Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da bir dosyanın sağlama toplamı nasıl kontrol edilir | Windows Yardım

Windows 10'da bir dosyanın sağlama toplamı nasıl kontrol edilir

Eskiden bir dosyayı indirmek bir riskti. Hala riskli olabilir ve hala sisteminizde kötü amaçlı yazılımlara neden olabilirsiniz, ancak şu anda daha güçlü korumalar var. Hem tarayıcınız hem de işletim sisteminiz, çalışmalarının güvenli olduğundan emin olmak için öğeleri tarıyor. Güvenli bir dosya indirdiğinizden emin olmanın başka bir yolu da bir dosyanın toplamını kontrol etmektir.

Sağlama toplamı değerleri

Hiçbir iki insan aynı parmak izine sahip olamaz. Benzer şekilde, hiçbir iki dosya aynı sağlama toplamı değerlerine sahip olamaz. Bir dosya değiştirilmişse, sağlama toplamı değeri, değişiklik yapılmadan önceki değerinden farklı olacaktır.

Bir dosyanın sağlama toplamı değerini kontrol ederken, önce orijinal değerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Normalde, yazılımı dağıtan geliştiriciler, ürünlerinin indirme sayfasında kendileri sağlayacaktır. Sağlama toplamı MD5 veya SHA kullanılarak uygulanır. Bazı geliştiriciler, her ikisinden de Checksum değerleri üreterek, hangisini istediğinizi kontrol edebilmenizi sağlar.

Sağlama toplamı değerini kontrol et

Microsoft, bir dosyanın sağlama toplamı değerini kontrol etmek için kullanabileceğiniz Dosya Sağlama Toplamı Doğrulayıcı yardımcı programı adlı bir araç sağlar.

İndirin ve çıkarın. Komut İsteminden kullanmanız gerekecek. Komut İstemi'ni açın ve aracı çıkarttığınız klasöre taşımak için cd komutunu kullanın.

Kontrol toplamı değerini kontrol etmek istediğiniz dosyayı, Dosya Kontrol Toplamı Doğrulama yardımcı programını çıkardığınızla aynı dizine taşıyın ve sonra kontrolü çalıştırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

, Windows

Bir Uygulamayı Veya Dosyayı Windows 10'da Yeni Bir Sanal Masaüstünde Açma

Sözdizimi

fciv.exe -both filename

Örnek

fciv.exe -both ReIcon_x64.exe

Bu, hem MD5 hem de SHA sağlama toplamı değerlerini görüntüler. Bunları manuel olarak karşılaştırabilir, bir elektronik tablo aracı veya basit bir fark kontrol aracı kullanabilirsiniz.

Checksum eşleşmiyor

İndirdiğiniz ve kontrol ettiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda, geliştiricinin sağladığından farklı bir sağlama toplamı oluşturması durumunda, kötü amaçlı veya bozuk bir dosyayla ilgileniyor olabilirsiniz.

Dosya bozuksa, doğru indirilemediği için muhtemeldir. Tekrar indirmeyi deneyin. Sorun devam ederse, mevcut dosyanın bu durumda değiştirilmesi tamamen olasıdır, kullanmamalı / çalıştırmamalısınız. Sağlama toplamı değerindeki bir uyuşmazlık aynı zamanda değiştirilmiş bir dosyayı da gösterebilir. Bu, insanların yeniden dağıtmaya çalıştığı ücretsiz veya açık kaynaklı uygulamalar ile olma eğilimindedir. Sisteminize zarar vermek ve güvenilir bir uygulamaya paketlemek için ek kod eklerler.

Güvende kalmanın tek yolu, her zaman resmi kaynaklarından uygulamalar indirmek.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sıkıştırılmış dosya ve klasörleri bulma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.