Windows 10'da atlama listesinde daha fazla öğe nasıl elde edilir

Görev çubuğundaki bir uygulama simgesini sağ tıklattığınızda, uygulayabileceğiniz eylemlerin bir listesini ve uygulamada ziyaret ettiğiniz son dosyaların veya konumların bir listesini alırsınız. Bu listede gösterilen, atlama listesi olarak bilinen seçenekler, uygulamaya bağlı olarak farklılık gösterir. Dosya Gezgini size en son klasörleri veya sürücüleri gösterecektir ancak Chrome size en son / sık kullanılan web sitelerini gösterecektir. Her ikisinde de ortak olan, son 6 olan bu öğeler listesinde gösterebilecekleri öğe sayısıdır. Atlama listesinde daha fazla öğeye ihtiyacınız varsa, Windows kayıt defterini düzenleyerek bunları alabilirsiniz.

Sıçrama listesindeki diğer öğeler

Atlama listesine daha fazla öğe eklemek için, Windows kayıt defterini düzenlemeniz gerekir; bu, sisteminizde yönetici haklarına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Çalıştır kutusunu Win + R klavye kısayoluyla açın. Çalıştır kutusuna 'regedit' yazıp enter tuşuna basın. Yönetici kullanıcı değilseniz, devam etmek için yönetici kullanıcı adı ve şifresi ile doğrulamanız gerekir. Kayıt defteri açıldığında, aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

Sağdaki panelde JumpListItems_Maximum adlı bir anahtar bulunmalıdır. Anahtar orada değilse, kendin yaratman gerekecek.

Anahtarı oluşturmak için, Gelişmiş tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32 bit) değerini seçin. JumpListItems_Maximum olarak adlandırın.

Şimdi anahtara sahip olduğunuzda, çift tıklayın ve değerini yukarıdaki 10'a ayarlayın. Kayıt defteri düzenleyicisini kapatın ve Dosya Gezgini'ni yeniden başlatın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Başlat Menüsündeki Uygulama Listesi Öğelerini Yeniden Adlandırma

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini nasıl yönetici haklarıyla çalıştırılır

Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmak için, Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesinde Windows Gezgini'ni arayın. Seçin ve sağ alt kısımdaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Dosya Gezgini yeniden başlatıldığında, bir uygulamaya sağ tıklayın ve atlama listesinde normalde yaptığınızdan daha fazla seçenek göreceksiniz.

Bazı uygulamalarda, bu değişiklik yalnızca kayıt defterinde değişiklik yaptıktan sonra ek öğeler / dosyalar / konumlara eriştikten sonra uygulanabilir. Bunun nedeni, uygulamanın bunları görüntüleyemediğinden ek öğeler kaydetmemesi olabilir. Dosya Gezgini, en son ziyaret ettiğiniz yerleri takip ettiği için hemen göstermeye başlar. Aynı Office uygulamaları veya Notepad veya Photos gibi Windows uygulamaları için de çoğu Microsoft uygulaması için geçerlidir.

Bir uygulama atlama listelerini desteklemiyorsa, kayıt defterindeki bu değişiklik onu eklemeyecektir. Jump listeleri çoğu uygulama tarafından desteklenir, ancak her zaman istisnalar olacaktır. Üçüncü taraf UWP uygulamalarının çoğunun yapmadığını görseniz de, stok Windows UWP uygulamaları bunları desteklemektedir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'dan Internet Explorer nasıl kaldırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.