Windows 10'da bir monitörün maketi ve modeli nasıl bulunur?

Orada çok fazla donanım var. Teknik şirketler, bu hat içinde genel bir isme sahip olan ancak teknik özelliklerine göre model numaralarına göre tanımlanmış tüm telefon, dizüstü bilgisayar ve masaüstüne sahiptir. Telefonlarda model numarası hatırlamak zor değil. Dizüstü bilgisayarlar, bunları tanımlayan servis etiketleriyle gelir veya bazı durumlarda, dizüstü bilgisayar üreticileri, kimliğinizi tespit etmek için sisteminize yükleme yapmak için size bir uygulama sunar. Bir monitör için aynı şey söylenemez. Windows 10'da bir monitörün modelini ve modelini bulmak imkansız. Bilgi pek olası değil.

Bir monitörün yapısını bulmak, ne olursa olsun, işletim sisteminizi kullanmayı gerektirmiyor. Üreticinin adı genellikle çerçevenin altındaki ekranın üzerine damgalanır. Başka bir şey yoksa, monitörünüzü açtığınızda ve herhangi bir şeye bağlı olmadığınızda, ekranın uyku moduna girmesinden önce üreticinin logosunun birkaç saniye görüneceğini görebilirsiniz.

Monitör modeli

Bir monitörün yapısını bulmak kolay ama model numarası biraz zor. Model numarasını bulmak için önce monitörü sisteminize bağlamanız gerekir. Tanındığından emin olun ve Windows'a çıktı gönderebilirsiniz. Ayrıca, sisteminizde herhangi bir gölge monitörünüz olmadığından emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem grubu ayarlarına gidin. Ekran sekmesini seçin ve alttaki veya sağdaki Gelişmiş ekran ayarları seçeneğine bakın. Tıkla ve takip eden ekranda, Ekran seç açılır menüsünü açın.

Bu listeden ikincil ekran / harici monitörünüzü seçin. Monitör, marka ve model numarası ile görünecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, sisteme bağlı monitör, ST2420L model numarasına sahip bir Dell monitörüdür.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'da Monitörünüz İçin Renk Profili Nasıl Kurulur

, Windows

Windows 10'da Çıkarmadan Bir Monitörü Nasıl Keser

Bu pencerede bir Ekran Bağdaştırıcısı özellikleri seçeneği vardır ve onu tıklatırsanız açılan pencerenin özel bir Monitör sekmesi vardır. Monitör sekmesi, monitörünüz için bazı ayarları yönetmenizi sağlar, ancak monitörün markası veya modeli ile ilgili herhangi bir bilgi doğru olmayacaktır. Muhtemelen genel bir monitör olarak görünecektir.

Monitörünüzün kutusunun hala bir yerde olduğunu düşünüyorsanız, model numarasını her zaman görebilirsiniz, ancak bu uzun bir çekimdir. Pek çok kişi, donanımlarının geldiği kutuları kaydetmez. Monitör modeli numarasını algılayabilen uygulamalar yoktur, bu yüzden Ayarlar uygulaması gerçekten en iyi çekiminizdir. Bu, doğru model numarasını bulamayacağınız ihtimal dışıdır.

Bir önceki yazımız olan Sisteminizin Windows 10'da HDR'yi destekleyip desteklemediğini nasıl kontrol edersiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.