Windows 10'da bir dosyayı nasıl birden fazla klasöre kopyalama

Sürükle ve bırak, dosya ve klasörleri kopyalamayı veya taşımayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Bir dosyayı birden fazla klasöre kopyalamanız gerekirse, Ctrl tuşunu basılı tutabilir ve dosyayı veya klasörü kopyalamak istediğiniz her klasöre sürükleyebilirsiniz. Bu zaman alıcıdır çünkü dosyayı (veya klasörü) kopyalamak istediğiniz her bir klasöre bırakmanız gerekir. Bir dosyayı birden fazla klasöre kopyalamanız gerekiyorsa ve dosyayı kopyalamanız gereken çok sayıda klasör varsa, bir toplu iş dosyası kullanabilir ve hepsini tek seferde yapabilirsiniz.

Aynı klasöre birden fazla dosya kopyalamanız gerekirse, bağlam menüsünden dosyaları bir klasöre göndermenize olanak sağlayan bu küçük numarayı kullanmayı düşünün.

Bir dosyayı birden fazla klasöre kopyala

Bu toplu komut dosyasının bir sınırlaması var; dosyayı kopyaladığınız klasörlerin aynı klasörde olması gerekir. Klasörleri farklı yerlerde ise işe yaramaz.

Not Defteri'ni açın ve aşağıdakini yapıştırın. Kaydetmeden önce bu betiğe düzenlemeler yapmanız gerekecek.

@echo off
for /D %%a in (“path-to-folder*.*”) do xcopy /y /d path-to-filefile.FileExt “%%a”

Yapmanız gereken ilk düzenleme bu yoldur (“klasöre giden klasör *. *”). Bu yolu, içinde başka klasörlerin bulunduğu klasörün yoluna değiştirin. Örneğin, Games adında bir klasörünüz olduğunu ve içinde 1, 2 ve 3 adında üç klasör olduğunu varsayalım. Bu durumda, Games klasörüne tam yolu girmeniz gerekir. Sonunda *. * Bırakın ve parantezleri veya fiyat işaretlerini kaldırmayın.

Yapmanız gereken ikinci düzenleme yolu bu dosyaya file.FileExt yoludur. Diğer klasörlere kopyalamak istediğiniz dosyanın yolunu değiştirin. Dosya adını ve uzantısını ekleyin. Yolun içinde veya dosya adında boşluk varsa, onu çift tırnak işareti içine alın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Birden Çok Metin Dosyasında Bir Word Nasıl Değiştirilir

, Windows

PowerShell Komut Dosyalarını Windows 10'da Otomatik Çalıştırma

Not Defteri dosyasını BAT dosya uzantısıyla kaydedin ve çalıştırın. Dosya tüm alt klasörlere kopyalanacaktır.

Örnek

C: Users fatiw Desktop Test konumunda bulunan MyFile.txt adlı bir dosyayı C: Users fatiw Desktop Newfolder altındaki tüm alt klasörlere kopyalamak için düzenledikten sonra kodun göründüğü şey budur.

@echo off
for /D %%a in (“C:UsersfatiwDesktopNewfolder*.*”) do xcopy /y /d C:UsersfatiwDesktopTestMyFile.txt “%%a”

Toplu komut dosyası kullanmak istemiyorsanız, bu aynı kod parçasını küçük düzenlemelerle kullanabilir ve doğrudan Komut İstemi'nde çalıştırabilirsiniz. Düzenlenen kod şöyle görünür;

for /D %a in (“c:path-to-folder*.*”) do xcopy /y /d c:testfile.FileExt “%a”

Sadece iki değişiklik yaptık; @echo off kaldırıldı ve% işaretlerinden biri kaldırıldı. Komutu düzenlemeniz ve dosya ve klasörlere yol eklemeniz gerekecek, ancak Komut İstemi ile ilerlemeyi de görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bir uygulamanın DPI ölçeklendirmesinin dışında bırakılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.