Windows 10 Yakın Paylaşım Çalışmıyorsa Ne Yapılır?

Microsoft, yakınlardaki Paylaşım biçiminde kendi Apple-esque AirDrop özelliği ile gelmek için tatlı zaman sürdü, ama sonunda bir USB sopa için dolanmadan PC'ler arasında dosyaları paylaşma yeteneğine sahip olmaktan daha fazla hoş geldiniz.

Bununla birlikte, teknolojik sınırlamalardan bahsetmeden, farklı donanım bileşenlerine sahip Windows 10 cihazlarının barındırıcısı, Yakındaki Paylaşımı zaman zaman zorlayıcı bir şekilde acı verici bir görev haline getirebilir.

Dosya paylaşımı ile ilgili sorunlara yol açıyorsanız, işte tam olarak nedenini ve umarız olduğunu belirlemeye çalıştığınız bazı hızlı ifadeler de vardır.

Note: If you don’t own the other device that you want to share files with, then consider asking its owner to go through the following troubleshooting tips alongside you in tandem.

Diğer Aygıtı Görmüyorsanız

Dosyaları, Microsoft Edge, Fotoğraflar veya Dosya Gezgini gibi bir uygulamadan Yakındaki Paylaşımı başlatmayı denediğinizde paylaştığınız cihazı göremiyorsanız, sorunun nedenine yol açabilecek çeşitli nedenler vardır.

Yakındaki Paylaşımı Etkinleştir

Bu açık görünebilir, ama çoğu zaman en basit şeyleri en çok unuttuğumuz şeylerdir. Yani işte gidiyoruz – Her iki cihazda Yakın Paylaşma özelliğini etkinleştirdiniz mi? Sadece dosyayı paylaşmak istediğiniz aygıtta etkinleştirmek yeterli olmaz – aslında her iki aygıtta da olması ve çalıştırmanız gerekir.

Bunu yapmak için, Eylem Merkezi'ni açın – sistem tepsisinin sağ tarafındaki bildirim balonunu tıklamanız ve ardından Yakındaki Paylaşım etiketli kutuyu tıklamanız yeterlidir. Kolayca görünmüyorsa, herhangi bir gizli döşemeyi getirmek için Genişlet'i tıklayın.

Eylem Merkezi'nde listelenen Yakındaki Paylaşma seçeneğini görmüyorsanız, bundan sonra bunun neden olabileceğine bir göz atalım.

Windows 10'u Güncelle

Daha önce bilmiyorsanız Yakın Paylaşma, Nisan 2018 Spring Creators Update'teki işletim sistemine eklenen bir özellikti. Bu yüzden, Windows 10'un önceki sürümlerini kullanırken, eksik seçeneği görmekten şaşmayın.

Ölçülen bir bağlantı, belki de, Windows 10'un en son yapıya otomatik olarak güncellenmesini önleyebilir. Ancak, ne olursa olsun, cihazın üzerinde çalışan Windows 10 sürümünün çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol edelim.

Adım 1: Başlat menüsünde, yaklaşık olarak yazın ve arama sonuçları arasından PC'niz Hakkında'yı seçin.

Adım 2: Windows Özellikler bölümüne ilerleyin. Artık, '1803' veya daha üstünü okuması gereken Sürüm'ün yanında listelenen Windows 10 sürümünü görebilmeniz gerekir.

Cihazda 1803 veya üzeri bir sürümü yoksa, Yakın Paylaşım işlevini almak için güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak için, Başlat menüsüne Güncelleştirmeleri yazın ve Güncelleştirmeleri Denetle'yi seçin.

Note: Updating to version 1803 can take a considerable amount of time and bandwidth to complete, but afterward, you should be able to see Nearby Sharing listed within the Action Center. Simply enable it then.

Windows 10'un en son sürümü ile bile algılama sorunlarınız varsa, Bluetooth uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir.

Bluetooth Uyumluluğunu Kontrol Et

Microsoft, yakındaki Paylaşım özelliğini Bluetooth üzerinden çalışacak şekilde tasarladı, ancak bu sadece durmuyor. Cihazlarınızın aslında başlangıçta 4.0 ya da üstü bir firmware sürümü çalıştıran Bluetooth adaptörlerine gereksinim duyması gerekir. Bu yeterli değilse, Bluetooth Düşük Enerji spesifikasyonunu da desteklemeleri gerekir.

Adım 1: Aygıt yöneticisini Başlat menüsüne yazın ve ardından arama sonuçları arasından Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

Adım 2: Bluetooth'u genişletin, ardından Bluetooth adaptörünüzü sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

3. Adım: Gelişmiş etiketli sekmeyi tıklayın. Ardından, Firmware Sürümünün yanındaki LMP değerini kontrol edin – 4.0'ın bir Bluetooth ürün yazılımı sürümünü göstermek için 6.x veya üstü bir okuma göstermelidir.

Gördüğünüz gibi, yukarıdaki ekran görüntüsü, yakındaki Paylaşımın gerektirdiği bellenim sürümünün altına düşen sadece 4.x'lik bir LMP değerini gösterir.

Adım 4: Ayrıntılar etiketli sekmeye geçin ve Bluetooth Radyo Desteği Düşük Enerji Merkezi Rolü'nü seçmek için Özellik altındaki açılan menüyü kullanın. Bir kez seçildiğinde, özellik altındaki alan, belirtime yönelik desteği belirtmek için 'Doğru' olarak okunmalıdır.

Bir kez daha, yukarıdaki ekran görüntüsü 'False' değeri olan bir Bluetooth adaptörünü ifade eder, bu da Bluetooth Low Energy spesifikasyonunu desteklemediği anlamına gelir.

Benzer şekilde, cihazlarınızdan herhangi biri bu kriterleri karşılayamazsa, yakındaki Paylaşım deneyiminiz burada bitmelidir.

Elbette, hem ürün yazılımı sürüm 4.0'a sahip hem de sorunlu aygıtta Düşük Enerji özellikleri için destek sağlayan harici bir Bluetooth bağdaştırıcısı kullanabilirsiniz. Ama aceleniz varsa, verilerinizi aktarmak için sadece bir flash sürücü kullanmak çok daha hızlı olacaktır!

Paylaşılan Deneyimleri Yapılandırma

Her iki cihazdaki Bluetooth bağdaştırıcıları bir faktör değil, ancak yine de her bir aygıtı birbirinden tespit edemiyorsanız, Yakındaki Paylaşma seçeneklerini ayrıntılı bir şekilde yapılandırmanız gerekir.

Yakındaki Paylaşım, sahibi olmadığınız cihazların tümünü gizleyen bir ayar sunar. Bu nedenle, özellikle bir başkasıyla paylaşmak üzereyseniz, aşağıdaki adımları atmayı unutmayın. Aynı şey diğer cihaz için de geçerli.

1. Adım: Başlat menüsünde, paylaşılan deneyimler yazın ve ardından arama sonuçları arasından Paylaşılan Deneyim Ayarlarını Değiştir'i tıklatın.

2. Adım: Yakındaki Paylaşım etiketli bölümün altında, İçeriği Paylaşım Yapabilir veya Alabilirsin altındaki Açılır menüyü açın ve Yakındaki Herkes'i seçin.

İki cihazdan herhangi biri bu seçeneği daha önce Yalnızca Cihazlarım olarak ayarladıysa, bunu Herkesin Yakınına değiştirmesi, birbirlerini başarıyla algılayabilmelerini sağlamalıdır.

Also on Guiding Tech
How to Wirelessly Sync Android With Windows 10 PC

Read More

Cihazı Görüyorsanız Ama Paylaşamıyorsanız

Yakınlaştırılabilen bir başka sorun, Yakın Paylaşma bir dosya aktarımı başlatmanızı sağlarken, diğer cihaz dosyalarınızı alma konusunda herhangi bir bilgi vermez. Böyle bir durumda, normalde çalışması için Yakın Paylaşım almak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Cihazları Daha Yakından Tut

Bağlantı söz konusu olduğunda Bluetooth'un ılımlı bir aralığı olsa da, her iki cihazın da Yakın Paylaşım için düzgün çalışması için oldukça yakın olması gerekir.

İdeal olarak, 30m veya daha yakın bir aralıkta olmalısınız. Mümkünse, herhangi bir duvarın veya diğer engellerin Bluetooth bağlantısını engellemesini önlemek için her iki cihazı aynı odada tutmayı deneyin.

Eylem Merkezini Kontrol Et

Yakınlarda Paylaşma işlemi bir dosya gönderdiğinde, diğer cihaz genellikle bir toast bildirimi alır, bu da kullanıcının dosyayı doğrudan kaydetmesini veya indirdikten sonra otomatik olarak açmasını sağlar.

Ancak, özellikle Windows 10, özellikle Focus Assist'in açık olması durumunda bildirimleri görüntüleyemeyebilir. Durum buysa, Eylem Merkezi'ni açmanız yeterlidir. İçinde listelenen Yakındaki Paylaşma bildirimini görmelisiniz.

Cihaz adını kontrol et

Etrafınızda Paylaşılan Paylaşma özelliği bulunan birçok Windows 10 cihazınız varsa, dosyayı yanlışlıkla yanlışlıkla gönderebilirsiniz. Varsayılan olarak, Windows 10, bir aygıtı adlandırmak için karışıklığa ekleyen bir harf ve sayı karışımı kullanır. Bu nedenle, cihazın adını iki kez kontrol etmeyi düşünün.

Adım 1: Başlat menüsünü açın, sysdm.cpl yazın ve Enter tuşuna basın.

Sistem Özellikleri iletişim kutusu şimdi yüklenmelidir.

Adım 2: Bilgisayar Adı sekmesi altında, Tam Bilgisayar Adı'nın yanındaki aygıtın adını bulabilirsiniz.

Note: You can also consider changing the computer name to something more identifiable, but that can result in additional complications in regards to network resource availability. If you don’t mind, use the Change button listed within the System Properties dialog box to do that.

Bağlantı Damla / Dosya Aktarımı Yavaşça

Zaten bir dosya paylaştıysanız ancak giriş işlemini yavaş yavaş buluyorsanız veya bir süre sonra aktarılamayan büyük dosyalar buluyorsanız, genel deneyiminizi Yakın Paylaşım ile iyileştirmek için neler yapabileceğinizi görelim.

Wi-Fi Bağlantısına Kadar

Bluetooth, yerel olarak dosya aktarmanın en hızlı yoludur. Dosyalarınızın kopyalanmaya başlaması veya bağlantının azalması durumunda sorunları daha da kötüleştirdiğini bulursanız, her iki cihazı da bir Wi-Fi ağına bağlamayı düşünün.

Bu, dosyalarınızı Wi-Fi üzerinden kopyalamaya başlamak için Yakın Paylaşım'a başvurmalıdır. Bununla birlikte, henüz Bluetooth'u atlatmayı beklemeyin – ilk etapta Yakındaki Paylaşma bağlantısını kurmak için hala ona ihtiyacınız var.

Note: Make sure to connect both devices to the same Wi-Fi network. Otherwise, Nearby Sharing just sticks to Bluetooth to transfer your files.

Bağlantıları Genel Yap

Wi-Fi'ye bağlanma işlemi hızlandırmazsa, her iki cihaz için ağ profilini Genel olarak ayarlamayı unutmayın. Bunu yapmazsanız, cihazlarınız Wi-Fi üzerinden birbirleriyle iletişim kuramaz.

1. Adım: Görev çubuğundaki Wi-Fi simgesini ve ardından bağlı Wi-Fi profilinin altındaki Özellikler'i tıklayın.

Adım 2: Public'ın yanındaki radyo düğmesine dokunmanız yeterlidir ve gitmek için iyi olmalısınız.

Note: Setting the network profile to Public may open up your devices to all sorts of security issues. Hence, refrain from doing this if you are on a busy network that you don’t quite trust — in a shopping mall, for example.

Also on Guiding Tech
Top 6 Windows 10 Myths: Busted!

Read More

Hepsi iyi?

Umarım, artık bir adaptör için nakit para ödemeyi düşünmeniz gerektiğinden, kesin bir bummer olan Bluetooth uyumsuzluğu ile ilgili sorunlar dışında, sizi rahatsız eden herhangi bir sorunla karşı karşıyasınız.

Peki, paylaşmak istediğiniz diğer öneriler veya düzeltmeler? Yorumlarda bizi bilgilendirin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Gerçek Siyah Vurgu Rengi Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.