Windows 10'da Başlat'ta bir dosya nasıl açılır

Masaüstü uygulamaları veya UWP uygulamaları olsun, Windows 10'da sistemde başlatılması kolaydır. Nasıl ayarlanacağını bilmeniz gerekir, ancak uygulamalar için kısayollar oluşturmaktan ve bu kısayolları doğru klasöre taşımaktan biraz daha uzun sürer. Bilmediğiniz şey, aynı hilenin başlangıçta bir dosyayı açmak için kullanılabileceğidir.

Başlangıçta bir dosya aç

Başlangıçta bir dosyayı açmak için, Başlangıç klasörüne eklemeniz gerekir. Teknik olarak, orijinal dosyayı ekleyebilirsiniz ancak buna karşı şiddetle tavsiye ederiz. Başlangıç klasörü, dosyanın kaydedileceği yer değil. Bunun yerine, başlangıçta açmak istediğiniz dosyayı bulun, sağ tıklayın ve içerik menüsünden Kısayol Oluştur'u seçin.

Bu, dosyanın kendisiyle aynı konumda bulunan dosya için bir kısayol oluşturacaktır. Ayrıca Gönder> Masaüstü (kısayol oluştur) seçeneğini kullanabilirsiniz; kısayol masaüstüne yerleştirilir. Her iki seçenek de çalışır ve her iki durumda da kısayolu başlangıç klasörüne taşıyacaksınız.

Kısayolu aldıktan sonra, Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakini konum çubuğuna yapıştırın.

shell:startup

Dosyanızın kısayolunu açılan klasöre taşıyın. Tek yapman gereken bu. Sisteminizi bir sonraki başlatışınızda, dosya bunun için ayarlanan varsayılan uygulamada açılır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da UWP Uygulamalarını Başlangıçta Çalıştırma

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini için varsayılan başlatma konumu nasıl ayarlanır

Dosyaları başlangıçta açmak önyükleme süresini azaltacaktır. Efekti Görev Yöneticisi'nden kontrol edemezsiniz, çünkü dosyalar için ölçemez. Dosya, Başlangıç sekmesinde görünecek, ancak yapabileceğiniz tek şey, başlangıçta açılmasını ve başka bir şey yapmasını engellemek.

Dosya özellikle büyükse, örneğin bir veritabanı dosyası veya Photoshop dosyası ve onu açan uygulama eşit derecede kaynak açsa, başlama zamanınız biraz uzayabilir. Ne yazık ki, dosyayı yalnızca Dosya Gezgini'nden veya Görev Yöneticisi'nden başlattıktan birkaç dakika sonra açacak şekilde ayarlama imkanı yoktur. Bunu başarmak için zamanlanmış bir görev kullanabilirsiniz, çünkü bir olay olarak başlangıcı tanır ve olayları tetikleyebilir. Görev zamanlayıcı, uygulamaları ve dosyaları bir tetikleyiciye yanıt olarak bir eylem olarak açabilir, böylece gecikmeli bir başlatma için bu en iyi seçenektir. Basit bir görev hile yapacak.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki dosyalara etiketler nasıl eklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.