Windows 10'da bir görev tamamlandığında nasıl uyarı alınır?

Windows 10'da zamanlanmış görevler, işletim sistemi tarafından ve kullanıcılar tarafından oluşturulur. Windows 10'un oluşturduğu görevler temel hizmetleri çalıştırmak, güncellemeleri kontrol etmek ve düzenli aralıklarla Windows 10'un etkinleştirilmesini sağlamak / sağlamaktır. Görev Zamanlayıcı uygulamasında zamanlanmış görevlerin listesine bakarsanız, bunlardan çok azının olduğunu ve hepsinin sessizce çalıştığını göreceksiniz. Bir görevin kaçtığını göstermesi nadirdir. Sadece bir bildirim göremediğiniz zaman başarısız olur, ancak o bile verilmez. Bir görev tamamlandığında bir uyarı almak istiyorsanız, manuel olarak eklemeniz gerekir.

Görevin tamamlanması için uyarıyı el ile eklemeniz gerektiğinden, bunu bir seferde tüm görevler için yapamazsınız. Her görev için uyarıyı elle bir eylem olarak eklemeniz gerekir.

Uyarı Oluştur

Gördüğünüz uyarı temel olarak Komut İstemi'nde gösterilecektir. Windows 10 işlem merkezinden kolayca yönlendiremezsiniz, ancak uyarının da iyi görünmesini istiyorsanız, biraz karmaşık bir çalışma var.

İlk olarak, uyarısını almak istediğiniz görevi oluşturun. İşiniz bittiğinde, Eylemler sekmesine gidin ve yeni bir işlem ekleyin. Bu işlem listedeki en son eylem olmalıdır.

Eylem sekmesinin altındaki Yeni düğmesine tıklayın ve Eylem açılır menüsünden 'Bir program başlat' seçeneğini seçin. Program / Script kutusuna 'cmd' yazın.

Bağımsız Değişken Ekle kutusunda, aşağıdaki şablonu kullanın;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

PowerShell Komut Dosyalarını Windows 10'da Otomatik Çalıştırma

, Windows

Özel bir Windows 10 uyarısı nasıl alınır

/C TITLE Title-of-alert &ECHO.&ECHO.&ECHO Message-of-alert &ECHO.&ECHO.&TIMEOUT alert-duration

Değişmen gerek;

  • Başlık-of-the uyarı
  • İleti-of-the uyarı
  • uyarı süreli

Değiştirmeniz gereken alanlar, 'Uyarı Süresi' dışında oldukça açıklayıcıdır. Bu, saniyeler içinde Komut İstemi penceresinin otomatik olarak kapanmadan önce ne kadar süre açık kalacağını tanımlar. Herhangi bir tuşa dokunarak da kapatabilirsiniz.

Windows 10 uyarılarını kullanma

Windows 10 uyarıları aracılığıyla bir uyarı göstermek, yani bir tost bildirimi bir PowerShell betiği kullanmayı gerektirir ve betiğin çalışması için bir PowerShell modülü gerekir. BurntToast modülünün kurulum sürecini ve bir tost bildirimi oluşturmak için nasıl kullanılacağını ayrıntılı olarak anlattım. Çok iyi görünmesini istiyorsanız onu ayarlamanın bir simge bulmayı gerektirdiğini görebilirsiniz.

PowerShell betiğini hazır hale getirdikten sonra, PowerShell betiği otomatik olarak Windows 10'da çalıştıramadığından çalıştırılabilen bir toplu betiği oluşturmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bir BAT komut dosyası Windows 10'da bir EXE dönüştürmek nasıl başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.