Windows 10 yüklenirken "Seçilen disk GPT bölme stilinde" nasıl düzeltilir

Medya oluşturma aracıyla bir Windows 10 yükleme sürücüsü oluşturabilirsiniz. Bu araç herkesin diğer PC'ler için kurulum ortamı oluşturmasını sağlar ve kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken USB sürücüsünden önyükleme yapmak, sisteminizde Windows 10'u yüklemek istediğiniz sürücüyü seçmek ve gerisini halledecek. Bazen, Windows'u yüklemek için bir sürücü seçtiğinizde, 'Seçili disk GPT bölümü stilinde olduğu için' seçili sürücüye yüklenemediğini bildiren bir hata mesajı alırsınız.

'Seçili disk GPT bölümü stilinde' hatası, diskte bir sorun var gibi göründüğünü veya yanlış bir tür kurulum ortamı yarattığınızı gösteriyor ancak durum böyle değil. Kurulum ortamı ve diskiniz iyi durumda. Yapmanız gereken USB diskten nasıl önyükleme yaptığınızı değiştirmek.

“Seçilen disk GPT bölüm stilinde” düzeltildi

Güvenli Önyükleme kapalı olduğunda ve diskiniz bir GPT diski olduğunda, 'Seçili disk GPT bölme stilinde' hatası alıyorsunuz. Güvenli Önyükleme kapalıyken önyükleme yapmak niyetindeyseniz, diskiniz MBR olmalıdır. Bir diski MBR’dan GPT’ye veya GPT’den MBR’ye dönüştürebilirsiniz, ancak diskinizdeki bölüm stilini değiştirmek konusunda rahat değilseniz veya veri kaybetme riskiniz yoksa, çok daha basit bir seçeneğiniz vardır; Güvenli önyüklemeyi yeniden açın.

Kullanıcılar normalde Güvenli Önyüklemeyi kapatır, çünkü ilk önyükleme aygıtını değiştirmeleri gerekir. Güvenli Önyükleme özelliğini kapatıyorsanız, BIOS'unuz UEFI kullanıyor demektir ve üzerindeki ilk önyükleme aygıtını nasıl değiştireceğinizi bulamazsınız.

Yapmanız gereken ilk şey Secure Boot'u tekrar açmaktır. Kendinizi kapatmadıysanız ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sisteminizi açın ve BIOS'a erişin. Boot sekmesine gidin ve Secure Boot seçeneğini arayın. Açık veya Etkin olarak değiştirin ve değişikliği kaydedin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Disk Yönetimi Olan Bir USB Veya SD Kart Nasıl Bölülür

, Windows

Windows 10 Kurulumu İçin Bir Sabit Sürücü Nasıl Kurulur

Yükleme diskinizi sisteminize bağlayın ve sistemi yeniden başlatın. Önyükleme ekranına çok dikkat edin; önyükleme seçeneklerinizi nasıl alacağınızı size söyleyecektir. UEFI BIOS'ta önyükleme aygıtını seçebileceğiniz yer burasıdır. Bununla ilgili hala sorun yaşıyorsanız, size nasıl daha ayrıntılı olduğunu anlatan kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bellek bekleme listesini temizleyerek oyunlar daha sorunsuz nasıl çalıştırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.