Windows 10 üzerinde uykudan uyanmadan sonra yanıt vermiyor Touchpad saptamak

Windows 10, bir sistem uykudan uyandıktan sonra çeşitli özellikler ve bileşenlerin tepkisiz hale geldiği uzun süredir bir hataya sahiptir. Çoğunlukla bu hata Başlat menüsünü veya kilit ekranını etkiler. Bununla birlikte, sisteminizin uykudan uyandıktan sonra az sayıda kullanıcının tepkisiz bir touchpad almasını sağlayan bir sorun var gibi görünüyor. Aynı sorunu alıyorsanız, bunu nasıl düzeltebilirsiniz.

Yanıt vermiyor Touchpad

Bu sorun masaüstünüze önyükleme yaparak ve önyüklemenin tamamlanmasını sağlayarak çoğaltılabilir. Sisteminiz hazır olduğunda, kapağı dizüstü bilgisayarınıza kapatın veya masaüstünüzü uyku moduna almak için güç düğmesi menüsünü kullanın. Sistem uykuya daldığında, hemen uyandırın. Touchpad'iniz yanıt vermiyor. İmleci hareket ettirebilirsiniz, ancak hiçbir tıklama kaydedilmeyecek ve touchpad'inize dokunduğunuz her seferde, geçerli etkin pencere odağı kaybedecektir.

Aynı hatayı dizüstü bilgisayarımda da gördüm ve bu anekdot olsa da, örneğin iPhone veya harici bir monitör bağladığım veya çıkardığım zaman hatanın sistemimde yeniden üretilebileceğini biliyor olabilirim. Sisteminizi yeniden başlatarak hata geçici olarak 'sabit' ancak kalıcı bir düzeltme var.

Touchpad Sürücüsü

Sorunu tahmin edebileceğiniz gibi, sürücünüz ile ilgili. Bir noktada, bir Windows güncellemesinin veya başka bir şeyin bir sonucu olarak, sisteminizdeki touchpad sürücüsü daha eski bir sürüme kaldırılmış veya geri alınmış olabilir ya da sadece genel touchpad sürücüleri ile değiştirilmiş olabilir.

Şahsen, ne olduğundan emin değilim. Windows güncellemesi almadım ama touchpad sürücüm gitmişti.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10 ASUS Akıllı Hareketleri Nasıl Kaldırılır

, Windows

Windows 10'da Touchpad ile Kaydırma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Düzeltme, sisteminiz için doğru sürücüyü bulmak ve kurmaktır. Bu konuda gitmenin iki yolu var. Birincisi, Aygıt Yöneticisini kullanmak ve sürücülerin yüklenmesini taramaktır. Ancak bu işe yarayacak, kendi durumumda olan şeyin en son versiyonunu alamayabilirsiniz. İki yaşından büyük bir şoförüm var. Bu yüzden ikinci çözümü kullanmanızı öneririm, yani bir touchpad sürücüsünü manuel olarak kurarım.

Yapmanız gereken ilk şey, hangi touchpad sürücülerinin sisteminize uygun olduğunu bulmaktır. Çoğu sistem Synaptics sürücülerini kullanır, ancak çoğu diğerleri Elan sürücülerini kullanır. Üreticinizin sisteminize önerdiği sürücüyü Google'a yapabilirsiniz. Mevcut sürücünün en son sürümünü bulun. En son ne zaman güncellendiğini kontrol edin veya mevcut en son sürüm numarası olup olmadığını kontrol edin. Sisteminizi yeniden başlatın ve sorun gitmeli.

Eğer devam ederse, farklı sürücüleri deneyin, örneğin, Synaptics ile ilk kez gittiyseniz, üreticiniz tavsiye etmiyor olsa bile Elan'ı deneyin. Bu bir donanım sorunu değildir ve doğrudan Windows 10 tarafından oluşturulmamış gibi görünmektedir. Hangi nedenle olursa olsun, touchpad sürücüleri çalışmayı durdurdu veya düzeltildi, düzeltmenin yolu doğru sürücüleri bulmak ve yüklemek sisteminizde.

Bluetooth Kapatma özelliğini kapattığınızda bir BSOD'ye neden olan benzer bir hata da son zamanlarda kırpılmıştı ve düzeltme yine doğru sürücüyü güncellemeyle ve yüklemeyle yatıyor.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Komut İstemi İçin Varsayılan Pencere Boyutunu Ayarlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.