Windows 10 PC'de özel fan hızı nasıl ayarlanır

Dizüstü bilgisayarınız ve masaüstünüzün her ikisi de sisteminizi serin tutmak için fanların içine yerleştirilmiştir. Sisteminiz aşırı ısınırsa, donanımlara zarar verebilir. Sisteminizin aşırı ısınması durumunda, normalde kapanacak, ancak donanımınızın hasar görmeyeceğini garanti etmeyecektir. Sisteminizin soğumasını kendi elinize almak istiyorsanız, sisteminiz için özel bir fan hızı ayarlayabilirsiniz.

Özel fan hızını ayarla

Sisteminiz için özel bir fan hızı ayarlamaya karar vermeden önce, bunun ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunun halletmeniz gereken bir şey olmadığını bilmelisiniz. Hızı çok düşük veya çok yüksek bir değere ayarlamak sisteminize zarar verebilir veya normalden daha fazla güç tüketmesine neden olabilir.

Windows 10'da özel bir fan hızını ayarlamak için go-to uygulaması SpeedFan'dır. Oldukça harika bir uygulama ama bazı durumlarda sisteminizin hayranları Fan sekmesinde görünmeyebilir. Uygulamayı indirip yükleyin. Okumalar sekmesinde, Yapılandır düğmesine tıklayın. Uygulamanın size verdiği her uyarıya dikkat ettiğinizden emin olun.

Yapılandır penceresinde, Hayranlar sekmesine gidin. Hayranlarınız orada listelenmeli ve daha sonra onlar için özel bir hız ayarlayabilirsin. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi hayranlarım gösterilmiyor. Aynı teknede iseniz, deneyebileceğiniz başka bir uygulama var.

HWiNFO’yu indirin ve kurun. Sadece Sensörler seçeneğini seçin ve uygulamayı çalıştırın. Uygulamayı çalıştırmanın sisteminizi etkileyeceği konusunda sizi uyaracaktır. Tüm sistemler için göremeyebilirsiniz. Gömülü Denetleyici sensörüne sahip olduğum için benim için aldım ve ayrıca SpeedFan'ın benim için çalışmadığının da nedeni olabilir. Ne olursa olsun, sisteminizin kaynakları ve nasıl kullanıldığına dikkat edin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows PC Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir Ve İzler

, Windows

Windows 10'da Özel Tost Bildirim Nasıl Gösterilir

Uygulama çalıştırıldıktan sonra, alttaki fan düğmesine tıklayın. Bu HWiNFO Fan Kontrol penceresini açacaktır. Sisteminizde yüklü olan fanları listeler. Bir fanın kontrolleri devre dışıysa, bu belirli bir fanın kurulu olmadığı anlamına gelir. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde, Fan 3 etkin değil çünkü sistemimde yalnızca iki fan var.

Özel bir fan hızı ayarlamak için maksimum hızı girin ve Manuel Ayarla'yı tıklayın. Özel bir otomatik hız ayarlamak isterseniz Özel Otomatik'i tıklayın. Fan hızını tetiklemek için sisteminizin sıcaklığını elde etmek için PCH sensörünü seçin ve ardından sisteminiz o sıcaklığa ulaştığında fanın çalışacağı sıcaklığı ve hızı girin.

Pencereden çıkmak için Tamam'a tıklayın. Ana uygulama penceresinde, değişiklikleri kaydetmek için sağ alttaki mavi çapraz düğmesini tıklayın.

Sisteminiz beklenmeyen kapanmaları yaşamaya başlarsa, fanınızı varsayılana sıfırlayın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da SmartScreen'de Çalıştır seçeneğinin nasıl düzeltileceği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.