Windows 10 Nisan 2019 19H1 güncellemesinde en iyi 15 yeni özellik

Nisan 2019 ve Windows 10 için bir sonraki özellik güncellemesinin yakında gelmesi bekleniyor. Bu güncelleme, büyük özelliklerde biraz ince. Bir veya iki önemli yeri var ama diğer özellikler küçük. Bununla birlikte, burada Windows 10 Nisan 2019 19H1 güncellemesinde en iyi 15 yeni özellik bulunuyor.

1. Windows Sandboxing

Bu, bu güncellemenin en önemli özelliği; etkinleştirir ve bunu yaparsanız uygulamaları güvenle çalıştırabileceğiniz yalıtılmış bir ortam yaratırsınız. Bazı donanım gereksinimlerine tabidir, ancak çok fazla bir şey gerektirmezler. İhtiyacın var; 64 bit Windows 10 kurulumu, 1 GB disk alanı ve 4 GB RAM, BIOS'ta sanallaştırma etkin ve en az 2 çekirdekli bir CPU.

Windows Sanal Alanını, Denetim masasındaki Windows özelliklerinden etkinleştirebilirsiniz.

2. Buggy güncellemelerini kaldırın

Windows 10'un güncellemelerle ilgili bir sorunu var. Sorunlu bir güncelleme ile sonuçlanan kullanıcıların, güncelleme işleminden kurtulup çemberleri atlamak zorunda kalmaları ve daha sonra sistemden uzak durmaları gerekir. Yeni güncelleme, yüklendikten sonra buggy güncellemelerini otomatik olarak kaldırabilecek ve sistemi kararlı bir duruma getirebilecek.

3. Ayrılmış Depolama

Hatırlarsanız, Windows 10'a yönelik önceki özellik güncellemesinin sabit sürücünüzde veya SSD'nizde belirli bir miktar boş alan olması gerekiyordu. Yeterli alanınız yoksa, güncelleme yüklenmez. Bunu düzeltmek için, yeni güncelleme şimdi depolama alanı ayırır, böylece gelecekteki güncellemeler her zaman sorunsuz bir şekilde yüklenebilir. Bu, kullanımda olup olmadığına bakmaksızın disk alanınızın bir kısmının sonsuza dek rezerve edileceği anlamına gelir.

4. Başlat, Ara ve Cortana

Başlat menüsü biraz yeni bir düzen içeriyor, ancak yerinde bir güncelleştirme yaparsanız göremeyebilirsiniz. Güç menüsündeki seçenekler için bazı yeni simgeler var ve Ara ve cortana artık birbirine bağlı değil. Ayrıca, kilit ekranı artık duvar kağıdına eklenen bir bulanıklık efekti vardır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Yıldönümü Güncellemesiyle Windows 10'a Gelen En İyi On Özellik

, Windows

Windows 10 Nisan Güncellemesinde Web Araması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

5. Eylem Merkezi

Eylem Merkezi'nin iki büyük güncellemesi var; şimdi içinde bir parlaklık kaydırıcısı var ve işlem merkezinden ayrılmadan hızlı işlem geçişlerini yeniden düzenleyebilirsiniz.

6. Işık teması

Windows 10'un yeni bir teması var. Herkesin varsaydığı varsayılan tema, ışık temasıydı, artık 'ışık' teması değil. Artık karanlık temayı kullanmak istemiyorsanız etkinleştirebileceğiniz gerçek bir ışık teması var. Tema seçimi seçeneği, Ayarlar uygulamasındaki Renkler sekmesinde de taşındı.

7. Tam ekranda odaklanma yardımı

Odak yardımı, ayarladığınız zamanlamanın dışında etkinleştirmek için birkaç otomatik seçeneğe sahip harika bir özelliktir. Şimdi, eğer etkinleştirilirse, tam ekranda bir uygulama kullanıyorsanız odak yardımcısını otomatik olarak etkinleştirecek yeni bir kuralı vardır.

8. Kamera güvenliği

Kamera sekmesini Gizlilik altında açtığınızda, bir uygulamanın şu anda kameranızı kullanıp kullanmadığını belirtir.

9. Dokunmatik Klavye

Windows 10 dokunmatik cihazlar daha yaygın / popüler olsaydı bu özellik çok daha büyük olurdu. Bu, dokunmatik klavyeyi kullandıkça, yazmayı kolaylaştırmak için tuşları nasıl yazdığınızı ve boşluk bırakmayı öğrenmesidir. Bunu otomatik ayarlamalı bir klavye olarak düşünün.

10. Terminal renkler ve zoom

Komut İstemi'nin özelliklerinde, şimdi Komut İstemi için renkleri özelleştirmenize izin veren yeni bir seçenek var ve şimdi yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için Ctrl + Fare tekerleği kaydırma özelliğini kullanabilirsiniz.

11. Snip ve Kroki

Şimdi Snip & Sketch ile çektiğiniz ekran görüntülerine kenarlık ekleyebilirsiniz ve uygulama görüntüleri kaydetmek için iki yeni formatı destekler; JPG ve GIF.

12. Uygulamalar için sesli aktivasyon

Bu temiz bir özellik. Cortana'yı etkinleştirmek için Hey, Cortana deyimini nasıl kullanabileceğini biliyor musun? Bu güncelleme, seçtiğiniz diğer uygulamaları aktif hale getirmek için bu gibi kelimeleri etkinleştirmenize izin verir. Gizlilik ayar grubu altındaki Ses Etkinleştirme sekmesine bakın.

13. Seçici dil özellikleri

Windows 10, birden çok dili destekler. Önceden, bir dil yüklediğinizde, onunla yüklenen tüm özellikleri. Şimdi, dil ile ne kurulacağını seçebilir ve seçebilirsiniz.

14. Fare imleci boyutunu ve rengini değiştirin

Artık fare imlecinin boyutunu ve rengini serbestçe değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için artık temalara ihtiyacınız yok.

15. Ayarlarda Ara

Windows 10'da dosya indeksleme ve doğru arama yapma konusunda bir kaç sorun var. Bu yeni güncelleme Sisteminizde Arama'yı yönetmek için özel bir ayar grubu ekler. Diğer dosyaların yanı sıra hangi dosyaların endeksleneceğini ve endekslenmeyeceğini de seçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Win tuşu kısayolu nasıl devre dışı bırakılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.