Windows 10'da Ayarlar uygulamasından ayarları gizleme

Windows 10'daki Ayarlar uygulaması, Denetim Masası uygulaması kadar yetenekli değildir. Bu uygulamadaki ayarların çoğu evcildir; Bluetooth cihazları ekleyebilir, uygulamaları yönetebilir ve UWP'leri silebilir, kullanıcı hesapları ekleyebilir ve ürün anahtarınızı diğer şeylerin yanı sıra değiştirebilirsiniz. Denetim Masası daha fazlasını yapmanıza olanak tanır ve Windows 10 ilk piyasaya sürüldüğünde, çoğu kullanıcı Ayarlar uygulamasını kullanmak yerine ona döndü. Ayarlar uygulaması şimdi daha olgun ve daha sık kullanılıyor. Ayarları uygulamasından devre dışı bırakmanız veya en azından ayarları gizlemeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bunu Win10 Ayarlar Engelleyici adlı bir uygulamayla yapabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasından ayarları gizle

Win10 Ayarlar Engelleyicisini indirin ve çalıştırın. App iki şey yapabilir; ayarları gizle ve devre dışı bırak. Ayarları devre dışı bırakmanızı gerçekten önermiyoruz, çünkü Windows 10'da bir şeyi bozabilir, ancak bir ayarı gizlemek oldukça zararsızdır.

Win10 Ayarlar Engelleyicisi açıkken, açılır menüyü açın ve ne yapmak istediğinizi seçin; ayar sayfalarını gizleyin veya engelleyin. Ayarları Ayarlar uygulamasından gizlemek istediğimizden, 1: Sayfaları Gizle seçeneğini seçin.

Bu, başka bir açılır pencereyle ikinci bir pencere açacaktır. Bu açılır menüyü açın, Ayarlar uygulamasındaki her sayfayı listeler. Gizlemek istediğinizi seçin ve Listeye ekle'yi tıklayın. Gizlemek istediğiniz tüm sayfalar için bunu tekrarlayın.

Sayfalar, bir ayar grubu içinde bulduğunuz sekmelerdir; örneğin, Kişiselleştirme ayarları grubunun bir Renk sekmesi vardır ve bu sekme Win10 Ayarlar Engelleyicisi tarafından bir 'Sayfa' olarak değerlendirilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğunu Birden Çok Ekranda Gösterme / Gizleme

, Windows

Windows 10'da Bir Kullanıcı İçin Sistem Ortamı Değişkenleri Nasıl Düzenlenir

Gizlemek istediğiniz tüm sayfaları listeye ekledikten sonra, değişikliği kaydetmek ve uygulamak için üstteki yeşil onay işareti düğmesini tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Ayarlar sekmesindeki Kişiselleştirme ayar grubundan Renkler sekmesinin gizlendiğini görebilirsiniz.

Herhangi bir zamanda bir ayarı geri yüklemek istiyorsanız, gizlemiş veya engellemiş iseniz, uygulamayı yeniden çalıştırın, geri yüklemek istediğiniz öğeyi seçin ve listeden kaldırmak için uygulamadaki kırmızı eksi düğmesini tıklayın. Sayfa listesini düzenledikten sonra, değişikliği uygulamak için yeşil onay işareti düğmesini tıklayın.

Uygulama, bir grup ilkesinin kullanıcıların Ayarlar uygulamasından ayarları gizlemesine izin verdiği Windows 10 1709'da eklenmiş bir özellikten yararlanıyor. Herkes Grup İlkesi editörü ile uğraşmakta rahat değildir ve Ev kullanıcıları buna sahip değildir, bu yüzden bu uygulama oldukça iyi bir alternatiftir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Notepad ++ eklentileri nasıl kurulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.