e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows 10 Format Atma Resimli Anlatım 2021

Windows 10 Format Atma

Bu yazımızda sıfırdan windows 10 nasıl formatlanır neler yapmak lazım hangi yolları izlemek lazım onu anlattık. Tertemiz bir windows 10 kurulumu için gerekli dosyaları ve programları yazdık. Windows kurulum ekranında yapılacak işlemleri sırasıyla takip ederek sizde bilgisayarınıza format atabilirsiniz.

 • Okuma Süresi

  5 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  4.Seviye
 • Yazım Süresi

  11 Dakika
 • Kategorisi

  Windows
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Windows 10 Format Atma Nasıl Yapılır? Windows 10 Usb Nasıl Format Atılır? Windows 10 Nasıl Yüklenir? Windows 10 Nasıl Format Atma Resimli Anlatımı

Zamanla kullanmaya bağlı olarak yavaşlayan ve virüs bulaşan bilgisayarlara format atmak mecburiyet haline gelir. Tamirden ve bakımdan anlamayan bilgisayarcılara götürmek hem para kaybına yol açar hem de bilgisayarınızdaki size ait özel şeyleri emanet etmek istemezsiniz. Bilgisayara format atmak tek seferlik bir işlem olmadığı için bunu öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Bilgisayarcıya verip temiz bir kurulum yaptıktan bir gün sonra tekrar format atma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunun için her defasında bu işlemleri yapacak zamana ve paraya sahip olmayabilirsiniz.

Windows 10 Format Atma Resimli Anlatımı

Bilgisayara format atmasını öğrenmek bir kere dikkatlice yapılan bir uygulamadan sonra rahatlıkla öğrenilebilir. Çünkü daha önce windows xp, windows 7, windows vista ve windows 8 dekinin aynısını windows 10’u yüklemek için yapacağız. Daha önceden hiç bir deneyiminiz olmayabilir o yüzden çok dikkatli bir şekilde adımları takip edin. Bilmemek önemli değil ama öğrenmemeye inat etmek büyük ayıp.

Windows 10 Nasıl Format Atılır?

Nasıl format atılır sorusunun cevabı için önce bize lazım olanları madde madde yazalım.

 • Windows 10 ISO dosyası,
 • Bir adet  Usb (8gb Usb tavsiye ediyoruz),
 • Rufus Programı,
 • Usb hazırsa içindeki setup’ı çalıştırın,
 • Eğer Açılmayan bir Bilgisayar ise Bios‘a gelip boot için Usb seçin,
 • Yeniden başlatma ekranından kurulum yapın,

Bir önceki yazımızda detaylı olarak iso dosyasını usb’ye yazarak formata hazır hale getirmeyi anlattık. Bkz: Usb ile Windows 10 Nasıl Kurulur?

Şimdi windows 10 iso dosyası için microsoftun resmi sitesine gidip Media Creation Tool adı verilen iso oluşturucuyu indirelim.

Windows İso Oluşturma Aracı
Ardından elimizdeki usb cihazının içinin boş olduğuna emin olalım eğer doluysa bir yere yedekleme yapalım ve bilgisayara biçimlendirme için takalım. Bilgisayarımızda takılı halde olan usb’yi format bitene kadar çıkarmayacağız. İndirdiğimiz medya aracını bilgisayarımıza kuralım.

Önemli:  Usb ile Windows 10 Nasıl Kurulur? 2021

Microsfotun Media Aracı Kurulumu

Daha sonrasında bize ne yapmak istiyorsun? diye bir soru soracak resimdeki gibi “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD ve ISO dosyası) oluştur” seçeneğini seçeceğiz.

Windows 10 ISO Dosyası

İleri seçeneğini seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz bu adımda Iso dosyasını bilgisayarımıza indirme ekranı gelecek resimdeki gibi alt seçeneği seçip ileri diyoruz.

Windows 10 ISO Dosyası İndirme

Şimdi iso dosyasını bilgisayarımıza indirdik. Sonrasında Google aramalara Rufus yazıp ilk sırada çıkan siteden rufusu indirip çalıştıralım.

Rufus Programıyla Usb'ye İso Yazma

Aygıt yazan yere takmış olduğunuz usb’yi seçin. Ön yükleme seçimine indirdiğimiz windows 10 iso dosyasını seçin. Diğer ayarlar aynen kalabilir altta başlat yazan butona basarak iso dosyasının usb’ye yazımını bekleyeceğiz. Bu işlem 5-10 dakika arası sürebilir. Detaylı anlatımı için bkz: http://Rufus Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Sıfırdan Format Atma

Bilgisayarıma gelin oradaki diskler arasında iso kurulu olan usb’nin içine girip “Setup” yazan dosyaya çift tıklayarak format atma işlemini başlatalım. Eğer açılamayan bir bilgisayar için format atılacaksa bunun için bilgisayarın ilk açılışında “DEL” e basarak BIOS‘a girip Boot Device Priority yazan kısımdan başlangıç için düzenlemiş olduğumuz usb ile başlayacak şekilde en üstte getirip ayarlamalıyız.

Bios Boot Menusu

Başlangıç için bilgisayarın öncelikleri en üstten aşağı doğru olacak şekilde ayarlanmıştır. Usb cihazınızı en üstte taşımalısınız.

Bios'da Başlangıç Önceliğini Usb Ayarlama

Herşeyin yolunda olduğunu düşünerek format atma devam ediyoruz ve kalan adımları dikkatlice izliyoruz. Kısa bir bekleyişin ardından windows size 2 seçenekli bir ekran sunacaktır. Burada windowsu yükselt ya da yalnızca yükle diye 2 seçenekten alttakini seçeceğiz.

Yükselt Windos Yükle Yada Özel Sadece Yükle

Genelde oto ayarda Türkiye ve Türkçe seçilidir. Hemen ileri butonuna basabilirsiniz.

Windows 10 Format Atarken Bölge ve Dil Seçimi

Daha önce tek disk yani sadece C:// diski kullanıyor olabilirsiniz veya C: ve D: olarak iki parça halinde kullanıyor olabilirsiniz. Eğer Bu diskler varsa ve boşsa biçimlendirme yaparak tekrar bölme işlemi yapın. Eğer sadece C: diski varsa ve yine bölümlere ayırmak istiyorsanız en az 50 gb yer bırakacak şekilde bölme yapınız aksi halde kurulum dosyaları sığmayacağından format atma işlemi gerçekleşemez.

Önemli:  Windows Çalışmayı Durdu Hatası Nedir ?

Diyelim ki takılı olan hard diskiniz 500 gb ise 200 gb C: için 300 gb de D: diski için ayırım yapabilirsiniz. Sistem her iki disk için özel dosyaları konumlandırmak için birazcık çalacaktır. Ekrandaki diski seçtiğinizde biçimlendir butonu aktif olacak ve biçimlendirme yapabileceksiniz. Daha sonra Yeni seçeneğine tıklayarak D: diski için yer açtığınızda kalan hafıza otomatik olarak C: için ayrılır. Sürücü 0 Ayrılmamış Alan yazısı tıklayın bölmek istiyorsanız Yeni seçeneğine tıklayın bölmek istemiyorsanız direkt olarak ileri seçeneğine tıklayın.

Windows Yükleme İçin Disk Bölme Ve Biçimlendirme

İleri butonuna bastığımızda alt resimdeki ekrana geçiş yaparak esas kurulum ve format ekranına ulaşacağız. Buradaki zaman bilgisayarınızın performansına göre değişkenlik gösterir. Özellikle bilgisayarınızdaki diskin yazma ve okuma hızınıza göre değişir. SSD olarak adlandırılan super solid disklerin yazma ve okuma hızı yüksek olduğundan zaman kısalır. M2 SSD’lerde yazma ve okuma hızları saniyede 5000-7000 mb türünden olduğu için sadece bir kaç saniyede kurulum biter.

Windows 10 Format Dosyalarının Yüklenmesi

Bu ekranda format atılırken dikkat etmeniz gereken husus, lisans kodunuz varsa yazmanız çünkü kaliteli ve güncellemelerle temiz bir kurulumu bu adımda başlatabilirsiniz. Laptop’a format atıyorsanız genelde altında windows lisans kodu yazar. Masaüstü veya laptop olsun elinizin altında bir windows 10 seriali yoksa Ürün anahtarım yok seçeneği seçebilirsiniz.
NOT: Bu ekranda internete bağlı olarak format atıyorsanız ve elinizde windows lisans kodu yoksa bu ekranda lisans kodu yazana kadar windows kurulum ekranı gitmeyecektir. Format atarken internet bağlantınızın olmamasına dikkat edin.

Windows 10 Kurarken Lisans Sorması

Windows 10 Lisans Kodu Girme

Kurulum bittikten sonra Windows 10 Programsız Orjinal Nasıl Yapılır? adlı makalemizden windowsu programsız etkinleştirebilirsiniz. Devam edecek olursak kurulumu başarılı bir şekilde hatasız yaptıysanız alt resimdeki ekran karşınıza gelecektir. Yinede kurmuş olduğunuz sürüme göre alt tablodaki windows lisans kodlarını deneyin.

 

WINDOWS 10 SERIALSPRODUCT KEY
Windows 10 Home:TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99
Windows 10 Home N:3KHY7-WNT83-DGQKR-F7HPR-844BM
Windows 10 Home Single Language:7HNRX-D7KGG-3K4RQ-4WPJ4-YTDFH
Windows 10 Home Country Specific:PVMJN-6DFY6-9CCP6-7BKTT-D3WVR
Windows 10 Professional:W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
Windows 10 Professional N:MH37W-N47XK-V7XM9-C7227-GCQG9
Windows 10 Education:NW6C2-QMPVW-D7KKK-3GKT6-VCFB2
Windows 10 Education N:2WH4N-8QGBV-H22JP-CT43Q-MDWWJ
Windows 10 Enterprise:NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43
Windows 10 Enterprise N:DPH2V-TTNVB-4X9Q3-TJR4H-KHJW4
Windows 10 Pro:W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
Windows 10 Pro N:MH37W-N47XK-V7XM9-C7227-GCQG9
Önemli:  Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları 2021

Windows 10 Format Sonrası Bölge Seçimi

Türkiye’yi seçtikten sonra Evet butonuna basın. Klavye tercihi vs gibi tercihleri kendinize göre ayarlayıp devam edin.

Windows 10 Kişisel Kullanım

Bu ekran gelmeyebilir ama gelirse kişisel kullanımı seçin ve ileri deyin.

Windows 10 Çevrimdışı Hesap

Burada bir hesabınız yoksa çevrimdışı hesap seçeneğini seçip ileri deyin. Hesabınız varsa da kullanmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü bir çok kullanmadığınız uygulama ve programı devreye sokarak bilgisayarınızı daha format bitmeden kasacak şekilde ayarlıyor. Microsoft hesabı Skype, Onedrive ve Xbox gibi programlara otomatik giriş yapıyor.

Windows 10 Kullanıcı Hesabı

Bu ekranda Microsoft bilgisayara bir isim vermenizi istiyor. Dilediğiniz bir isim yazabilirsiniz akabinde parola soracaktır boş bırakıp ileri derseniz şifresiz olur. Eğer şifre yazıp ileri derseniz o şifreyi unutmayın çünkü her başlangıçta sizden aynı şifreyi soracak.

Windows 10 Etkinlik Eşitleme

Evet finale geldik. Bu ekranda da etkinlikleri eşitlemeyin ve de üst resim harici bir listeli eşitleme ekranı gelirse büyük tikleri kaldırıp ona göre devam edin. Gördüğünüz gibi her şey bitti. Windows 10 format atma işlemi bu kadar kolay. Tertemiz bir kurulum yaptıktan sonra masaüstü bizleri karşılıyor. Burada yapılacak ilk işlemler sürücüleri yüklemek ve gerekli bazı ayarları yapmaktır.

Windows 10 Programsız Orjinal Yapma

Windows 10 kurulumundan sonra sıra geldi lisans etkinleştirmeye. Program veya uygulama kullanmadan bir kaç saniye içinde windows’unuzu full etkin yapmak için aşağıda verilen kodu bilgisayarınızda not defterine kaydedip uzantısını “.cmd” olarak ayarlayın ve yönetici olarak çalıştırın. Üçüncü satırdaki seriali kendi sürümünüz neyse ona göre değiştirip düzenleyin. Örnek kodda Windows 10 Pro versiyonu için hazırlanmıştır. Sürümünüz Pro ise aynen kalsın. Daha detaylı anlatımı için Bkz: Windows 10 Orjinal Yapma

slmgr.vbs /upk
slmgr.vbs /cdns
slmgr.vbs /ipk W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
slmgr.vbs /skms kms.lotro.cc
slmgr.vbs /ato
slmgr.vbs /xpr

Sitemizde bilgisayarlar için sürücü güncelleme ve gerekli hızlandırma ayarları konuları mevcut. Birazcık vakit geçirerek sitemizde gezinti yapabilir kurulum sonrası neler yapılmalı neler yapılmamalı hakkında bir sürü bilgiye ücretsiz ulaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı