Windows 10'da Arka Plan Sıfırlamada Uygulamaları Çalıştırsın

Microsoft'un sürümden önce zamanında yakaladığı bir hata nedeniyle Windows 10 1803 gecikiyordu. Düzeltmeyi başardılar ama bu, 1803'ün böceksiz olduğu anlamına gelmez. Önceki tüm büyük Windows 10 özellik güncellemeleri gibi, bunun da hataları var. Temelde mikrofon erişimini sıfırlayan belirli uygulamalarda mikrofon bulunmayan küçük bir mix vardı. Microsoft, gelecekteki yapılarda bunun için bir uyarı tanıttı. Benzer bir şey, bu yapıda çok daha can sıkıcı olsa da, uygulamaların, siz kapattıktan sonra bile arka planda sıfırlanmasına izin ver. Bir kullanıcı bilgisayarlarını yeniden başlattığında arka plan uygulaması yenilemesi bir kez daha etkinleştirilir. İşte bunun için düzeltme.

Uygulamaların Arkaplanda Çalışmasına İzin Ver

Bu hatayı düzeltmek için, Windows kayıt defterini değiştirmeniz ve Yönetimsel haklar gerektirmeniz gerekir. Windows kayıt defterindeki Regedit yazarak Windows kayıt defterini açın.

Aşağıdaki konuma gidin.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionBackgroundAccessApplications

Burada 'Migrated' adı verilen bir DWORD anahtarını arayın. Eğer orada değilse, sağ panelin içinde sağ tıklayın ve Yeni> SWORD (32-bit) Değeri'ni seçin. Geçirileni adlandırın ve değerini 4 olarak ayarlayın. Uygulamaların arka plan ayarında çalışmasına izin ver, ancak bunu, yani tamamen devre dışı bırak veya belirli uygulamalar için devre dışı bırak. Ardından, sisteminizi yeniden başlatın ve bu sefer, yeniden başlatmadan sonra ayarlar devam etmelidir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Eylem Merkezindeki Not Düğmesinden Google Keep'i veya Evernote'u Açın [Windows 10]

, Windows

Windows 10 Nisan Güncelleştirmesi'nde Web Araması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Şüphesiz, hala tercihlerinizi hatırlamıyorsa, Windows Kayıt Defterini tekrar açın ve aşağıdaki konuma gidin.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionSearch

BackgroundAppGlobalToggle adlı bir DWORD değerini bulun ve silin. Tekrar, arka plan uygulama yenileme ayarlarını özelleştirin ve yeniden başlatmayı sürdürüp sürdürmediklerini görmek için sisteminizi yeniden başlatın.

Birçok kullanıcı için bu, sorunu giderir ve arka planın çalışmasını engelleyen uygulamalar artık Görev Yöneticisi'nde görünmez, ancak bu her zaman geçerli değildir. Bazı kullanıcılar için, arka planın çalışmasını engelleyen uygulamalar Görev Yöneticisi'nde görünmeye devam edebilir, ancak bu aslında çalıştıkları anlamına gelmez. Bu, orijinal sorunu çözmek için uygulanan hack'in bir sonucu olan başka bir hatadır.

Bu bir hata düzeltmesi olduğundan, bazı uygulamaların, çoğunlukla Edge veya Cortana gibi varsayılanların hala onlar için erişimi kapatmış olsanız bile arka planda çalıştığı bazı istisnalar olabilir. Tamamen düzeltmenin bir yolu yoktur ve Microsoft'un sorunun farkında olduğu görülmemektedir. Pek çok kullanıcı bu ayarı değiştirmez, bu nedenle daha az hata yaşadığını ve daha azının bunu rapor ettiğini anlamış olur.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Gösterilmeyen Ağ Aygıtlarını Nasıl Onarılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.