Windows 10'da bir klasör görüntüsü nasıl ayarlanır

Bir klasörde dosyalar varsa, yalnızca Windows 10'daki simgesinden anlatabilirsiniz. Boş bir klasör simgesi tam olarak budur; Windows 98’den bu yana kullanılan sarı klasör simgesi. Varsayılan olarak, Windows 10 bir klasördeki ilk görüntüyü klasör görüntüsü olarak kullanır ve kullanabileceği bir görüntü olmadığında, genel dosyayı gösterir. klasörün içinde dosyalar olduğunu belirtmek için Windows 10'da bir klasör görüntüsünü manuel olarak nasıl ayarlayacağınız.

Klasör görüntüsünü ayarla

Klasör görüntüsü için hemen hemen istediğiniz herhangi bir görüntüyü kullanabilirsiniz, ancak Windows 10'un görüntüleyebileceği bir biçim olmalıdır. Görüntü biçiminin Windows 10'un görüntüleyebileceğini kontrol etmek için, Dosya Gezgini'nde görüntüye gidin ve küçük resmin size genel bir dosya simgesi veya görüntünün daha küçük bir sürümünü sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Görüntünün daha küçük bir sürümü ise, Windows 10 görüntüleyebilir.

Görüntüyü klasöre taşımanız gerekir. Klasörün altında birkaç iç içe klasör varsa, görüntüyü iç içe klasörlerden birine taşıyabilir veya görüntüyü klasörün köküne taşıyabilirsiniz.

Klasörü sağ tıklatın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Özellikler penceresinde, Özelleştir sekmesine gidin ve Klasör Resimleri seçeneğinin altındaki Dosya Seç düğmesini tıklayın. Klasörün içinden bir dosya seçin ve Uygula'yı tıklayın.

Klasör simgesi şimdi görüntüyü gösterecektir. Klasör masaüstünüzdeyse, klasör simgesi görüntüsünü buradan ayarlayabilirsiniz, ancak tüm işlemi Dosya Gezgini'nden de tekrarlamanız gerekir veya Dosya Gezgini, klasör simgesinin varsayılan davranışına bağlı kalır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da özel bir klasör simgesi nasıl ayarlanır

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde varsayılan klasör düzeni nasıl ayarlanır

Bir klasörün tanımlanmasını kolaylaştırmak için bu oldukça basit bir yoldur. Varsayılan olarak, bir klasörde birden fazla görüntü varsa, simge bir klasörü tanımlamakta yardımcı olabilecek veya yararlı olmayabilecek şekilde bunları biriktirir. Yığılmış görüntülerin çok kullanışlı olmadığını fark ederseniz, varsayılan klasör simgesi görüntüsünü ayarlayabilirsiniz.

Elbette, klasör tanımlaması söz konusu olduğunda, klasörü sadece simgesinden tanımlamayı daha kolay hale getirmenin başka yolları da vardır. Simgeyi bir şeye, başka bir şeye değiştirebilir veya bunun yerine renkli bir klasör simgesi kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir bakışta tanımlamanıza yardımcı olursa, emoji'yi klasör adında da kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da USB 3.0 hızı nasıl giderilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.