Windows 10'da bir SSD'nin okuma / yazma hızı nasıl bulunur

Bir süre önce size Windows 10'da bir SSD'nin sağlığını nasıl kontrol edebileceğinizi gösterdik. Bu gereklidir, çünkü ölüm bir SSD almaya karar verdiğimizde hepimizin kabul ettiği bir şeydir. SSD'lerin daha hızlı olduğunu söylediğimizde, bunun bir HDD'ye kıyasla daha iyi okuma / yazma hızlarına sahip olmalarıdır. Bir SSD'ye veri yazdığınızda veya verileri okurken (bir dosyaya erişirseniz), işletim sisteminiz HDD'ye kıyasla daha hızlı bulabilir ve gösterebilir. Bir SSD'nin okuma / yazma hızını bulmanız gerekirse, bunu görev yöneticisi veya üçüncü taraf uygulamalarıyla yapabilirsiniz.

SSD'nin okuma / yazma hızı

Windows 10'da, Görev Yöneticisi size diskiniz için geçerli okuma / yazma hızının anlık görüntüsünü verebilir. Bir SSD veya HDD kullanıyorsanız bağımsız olarak çalışır.

Bir SSD'nin okuma / yazma hızını bulmak için Görev Yöneticisini kullanmak için önce büyük bir dosyayı, tercihen 1 GB'ı bulmanız gerekir. SSD'nizdeki dosyayı bir konumdan diğerine kopyalamanız gerekecektir. Devam et ve kopyayı başlat.

Dosya hala kopyalanırken, Görev Yöneticisini açın ve Performans sekmesine gidin. Soldaki sütundan Disk'i seçin ve Okuma ve Yazma hızları için performans grafiklerinin altına bakın.

Görev Yöneticisinin rapor ettiği hız kaba bir tahmindir. Bu, size belirli bir süre için hız verdiği anlamına gelen bir anlık görüntüdür ve hızlar, sisteminizde ne yaptığınıza, yani hangi uygulamaları açtığınıza göre değişebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Okuma veya Diske Yazma Uygulamaları Nasıl Bulunur?

, Windows

Windows 10'da RAM Tipinizin DDR3 veya DDR4 Olduğunu Nasıl Kontrol Eder

Daha doğru bir test için AS SSD Benchmark adlı bir uygulama kullanın. Size SSD'nizin hızını daha doğru bir şekilde okuyabilen ücretsiz bir uygulamadır. İndirin ve çalıştırın. Varsayılan 1GB testi hile yapacak. Tamamlanması biraz zaman alacak. Alttaki Başlat düğmesine tıklayın ve uygulamanın çalıştığı dört testi de tamamlamasına izin verin.

Sıra testi, SSD'nizin okuma / yazma hızlarına bakmak istediğiniz şeydir. Diğer testler rastgele 4K blok testleridir, disk etkinliği 64 iş parçacığına dağıtıldığında hız testi ve erişim süresi için test edilir. Bu dört testi kullanarak, uygulama size SSD'nizin ne kadar hızlı olduğu konusunda bir puan veriyor. Uygulama referans göstermediğinden ve puan, SSD'nin markasına ve yaşına bağlı olarak farklılık gösterebileceği için, bir tuz tuzu ile almak istersiniz.

Skorun anlamsız olduğunu söylemiyoruz ama SSD'niz hakkında her şeyi belirlemedi. Bu aracı SSD'nizin sağlığını artırabilecek diğer aletlerle kullanın.

Bir önceki yazımız olan Bir sürücüyü GPT'den MBR'ye dönüştürme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.