Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da anakart modeli nasıl bulunur | Windows Yardım

Windows 10'da anakart modeli nasıl bulunur

Bir anakart her bilgisayarın temel bir bileşenidir. Anakart modeli, sisteminize ekleyebileceğiniz diğer donanımı belirleyen şeydir. Örneğin, sisteminizdeki RAM'i artırmak istiyorsanız, ana kartınızın bunun için boş yuvalara sahip olması ve eklemek istediğiniz kartı desteklemesi gerekir. Bu özel bileşen çok önemlidir, OEM lisansları buna bağlıdır ve bunların değiştirilmesi neredeyse yeni bir PC almak gibidir.

Anakart modelini bulun

Anakartınızın neler yapabileceğini bilmeniz gerekiyorsa ve bir bakış için bilgisayarınızı açmak istemiyorsanız, anakart model numarasını Windows 10 içinden bulabilirsiniz.

Komut istemi

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber

Çıktı ürün adını, seri numarasını ve PC'nizde kurulu olan anakartın sürümünü döndürür.

Sistem bilgisi

Sisteminizde yönetici erişiminiz yoksa, aynı bilgiler için Sistem Bilgisi uygulamasını kontrol edebilirsiniz. Sistem Özeti'ni seçin ve BaseBoard girişlerini arayın. Anakartınızın seri numarasını bulamazsınız ancak bilgilerin geri kalanı oradadır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'ta Sabit Disk Seri Numarası Nasıl Bulunur?

, Windows

Windows 10'da monitörün modeli ve modeli nasıl bulunur?

CPU-Z

CPU-Z, CPU'nuzun Skylake veya kabylake işlemci olup olmadığını öğrenmek gibi birçok şey için önerdiğimiz bir uygulamadır. Uygulamayı indirin, yükleyin ve çalıştırın. Anakart için başka bir isim olan MainBoard adlı bir sekmeye sahiptir ve size model numarasını ve bunun için sürümünü verecektir. Ne yazık ki, anakart için seri numarası vermeyecek, bu yüzden ihtiyacınız olan buysa Komut İstemi yöntemini kullanmanız gerekecek.

Bir anakartın seri numarasına nadiren ihtiyaç duyulur. Anakartınızı değiştirmeniz gerekiyorsa ve aynı modeli arıyorsanız, Sistem Bilgisi uygulamasının ve CPU-Z'nin verdiği bilgiler size yardımcı olacaktır. Sahip olduğu yuvaları aramanız gerekirse, Google'ın model numarasını görebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki donanım bileşenlerini eklemek veya değiştirmek istiyorsanız, sisteminizde şu an hangi donanımlara sahip olduğunuzu da kontrol etmelisiniz. Ana kart sisteminize neleri ekleyebileceğinizi ve ekleyemeyeceğinizi belirler, ancak eklediğiniz donanımın diğer bileşenlerle de uyumlu olması gerekir. Örneğin, GPU’nuzu değiştiremezsiniz ancak desteklemek için yeterli RAM’iniz olamaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da 'Donanımı güvenle kaldır' özelliği nasıl devre dışı bırakılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.