Windows 10'da bellek bekleme listesini temizleyerek oyunlar daha sorunsuz nasıl çalıştırılır

Oyunların çalışması için RAM gerekir. Bazı oyunların daha küçük RAM'lere, diğerlerinin ise çok fazlasına ihtiyacı vardır. Windows 10'da oyun oynadığınızda, RAM'iniz tamamen oyuna dahil değildir. Diğer işlemler ve hatta bazı uygulamalar bile gerektiğinde kullanmaya devam eder. Windows 10, teoride, bir oyun için mümkün olduğu kadar çok sistem kaynağını serbest bırakması beklenen bir oyun moduna sahiptir, ancak çoğu insan bazı istisnalar dışında hiçbir fark yaratmayacağını fark eder. Oyunları daha sorunsuz çalıştırmanın bir yolu, hafıza bekleme listesini temizlemektir.

Bir oyun oynuyorsanız ve bir süre sonra kekemelik başlarsa, bellek bekleme listesini temizlemek iyi bir fikirdir ancak temiz tutmazsanız kekemelik geri dönecektir. Akıllı bekleme listesi temizleyici, bekleme hafıza listesini 1024 MB'ın altında, yani 1GB'ta tutan ücretsiz bir uygulamadır.

Hafıza bekleme listesini temizleme

Akıllı bekleme listesini indirin ve çalıştırın. Çalıştırmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak. Bu uygulama size mevcut sistem hafızasını, yani sisteminizde kurulu RAM miktarını ve şu anda ne kadarının ücretsiz olduğunu verecektir. Ayrıca, hafıza bekleme listesinde şu anda kaç öğenin bulunduğunu da gösterir.

Varsayılan olarak, uygulama 1 GB’in üzerindeyken listeyi temizler, ancak sisteminize uygun eşik değerine değiştirebilirsiniz. Uygulamanın hafıza bekleme listesini silmek için iki eşiği vardır; belirli bir boyutu aştığında, yani 1 GB veya yalnızca belirli bir miktarda bellek kaldığında, varsayılan olarak 1024 MB olarak ayarlanmış.

Bu değerlerin her ikisi de özelleştirilebilir, böylece sisteminiz ve oyunlarınız için nelerin işe yaradığını değiştirin. Uygulamayı hafıza bekleme listenizi yönetecek şekilde yapılandırdıktan sonra, Başlat düğmesini tıklayın; listeyi düzenli tutacaktır. Bunu sistem tepsisine ve oyuna en aza indirgeyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bekleme Hafızasını Boşaltma ve Windows 10'da Kekemelik Oyunu Onarma

, Windows

Windows 10'da Oyunlar İçin Tam Ekran Optimizasyonu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bu uygulama oyunların sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için oluşturulmuş olsa da, bunları kullanırken yavaşlayan diğer bellek yoğun uygulamalar için kullanabilirsiniz. Kaynakları düşük olan eski bir sisteminiz varsa, sisteminizin belleğini yönetmek için de deneyebilir ve kullanabilirsiniz. Sisteminizin biraz daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir, ancak beklentilerinizi bununla yönetmelisiniz. Sisteminizdeki RAM'i sihirli bir şekilde arttırmayacak ve başlayacak çok az RAM'iniz varsa, hiç bir fark yaratmayabilir.

Bir önceki yazımız olan İşletim sistemi Windows 10'da Boot menüsünden nasıl kaldırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.