Windows 10'da Başlat Menüsünden Son Dosyalara nasıl erişilir

Windows 10'daki Başlat Menüsü yıllar içinde bazı değişikliklerden geçti. Şu anda göründüğü şeylerin çoğu, Windows 8 gününden itibaren bir gelişmedir. Windows 10'un yayımlanan çeşitli sürümleri üzerinde küçük değişiklikler yapıldı. Kaldırılmış ve bugüne kadar eklenmemiş bir şey, son derece kullanışlı olan son dosya seçeneğidir. Son açtığınız tüm dosyaların listesine erişmenize izin verdi. İşte Windows 10'daki Başlat menüsünden en son dosyaya nasıl erişebileceğiniz.

Bunun bir çözüm olacağına dikkat edin, bu nedenle Başlat Menüsünden Son Kullanılan Dosyalara erişebilecekken, yapmanız gereken bazı ödünler verilecek.

Son Dosyalar Kısayolu

Masaüstünüze gidin ve boş bir alana sağ tıklayın. Bağlam menüsünden, Yeni> Kısayol'u seçin. Kısayol alanına aşağıdakileri girin;

%windir%explorer.exe shell:::{22877a6d-37a1-461a-91b0-dbda5aaebc99}

İleri düğmesine tıklayın ve kısayolu adlandırın. Ancak herhangi bir isim verebilirsiniz, Son Dosyalara isim vermek iyi bir fikirdir.

Masaüstü simgesi oluşturulduktan sonra, sağ tıklayın ve içerik menüsünden 'Başlangıcı Sabitle' seçeneğini seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Başlat Menüsündeki Tüm Uygulamalara Nasıl Bir Uygulama Eklenir

, Windows

Windows 10'da Bu Bilgisayar Nasıl Görev Çubuğuna İğlenir?

Başlat Menüsü'ndeki Son Öğeler kutucuğuna tıkladığınızda, yakın zamanda erişmiş olduğunuz tüm dosyaları ve klasörleri listeleyen Dosya Gezgini'ni açar. Windows 7'de alıştığınız gibi bir liste alamıyorsunuz ancak bu işi sizin için yapıyorsa, bu eksiklik için makul bir çalışmadır.

Başlat Menüsü Arayüzünü Değiştir

Diğer seçenek, Başlat menüsünü değiştirmek için bir uygulama kullanmaktır. ClassicShell, Windows 7 Başlat menüsünü almak veya Windows XP'nin görünümünü Windows 10'da çoğaltmak için yıllarca kullanılmış olan popüler bir uygulamadır. Artık geliştirilmiyor, ancak açık kaynak kodlu ve sayısız bağlantı noktası göreceksiniz. . Open-Shell-Menu kullanmanızı öneririz. Uygulamayı indirin, yükleyin ve çalıştırın.

Hiçbir şey yapılandırmanız gerekmez. Herhangi bir kaplama seçmeyin ve 'İki sütunlu Klasik' stilini koruyun

Başlat menüsünü açtığınızda, Windows 10 kullanıcı arabirimine yine de tam olarak sığacak ancak Son Öğeleri içeren Windows 7 Başlat Menüsü'nün tüm öğelerine sahip olacak. Farenizi Son Öğelerin üzerine getirdiğinizde size eriştiğiniz son öğelerin bir listesini gösterecektir.

Bu, yalnızca Windows 7'nin sahip olduğu özelliğe yakın değil, tam bir kopyası. Dezavantajı, UI değiştiren bir uygulamayı çalıştırabilecek bir sisteme ihtiyacınız olmasıdır. Windows 10'da Başlat Menüsünü seviyorsanız, kullanmaktan vazgeçmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Uygulamaları Birlikte Aç listesinden kaldırma Windows 10'da başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.