Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da başlangıç kalemi sırası nasıl bulunur? | Windows Yardım

Windows 10'da başlangıç kalemi sırası nasıl bulunur?

Windows 10, sistem başlangıcında istediğiniz herhangi bir uygulamayı çalıştırmanızı sağlar. Bazı uygulamalar ve epeyce Windows hizmetleri, sizin etkinleştirilmeniz olmadan başlangıçta çalışır. Sisteminiz hızlıysa veya bir SSD'ye sahipseniz, başlama zamanınızın hiç de fena olmadığını göreceksiniz. Daha yavaş sistemler ve sabit sürücüleri olanlar için başlangıç zamanı oldukça uzun olabilir.

Görev Yöneticisi, hangi uygulamaların sistem başlangıcı üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu kontrol etmenize olanak tanır, ancak başlangıç öğesi sırasını bulmak istiyorsanız, Görev Yöneticisi çok yardımcı olmaz. Bunun yerine, Autoruns adlı bir Microsoft yardımcı programına ihtiyacınız var.

Öğe siparişini başlat

Autoruns'u Microsoft'tan indirin ve çalıştırın. Oturum Aç sekmesine gidin ve başlangıçta çalışan öğelerin listesine bakın.

Kendinizi eklemediğiniz öğeleri göreceksiniz. Bu öğeler, Windows hizmetlerinin yanı sıra diğer uygulamaların çalıştığı hizmetleri de içerecektir. Ayrıca başlangıçta çalıştırılmak üzere ayarlanmış öğeler de olacak, ancak sisteminizi bulamadığınız için bulamıyorsunuz ama bunları daha sonra alacağız.

Listeye bakın ve öğelerin göründüğü sıraya bakın. Yukarıdan aşağıya, başlangıç öğesi sırasını görebilirsiniz. Bu listenin başındaki öğe masaüstüme önyüklendiğimde başlayan ilk şey. Bu listedeki son öğe, başlamadan önce Windows 10'un en son açacağı şeydir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Başlat Menüsündeki Uygulama Listesi Öğelerini Yeniden Adlandırma

, Windows

Windows 10'da Başlat'ta bir dosya nasıl açılır

Kullanıcılar bu bilgilere sahip olduktan sonra, bir sonraki soru genellikle başlangıç öğesi sırasını nasıl değiştirebilecekleridir. Kısa ve basit cevap, bunu yapmanın bir yolu olmadığıdır. Windows 10, hangi öğelerin önce çalıştırılması gerektiğine ve hangilerinin daha sonra çalıştırılacağına karar verir. Siparişe karar verirken farklı faktörleri ağırlaştırır, örneğin, sistemin diğer unsurları başlatmaya hazır olması için öncelikle gerekli bileşenleri başlatacaktır.

Ayrıca bir uygulamanın başlatmayı geciktirmekte ne kadar etkisi olacağına da bakacaktır. Öğelerin hangi sırayla eklendiği önemli değildir.

Örneğin, Ocak ayında bir uygulama yüklediyseniz ve sisteminiz önyüklendiğinde çalışacak şekilde ayarladıktan sonra Şubat ayında ikinci bir uygulama yükleyip çalışmaya başladığında ayarladıysanız, Ocak'ta yüklediğiniz uygulamanın garantisi yoktur. önce yayınlanacak, ardından Şubat ayında yüklediğiniz uygulama takip edilecek.

Autorun'ların bulamadığı öğelere gelince, bu listeden kaldırmak onları iyi bir fikirdir. Windows 10 onları arıyor olabilir ve bu başlatma süresini geciktiriyor olabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da masaüstünde basit yapışkan notlar nasıl elde edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.