Windows 10 disk ve birim GUID nasıl bulunur

Windows 10'daki diskler ve birimler, GUID adı verilen benzersiz bir tanımlayıcıya sahiptir. Birimler için GUID, kayıt defterinde bir yerde saklanır, ancak bulmak için etrafta dolaşmanız gerekir. Windows 10 disk ve birim GUID birimini veya her ikisini de bulmanız gerekiyorsa ve mümkün olan en basit yöntemi tercih ediyorsanız, DiskPart yardımcı programını ve basit bir PowerShell komutunu kullanabilirsiniz.

Disk GUID'si

Yönetici haklarına sahip Komut İstemi'ni açın ve aşağıdakini girin. Bir harici sürücü için GUID bulmanız gerekiyorsa, önce onu bağlayın.

Diskpart

Bu, Diskpart yardımcı programını çalıştırır. Şimdi sisteminize bağlı tüm diskleri aşağıdaki komutla listelemeniz gerekiyor.

list disk

Bağlı olan disklerin bir listesini alacaksınız ve her diske bir numara atanacaktır. Sayı, bir komutta bir diske nasıl başvuru yapacağınızdır, bu nedenle disk 0 için GUID'yi bulmak istiyorsanız, komutla onu seçmeniz gerekir;

select disk number

Disk seçildikten sonra, GUID'sini bulmak için bu komutu çalıştırın.

uniqueid disk

Hacim GUID'si

Sisteminizdeki bir birimin GUID'sini bulmanın en kolay yolu PowerShell'den geçmek.

PowerShell'i yönetici hakları ile açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Herhangi bir şekilde değiştirmenize gerek yoktur. Komut, tüm birimlerin ve GUID'lerinin bir listesini döndürecektir.

GWMI -namespace rootcimv2 -class win32_volume | FL -property DriveLetter, DeviceID

Yukarıdaki iki bölümde listelenen komutları çalıştırmak, herhangi bir veri kaybıyla sonuçlanmaz. Hala kullanımdayken bunları sisteminizin diski için çalıştırabilirsiniz. Komut İstemi veya PowerShell'den komut çalıştırma konusunda endişeleriniz varsa, bu verileri sisteminizden okuyabilen bir uygulamayı her zaman bulabilirsiniz.

Burada, birimlerin disklerle aynı olmadığını belirtmek de önemlidir. Bir sürücünün birden çok birimi olabilir ve Windows 10 sürücülere bir GUID atamaz. Bunun yerine bunları birimlere atar. Bu makalenin birim GUID bölümünde PowerShell komutunu çalıştırırsanız, sonuçların C ve D sürücüsü için birden çok GUID döndürdüğünü görürsünüz. Bunun nedeni, söz konusu disk sadece iki sürücüye sahipken, bu sürücüler çoklu birimlere bölünmüştür.

Sisteminizde disk ve birimler için GUID'e sahip olduğunuzda, ihtiyaç duyduğunuz her yerde bunları kullanın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde gezinti bölmesine sürücüler nasıl yönlendirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.