Windows 10'da ağ bağdaştırıcısı tercihi nasıl belirlenir

Bir çok kişi aynı anda hem WiFi hem de Ethernet bağlantısını kullanıyor. Yönetmek için yeterince kolay. Windows 10, her iki ağ bağdaştırıcısını da bağlamanızı engellemez, ancak bunlar için önceliği belirlemenize izin vermez. Bunu yapmak için bir yol vardı ama artık Windows 10'un en son sürümünde çalışmıyor. Bu, bağlantı önceliğini ayarlamak imkansız anlamına gelmez. Ağ bağdaştırıcısı tercihini Windows 10'da ayarlayabilir ve böylece WiFi veya Ethernet önceliğini diğerine verebilirsin.

Ağ bağdaştırıcısı tercihi

Ağ bağdaştırıcısı tercihini ayarlamak için Kablolu WiFi Değiştirici adlı bir uygulamayı indirmeniz gerekir.

Uygulamayı indirdikten sonra, onu yüklemeniz gerekir. Yükleme sırasında, ağ bağdaştırıcısı önceliğini ayarlamanızı ister. WiFi ve Ethernet adaptörünüzün ne aradığını bilmelisiniz. Normalde, ağ kartları oldukça yeniyse, uygulama, WiFi ağına bağlanmak ve Ethernet ağına bağlanmak için kullanılan ağ bağdaştırıcısının kullanıldığını tanıyabilecektir.

Uygulama, listelenenlerden Birincil Adaptör seçmenizi isteyecektir. Sadece bir birincil ağ bağdaştırıcısı seçebilirsiniz.

Ardından, ikincil adaptörü seçmeniz istenecek ve tekrar sadece bir tane seçebilirsiniz. İleri'yi tıklatarak tam yükleme ve ağ tercihi ayarlanacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Ethernet Bağlantısını Devre Dışı Bırakma

, Windows

Ethernet Kablosu Bağlandığında WiFi Ağınızı Devre Dışı Bırakma [Windows]

Uygulamanın ağ bağdaştırıcısı önceliğini ayarlayabilirken hiçbir arabirimi yok, bu, anında değiştirmek için kolay bir yol sunmuyor. Uygulamayla ilgili olarak, adaptör tercihlerini doğru şekilde ayarlamıyorsanız, ağ sürücülerinizle ilgili olabilir.

Bunu talihsiz bir şekilde yapmanın bir yolu yoktur. Birçok kişinin değişmesi gereken bir yapılandırma ve sadece WiFi ve Ethernet tercihleriyle sınırlı değil. Kullanıcıların aynı türdeki ağ tercihlerini, yani WiFi ağ tercihlerini de ayarlamaları gerekir. Microsoft, sürekli olarak Ayarlar uygulamasını yenileyerek ve Denetim Masası'ndaki özellikleri keserek, ağları yönetmek için daha basit bir yol eklemiştir.

Bu uygulamayı yükledikten sonra bağlantı sorunları yaşarsanız, onu kaldırmanız gerekir. Başlat Menüsündeki uygulamalar listesinde yeni bir uygulama olarak görünmüyor, ancak bunu Denetim Masası'ndan kaldırabilirsiniz. Programlar'a gidin ve Bir programı kaldır'ı seçin. Uygulama, yüklü uygulamalar listesinde görünmelidir. Onu seçin ve Kaldır'a tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bir GIF'den kareler nasıl alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.