Windows 10'da bilinmeyen bir aygıt Aygıt Yöneticisi'nde nasıl düzeltilir?

Windows 10'da yönetilen aygıt, sisteminize bağlı her bir donanım aygıtını listeler. Bu, hem dahili hem de taşınabilir cihazları içerir ve hatta çalışırken serinlemek için sisteminizde kurulu olan çeşitli fanları dikkate alır. Taşınabilir cihazlar bağlandıklarında / bağlantısı kesildiğinde gelir ve gider ancak yine de orada listelenir. Yeni bir cihaz bağladıysanız ve düzgün çalışmıyorsa, Aygıt Yöneticisi neyin yanlış olabileceğini aramaya başlamak için iyi bir yerdir. Aygıt Yöneticisi'nde bilinmeyen bir aygıt olarak etiketlenmiş olduğunu görürseniz, bir sürücü sorununuz olur. İşte nasıl düzeltebileceğiniz.

Temel sorun giderme

Bunu duymaktan bıkmış olabilirsiniz, ancak bir cihaz bilinmeyen bir cihaz olarak görünüyorsa, sisteminizi yeniden başlatmayı denemelisiniz. Sistem yeniden başlatıldığında, Windows 10 bir kez daha sisteme bağlı olan herhangi bir donanımı algılar ve bunun için sürücüleri arar. Bu işe yaramazsa, cihazı çıkartıp tekrar bağlamanız gerekir. Bir USB portu üzerinden bağlıyorsanız, farklı bir port kullanmayı deneyin.

Sürücü güncellemesi

Daha önce de belirtildiği gibi, bu bir sürücü problemidir. Sebep ne olursa olsun, Windows 10 aygıtın sürücülerini yüklemedi. Bu, sürücüleri bulamadığı veya bir aygıtı doğru tanımlayamadığı basit bir hata olabilir.

Yine de, sorunu çözmek için, Aygıt Yöneticisi'ni açın ve bilinmeyen cihaza sağ tıklayın. Bağlam menüsünden, Sürücüyü güncelle seçeneğini seçtiğinizde aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. 'Güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik arama' seçeneğini seçin. Bu, çoğu durumda hile yapmak gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Nvidia sürücü versiyonu Device Manager'dan nasıl bulunur

, Windows

Kart okuyucusu Windows 10'da Aygıt Yöneticisi'nde nasıl bulunur

Özel sürücüler

Bazı durumlarda, özellikle yazıcılarla uğraşırken, Windows 10'un bulduğu genel sürücüler yeterli olmayabilir. Neyse ki, özel sürücüler gerektiren yazıcılar, üreticilerinin web sitelerinde kolayca bulunmasını sağlar. 'Bilinmeyen aygıtınızın' üreticisinin web sitesini ziyaret edin ve önerilen sürücüleri indirin. Herhangi bir uygulamadaki gibi kurun, sisteminizi yeniden başlatın ve cihazınız çalışıyor olmalıdır.

Ek uygulamalar

Windows 10'un bir aygıtın sürücülerini bulamaması nadirdir, ancak bazı durumlarda, Windows 10 yalnızca bir veya iki sürücü bulur, bununla birlikte aygıtın mükemmel çalışması için ek uygulamaların yüklenmesi gerekebilir. Bu en yaygın olarak iTunes'un kurulmasını gerektiren iPhone'larda veya ADB araçlarının yüklenmesini gerektiren eski Android telefonlarında ve hatta Android SDK'nın yüklenmesini gerektirir.

Benzer bir sorun yaşıyorsanız, cihazı yönetmek için gereken ek uygulamaları kontrol edin. Bu uygulamalar, sürücü olmadıklarından sürücü olarak listelenmez.

Donanım sorunları

Eğer bir cihaz mükemmel çalışıyorsa ve aniden bilinmeyen bir cihaz olarak görünüyorsa, bir donanım problemi yaşama şansınız var. Bu, dahili bir cihaz için gevşek olan bir kablo veya düzgün çalışmayan bir kablo, örneğin veri kabloları kadar basit olabilir. Harici bir cihazsa, bağlamak için farklı bir kablo kullanmayı deneyin. Dahili bir cihazsa ve diğer tüm seçenekleri tükettiyseniz, sisteminizi bir profesyonel tarafından kontrol ettirin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Chrome'da düzgün kaydırma gibi Edge nasıl elde edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.