Windows 10 için dinamik duvar kağıdı teması nasıl oluşturulur

Dinamik duvar kağıtları, kullanıcıların gün boyunca duvar kağıdını zaman içinde kademeli olarak değiştirmelerine olanak tanıyan popüler bir MacOS Mojave özelliğidir. Oldukça güzel ve Windows 10 kullanıcılarının masaüstünde aynı dinamik duvar kağıdı özelliğini almanın yolları var. Bu çözümler, kurmak için çok zaman gerektirir veya kullanıcıları birkaç duvar kağıdı temasıyla sınırlar. Windows 10 için duvar kağıdınızı kendi koleksiyonunuzla dinamik bir duvar kağıdı teması nasıl oluşturabileceğinizi göreceğiz. Bu, gün boyunca duvar kağıtlarını değiştirmek için WinDynamicDesktop adlı ücretsiz bir açık kaynak uygulaması kullanmanız gerekecektir.

WinDynamicDesktop

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz. Bu uygulamayı kullandığımızın tek nedeni, kullanıcıların kendi dinamik duvar kağıdı temalarını kolayca oluşturmasına ve bunları içe aktarmasına izin vermesidir. İsterseniz, oluşturduğunuz temaları herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.

Dinamik duvar kağıdı teması

Dinamik bir duvar kağıdı teması oluşturmak için sırayla birkaç şey almanız gerekir. Kullanacağınız görüntüleri ayarlamanız ve ardından WinDynamicDesktop'ta içe aktaracağınız bir JSON dosyası oluşturacağız. JSON dosyası duvar kağıdınız için kullandığınız görüntülere bağlı olacaktır, böylece bunları ilk olarak ayarlayacağız.

Duvar kağıdı dosyaları

Duvar kağıdı görüntüleri PNG veya JPG olabilir, ancak hepsi aynı biçimde olmalıdır. PNG ve JPG dosyalarının bir karışımını kullanamazsınız. Kullandığınız görüntülerin hepsinin aynı biçime sahip olduğundan emin olun. Yapmazlarsa, bunları dönüştürmek için IrfanView gibi ücretsiz bir uygulama kullanın.

Dosyalarınıza sıralı bir ad vermeniz ve adın kendisinde boşluk olmaması gerekir. Dosya adının size anlam vermesi için bir alan kullanmanız gerekiyorsa, alanı alt çizgi karakteri ile değiştirin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Yeni macOS Mojave Dinamik Duvar Kağıdı Nasıl Gidilir?

, Windows

Windows 10'da Bir Tema Dosyasından Duvar Kağıtlarını Çıkarma

Örnek olarak, boşluk duvar kağıdı teması oluşturmak istediğiniz dört duvar kağıdı dosyanız varsa, bunlara isim vermelisiniz; boşluk1, boşluk2, boşluk3 ve boşluk4.

Dosyaların hepsinin aynı olduğunu, yalnızca sondaki farklı olan numarayla aynı olduğundan emin olun. Hepsini aynı klasöre taşı. Dosyaları düzenledikten sonra JSON dosyasını oluşturabiliriz.

Dinamik duvar kağıdı JSON dosyası

Sadece yerel bir temayı nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağız, yani bir temayı nasıl kamuoyuna açıklayacağımıza dair ayrıntılara girmeyeceğiz.

Yeni bir Not Defteri dosyasını açın ve aşağıdakileri yapıştırın. Bir temayı içe aktarmak için kullanabilmeniz için bunu düzenlemeniz gerekir.

{
“imagesZipUri”: “file://C:/users/fatiw/desktop/images”,
“imageFilename”: “image*.jpg”,
“dayImageList”: [
1,
2,

],
“nightImageList”: [
3,
4
]
}

Yapmanız gereken ilk düzenleme “imagesZipUri” değeri içindir. Dosyayı değiştir: // C: / Users / fatiw / Desktop / images temanız için görüntüleri koyduğunuz klasörün yolu ile. İki şeyi not edin; yolun başlangıcından // bit dosyasını kaldırmamalısınız ve dizinler arasında bir ters eğik çizgi kullanmamalısınız. Bunun yerine eğik çizgi (/) kullanmalısınız.

Ardından, “imageFilename” değerini değiştirmeniz gerekir. Resim * .jpg'yi duvar kağıdı dosyalarınıza verdiğiniz adla değiştirin, * sayı değerinin nereye gittiğini * bırakın. Resimlerinizin biçimi bu ise, uzantıyı JPG'den PNG'ye değiştirin.

Son olarak, hangi görüntülerin gündüz için kullanıldığını tanımlamanız gerekir ve gece için kullanılması gerekir. Gün için bir resim kullanmak istiyorsanız, numarasını “dayImageList”: [“. Her satıra sadece bir sayı girebilirsiniz. Bir sonraki görüntü için, sonraki satıra gidin ve dosyanın numarasını girin. Bu 'sayı' nın ne olduğunu merak ediyorsanız, resim adının sonunda görünen odur. Temanın görüntülerini oluştururken ayarladınız. Space1 adında bir resminiz varsa ve bunu gün boyunca kullanmak istiyorsanız, dayImageList altında 1 gireceksiniz. ”: [. Önceki adımda dosyanın adını zaten tanımlamıştınız.

Gece sürecindeki görüntüler için aynı işlemi takip edin, ancak numaralarını “” nightImageList ”altına ekleyin: [“.

İşiniz bittiğinde dosyayı kaydetme zamanı. Temayı vermek istediğiniz adla kaydedin. Adında boşluk kullanmayın. Bunun yerine bir alt çizgi kullanın ve dosyayı JSON dosya uzantısıyla kaydedin.

Dinamik temayı içe aktar

Yapman gereken son şey bu; temanızı içe aktarın. WinDynamicDesktop dosyasını açın ve Dosyadan içe aktar seçeneğini tıklatın. JSON dosyasını seçin ve görüntüleri indirmesine izin verin. Bu biraz zaman alacaktır, ancak bittiğinde, temanızı galeride göreceksiniz. Bunu seçin ve uygulama, gün boyunca duvar temalarını masaüstünüzden masaüstünüze uygulayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Windows Defender'dan bir uygulama nasıl kaldırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.