Windows 10 PC'de CPU Çekirdek sayımı nasıl kontrol edilir

Modern ve hızlı bir işlemcinin birden fazla çekirdeği vardır. Bir CPU'nun çekirdeği ne kadar fazlaysa, o kadar hızlı olur. Normal olarak, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak veya kendi bilgisayarınızı oluşturmak istiyorsanız, satın almadan önce CPU özelliklerine bakmalısınız. Bununla birlikte, bir Windows 10 PC'de CPU çekirdek sayısını kontrol etmeniz gerekirse, bunu yapmanın birçok yolu vardır. Birkaç tane listeleyeceğiz.

Windows Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi'ni açın ve Performans sekmesine gidin. Soldaki sütundan CPU seçin ve grafiğin altına bakın. Hem çekirdek sayısını hem de mantıksal işlemcileri size söyleyecektir.

Sistem bilgisi

Windows aramada, System Information (Sistem Bilgisi) yazın ve görünen uygulamayı açın. Özet'i seçin ve İşlemci'yi bulana kadar aşağı kaydırın. Ayrıntılar size kaç tane çekirdek ve mantıksal işlemciniz olduğunu söyleyecektir.

Komut istemi

Bunu yapmak için bir komut hatırlamanız gerektiğinden bu, bir sistem için CPU çekirdek sayısını bulmak için en kolay yol olmayabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bir İşlemcideki Çekirdek Sayısını Bulun ve Uygulamalar Tarafından Çekirdek Kullanımını Sınırlayın

, Windows

Skylake veya Kaby Lake İşlemciniz Varsa Nasıl Kontrol Edilir

Komut İstemi'ni açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

WMIC CPU Get DeviceID,NumberOfCores,NumberOfLogicalProcessors

Komut, hem çekirdek sayınızı hem de sahip olduğunuz mantıksal işlemcileri döndürür.

Üçüncü taraf uygulaması – CPU-Z

Windows 10'daki yerleşik seçenekler sizin için hile yapmıyorsa ve üçüncü taraf bir uygulama kullanmak istiyorsanız, CPU-Z kullanmanızı öneririz. Bu aracı, Kaby gölüne veya Skylake işlemciye sahip olup olmadığınızı kontrol etmek gibi birçok şey için önerdik.

Uygulamayı çalıştırın ve en alt kısımda, Çekirdeğin yanında çekirdek sayısını ve Konular alanının yanında mantıksal işlemci sayısını göreceksiniz.

Google

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız veya kendi bilgisayarınızı oluşturuyorsanız, alacağınız işlemci için çekirdek sayınızı aramanız gerektiğini belirtti. Yapması oldukça kolay; Google’a gidin, işlemcinizin adını, markasını ve modelini girin ve sonunda “Özellikler” kelimesini ekleyin. CPU web sitesinin raporlama ve hatta kıyaslama web siteleri ton alacak. Üreticinin web sitesine gidin ve kaç tane çekirdek ve mantıksal işlemci olduğunu kontrol edin. Teknik özellikler, aradığınız diğer yerler kadar doğru olacaktır.

Bunun gibi donanım bilgileri gerçekten sahte olamaz. Bazı üreticilerin bir ürünün ne kadar hızlı olduğunu abarttığını duymuş olabilirsiniz, ancak abartı Windows 10'un rapor edebileceği özellikleri kapsamaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Komut İstemi'nden dosya ve klasörler nasıl açılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.