Windows 10'da bir sistem kısayoluyla sistem sesini kapatma / açma

Klavyeler, ister dahili ister harici olsun, her ikisi de tüm medya tuşlarıyla birlikte gelir. Medya tuşları genellikle sisteminizin sesini değiştirmenize, sessize almanıza / silmenize, ekranınızın parlaklığını yönetmenize, WiFi'yi değiştirmenize ve çalan bir şeyi oynatmanıza / duraklatmanıza izin verir. Bu tuşlar, dahili bir klavyeyle çalıştığınız sürece güvenilir bir şekilde çalışır, ancak harici bir klavye kullanıyorsanız, bu tuşlar, klavyeyle sistem sesini kısmak / açmak için kolay bir yol olmadan sizi sık sık çalışmaz.

Klavyenizdeki susturma / açma tuşunu çalışmıyorsa, iki seçeneğiniz vardır; Bir AutoHotKey betiğiyle hile yapmak için farklı bir klavye kısayolu yapılandırın veya bir dokunmatik yüzey hareketi kullanın.

AutoHotKey Komut Dosyası

AutoHotKey'in kurulu olduğundan emin olun. Yeni bir Not Defteri dosyası açın ve içine şunu yapıştırın;

CapsLock::Send {Volume_Mute}

Komut dosyasının ne için olduğunu söyleyen bir ad verin, örneğin Toggle Mute ve AHK dosya uzantısıyla kaydedin.

Komut dosyasını çalıştırın ve klavyenizdeki Caps tuşuna dokunduğunuzda, sistem ses düzeyinizi susturur / sesini açar. Caps tuşu bir geçiş işlevi görür, bu nedenle yalnızca bir anahtar kullanmanız gerekir. Elbette AutoHotKey betiğinde başka bir kısayolu kullanabilirsiniz. İşte nasıl değiştirileceğine hızlı bir bakış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Kaydırma Hareketine Klavye Kısayolu Nasıl Bağlanır

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu bir klavye kısayolu ile nasıl değiştirilir

Dokunmatik yüzey hareketi

Bu seçenek hassas bir dokunmatik yüzeye sahip olmanızı gerektirir. Harici nokta ve tıklama aygıtlarını kullanmayı tercih eden çoğu kullanıcı normalde Windows dizüstü bilgisayarlarında veya PC'lerinde dokunmatik yüzey kullanmaz, ancak bir tane varsa veya sistem sesini kapatmak / açmak için dokunmatik yüzeyinizi kullanmak isterseniz, seçenek oradadır.

Windows 10'da Ayarlar uygulamasını açın. Aygıt ayarları grubuna gidin ve Dokunmatik Yüzey sekmesini seçin. Üç ve dört parmakla dokunma ve kaydırma işlemlerini yapılandırabilirsiniz. Bir ve iki parmak hareketi çoğunlukla kilitlenir.

'Gelişmiş jest yapılandırması' seçeneğini arayın ve tıklayın. Üç veya dört parmak hareketinden birine ilerleyin. Sistem sesini kapatmak / açmak için kullanmak istediğiniz hareketin altındaki açılır menüyü açın ve 'Sessiz' seçeneğini seçin. Tek yapman gereken bu. Doğal hissedip hissetmediğini görmek için bir deneme çalışması yapın.

Klavyelerdeki özel medya tuşları çalışırlarsa, alışırsanız ve işlev tuşlarını kullanmanız gerekmiyorsa kullanışlıdır. Çalışmazlarsa veya İşlev tuşlarını günlük olarak kullanmanız gerekiyorsa, bunlar sistemin sesini kısmak için iki alternatif çözümdür.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da uygulama kısayolları olan birden çok anahtar nasıl kullanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.