanda başarması da zor değil. ve eğer fikriniz değişirse, her zaman tekrar geri alabilirsiniz.

Önemli:  Windows 10'da PowerShell ile Xbox, Skype, Winstore Kaldırma

 

kaynak:haberler.com

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.