Windows 10 PC'nizde boş RAM yuvaları nasıl kontrol edilir

İster masaüstü, ister dizüstü bilgisayar olsun, bir bilgisayar anakart var ve bu anakart, bilgisayara hangi donanımın yani donanımın yüklenebileceğini belirler. Bunu birden fazla cihazı bağlayabileceğiniz bir güç kartı olarak düşünün. Güç panosunda sadece üç nokta varsa, sadece üç cihazı bağlayabilirsiniz. Bir anakartla, bağlayabileceğiniz çeşitli donanım bileşenleri için özel noktalar, yani yuvalar vardır. RAM yuvaları yaygın bir örnektir. Bir bilgisayar satın aldığınızda (veya oluşturduğunuzda), RAM yuvalarının bir kısmı veya tamamı kullanılabilir. Fiziksel olarak bilgisayarınızı açarak boş RAM yuvalarını kontrol edebilirsiniz veya Windows 10 çalıştırıyorsanız, Görev Yöneticisi'nden kontrol edebilirsiniz.

Boş RAM yuvaları

Görev Yöneticisi'ni açın ve Performans sekmesine gidin. 'Hafıza' seçeneğini seçin ve hafıza grafiğinin altında, kullanılan Yuvaları bulun . Toplam yuvaların kaçının kullanımda olduğunu size söyleyecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, sistem toplam 2 yuvaya sahiptir ve bunlardan biri kullanımda.

Artık PC'nizde kaç RAM yuvasının bulunduğunu bildiğinize göre, isterseniz veya daha fazla RAM ekleyebileceğinize karar verebilirsiniz. Normalde boş bir alanınız varsa, sisteminizde zaten yüklü olan RAM'i destekleyebilir. Örneğin, yukarıdaki ekran görüntüsünde, sistem 8GB RAM ve bir boş RAM yuvasına sahiptir. Bu sisteme başka bir 8GB RAM kartı takılabilir.

Bir sisteme eklediğiniz ek RAM, diğer yuvaya takılı olan yapılandırma ile aynı yapılandırmaya sahip olmak zorunda değildir, yani bir yuvada 8GB RAM kartınız olması nedeniyle başka bir 8GB yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez ikinci yuvada. İhtiyaçlarınızı karşılarsa 4GB ekleyebilirsiniz.

Bazı insanlar, RAM yuvalarını kullanıyorsanız, kullandığınız kartlar arasındaki kapasiteyi dengelemeniz gerektiğini düşünüyorlar. Bu doğru olabilir veya olmayabilir ama genellikle, iki kart arasında çok fazla bir eşitsizlikten kaçınmak istersiniz. Dikkat etmeniz gereken bir şey, belleğin kendi belleğinin dışında kalan özelliklerin olmasıdır. Örneğin, sisteminizdeki RAM şu anda DDR3 ise, onunla bir DDR4 RAM kuramazsınız. Performans sorunları olacak veya sisteminiz hiç çalışmayabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bekleme Hafızasını Boşaltmak ve Windows 10'da Oyunu Kesmeyi Düzeltmek

, Windows

Windows 10'da RAM Türünüzün DDR3 Veya DDR4 Olduğunu Kontrol Etme

Bir önceki yazımız olan Pokèmon Go'daki diğer oyuncularla nasıl savaşılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.