Windows 10'da bir bağlantı bağlantısını oluşturma ve silme

Muhtemelen sembolik bağları ve bunların ne kadar yararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Windows, Mac ve Linux'ta sembolik bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Sembolik bağlantılar daha yeteneklidir ve bu nedenle, bunlarla uğraşırken daha dikkatli olmanız gerekir. Klasörler / konumlar arasında oluşturabileceğiniz bir başka bağlantı türü de bir bağlantıdır. Bir bağlantı linki, bir çeşit alt küme veya sembolik bir bağlantının bir varyasyondur. Windows 10'daki bir bağlantı bağlantısını nasıl oluşturabilir ve silebilirsiniz.

kurallar

Bir bağlantı bağlantısı;

  • Klasörler arasında düzenlendi. Dosyalar arasında oluşturulamaz.
  • Yalnızca yerel sürücüler arasında, yani ağ sürücüleri ile yerel sürücüler arasında oluşturulamaz.

Birleşim bağlantısı oluştur

Bir kavşak oluşturmak için ilk önce bağlantı bağlantısını nerede oluşturmak istediğinize ve hangi klasöre bağlanacağınıza karar vermelisiniz. Hedef klasör zaten mevcut olmalıdır, yani bağlantı komutu sizin için klasör oluşturmayacaktır.

Bu gönderi için, D sürücüsündeki bir klasöre bağlantı bağlantısı oluşturacağız. Bu klasöre 'Hedef klasör' denir. C sürücüsündeki bir alt klasörden bağlantı kuracağız.

Birleşim bağlantısı;

C:UsersfatiwOneDrivePictures

Yönetici haklarıyla Komut İstemi'ni açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da X Gününden Daha Eski Dosyaları Otomatik Olarak Silme

Tarayıcınıza Birden Çok Konum Kaydetme Yeri Ekleme

Sözdizimi

mklink /J “path to junction link” “path to target folder”

Örnek

mklink /J “C:UsersfatiwOneDrivePicturestarget” “D:target”

'Bağlantıya geçme yolu' bölümündeki 'Hedef' klasörünü oluşturmamanız gerektiğini unutmayın. Bunun yerine, sadece komutta belirtmelisiniz. Ayrıca, bağlantının adı hedef klasörle aynı olmak zorunda değildir. Bağlantıyı istediğiniz herhangi bir şekilde adlandırabilir ve istediğiniz klasöre bağlayabilirsiniz. Birleşim bağlantısını oluşturmak için enter'a dokunun.

Birleşim bağlantısını sil

Bir bağlantı bağlantısını silmek için iki yol vardır. Seçebilir ve klavyenizdeki sil tuşuna dokunabilir veya Komut İstemi'nden silebilirsiniz.

Yönetici hakları ile Komut İstemi açın ve aşağıdaki komutu yürütün.

Sözdizimi

rmdir path to junction link

Örnek

rmdir “C:UsersfatiwOneDrivePicturestarget”

Bir bağlantı bağlantısını silmek, bağlandığı klasörü silmez ve hedef klasördeki herhangi bir dosyayı silmez. Kutunun dışında, GUI aracılığıyla bir tane silmek gibi bir bağlantı bağlantısı oluşturmanın bir yolu yoktur, ancak bağlantı bağlantılarını oluşturma konusunda endişeleriniz varsa bunları oluşturmak için basit bir GUI sağlayan uygulamalar bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki 'Sorun çıkarma yığın depolama aygıtı' mesajı nasıl düzeltilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.