Windows 10 On Çoklu Metin Dosyaları A Word Nasıl Değiştirilir

Not Defteri ve Not Defteri ++ gibi metin dosyası düzenleyicileri altyazılar, günlük dosyaları, toplu iş dosyaları, PowerShell komut dosyaları ve daha fazlası gibi birçok farklı türde dosya oluşturmak için kullanılır. Bir metin dosya editörü bu dosyaları oluşturabildiğinde, bunları da düzenleyebilir. Çok sayıda metin dosyanız varsa, TXT dosya uzantısına sahip olan ve bir kelimeyi veya birkaç kelimeyi değiştirmeniz gerekenler varsa bunu bir PowerShell betiğiyle yapabilirsiniz. Komut dosyası, her dosyayı tek tek açmak ve ardından kelimeyi değiştirmek zorunda kalmamanızı sağlar. Aynı komut dosyasını bir metin dosyası düzenleyicisi ile oluşturulabilen diğer dosya türleri için kullanabilirsiniz. Bir kelimeyi birden çok metin dosyasında nasıl değiştirebilirsiniz.

Metin Dosyaları Word'de Değiştir

İlk olarak, tüm metin dosyalarınızı aynı klasöre koymanız gerekir. Komut, tüm sisteminizi değil, yalnızca tek bir dizini inceleyecek ve tüm dosyaları tek bir yerde kullanmanızın sebebi olacaktır.

Yeni bir Not Defteri dosyasını açın ve aşağıdakileri yapıştırın.

Get-ChildItem ‘Path-to-files*.txt’ -Recurse | ForEach {
(Get-Content $_ | ForEach { $_ -replace ‘Original-Word’, ‘New-Word’ }) |
Set-Content $_
}

Yukarıdaki komut dosyasını düzenlemeniz gerekiyor. Öncelikle, 'Yoldan dosyalara' bölümünü, içindeki tüm metin dosyalarının bulunduğu klasöre giden gerçek yolla düzenleyin. İkinci olarak, 'Orijinal-Kelime' yerine, değiştirmek istediğiniz kelimeyi değiştirin. Son olarak, 'Yeni-Kelime' ile eski olanı değiştirmek istediğiniz kelimeyi değiştirin. Örneğin, hepsinde "Post" kelimesinin bulunduğu birkaç metin dosyası var. Yazı ile Yazı kelimesini değiştirmek istiyorum. Senaryoyu, senaryona uyacak şekilde düzenledikten sonra nasıl görüneceği bu.

Get-ChildItem ‘C:UsersfatiwDesktopnotepad-files*.txt’ -Recurse | ForEach {
(Get-Content $_ | ForEach { $_ -replace ‘Post’, ‘Article’ }) |
Set-Content $_
}

Komut dosyasını düzenledikten sonra, ps1 dosya uzantısıyla kaydedin. Dosya türünü, metin dosyalarından Not Defteri'nin farklı kaydetme iletişim kutusundaki tüm dosyalara değiştirdiğinizden emin olun. Komut dosyasını çalıştırın ve değiştirme işlevini gerçekleştirecek.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Zip Dosyalarını Otomatik Olarak Ekleme

MS Office

Metin dizeleri yerine MS Word'de tüm kelimeleri bulmak için nasıl

Aynı betiği XML veya LOG dosyaları için kullanmak isterseniz, dosya uzantısını ilk satırda düzenleyin. Örneğin,

Bu olacak

Get-ChildItem ‘C:UsersfatiwDesktopnotepad-files*.txt’

Bu;

Get-ChildItem ‘C:UsersfatiwDesktopnotepad-files*.xml’

Bu senaryo hakkında bilmeniz gereken bir şey var; kelimeleri kelimelerle uyuşmuyor. Eğer 'a' ile her bir oluşumunu 'a' ile değiştirmek istiyorsanız, 'bu' ve 'orada' başlangıcında da 'o' yerini alacaktır. Bu, bu senaryonun bir kusuru. Etrafında çalışmak için, bir eşleşme sözcüğü seçeneği olan Notepad ++ 'ı kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Yakın Paylaşım Çalışmıyorsa Ne Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.