Windows 10'da bir USB 3.0 aygıtı nasıl kullanılır

Bir sonraki USB hız özelliği zaten desteklemeye hazır olan cihazlarla birlikte geliyor. USB 3.1'i destekleyen reklam veren yeni dizüstü bilgisayar ve masaüstü modellerini görmeye başlamadan çok uzun sürmez. USB 3.1 saniyede 10 Gbit'lik bir aktarım hızına sahip ancak bir anda USB 3.0'ın yerini almayacak. USB 3.0'ın şimdi on yıllık olmasına rağmen bir süre daha takılacağını göreceksiniz. Şu anda sahip olduğunuz depolama cihazlarının çoğu muhtemelen USB 3.0 ve bu özellik şu anda oldukça yaygın olmasına rağmen, her biri bir USB 3.0 cihazının nasıl vaat edildiğini veya vaat edilen hızını elde etmek için nasıl doğru kullanılacağını bilmiyor.

Use USB 3.0 device

USB 3.0 aygıtını doğru kullanmak için 5 Gbit / saniye elde etmek için üç temel öğeye ihtiyacınız vardır;

  1. Bir USB 3.0 cihazı
  2. USB 3.0'ı destekleyen bir bağlantı noktası
  3. Kullanılıyorsa, USB 3.0'ı destekleyen bir bağlantı kablosu

USB 3.0 cihazı

Satın alırken bir cihazın USB 3.0 hızlarını destekleyip desteklemediğini belirlemek oldukça kolaydır. Çoğu cihaz bu spesifikasyonu kesinlikle kutularına ilan edecektir. Bir USB 3.0 aygıtı, bir USB 2.0 aygıtından biraz daha pahalı olabilir, ancak ilk önce satın almak için bir USB 2.0 aygıtı bile bulma ihtimaliniz düşüktür. Fiyat farkı hafif olacak ve kaydettiğiniz birkaç kuruşa değmeyecek.

USB 3.0 olduğunu bildiren cihaza ek olarak, ayrıca kabloda (varsa) veya cihazın üzerinde USB 3.0 sembolü bulunur. Son olarak, cihazın konektörü USB 3.0 olduğunu belirtmek için açık mavi olacaktır.

Eğer etrafta yatan bir cihaza sahipseniz ve USB 3.0 olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bunu yapmanın oldukça basit bir yolu var.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da USB 3.0 hızı nasıl giderilir

, Windows

Bir cihazın USB 3.0 veya USB 2.0 olup olmadığını kontrol etme

USB 3.0 Bağlantı Noktaları

Reklamını yapmak için USB 3.0 portu kesinlikle gereklidir. Dizüstü bilgisayarınızı / masaüstünüzü son beş yılda satın aldıysanız, daha fazla değilse, muhtemelen en az bir USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir. Bu bağlantı noktaları USB 3.0 sembolü ve mavi renkleriyle gösterilir. Onlara sadece bakarak bakarak tanımak oldukça kolaydır.

Tüm USB bağlantı noktaları aynı görünmüyor. Bağlantı noktaları, normal USB 3.0 bağlantı noktalarından USB tip C bağlantı noktalarına ve Thunderbolt bağlantı noktalarına kadar değişiklik gösterir. Bunlar dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde bulunan bağlantı noktaları ise, USB C ve Thunderbolt 2 ve 3 bağlantı noktalarının USB 3.o'yu desteklediğini bilmelisiniz.

USB 3.0 cihazınız doğrudan sisteminizin USB 3.0 portuna bağlanabiliyorsa, bu şartnamenin vaat ettiği hızlı aktarım hızını elde etmek için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Cihazınız için bağlantı kablosu gerekiyorsa, bir sonraki bölümü de okumanız gerekir.

Bağlantı kablosu

USB 3.0 cihazınızı USB 3.0 bağlantı noktasına bağlayan kablonun da belirtimi desteklemesi gerekir. Bu, normal bir USB 3.0 bağlantı noktasına veya bir USB C veya Thunderbolt bağlantı noktasına bağlı olsanız da geçerlidir. Kablo, veri aktarım hızını desteklemeli ve hiçbir şekilde zarar görmemelidir.

Tüm doğru bileşenlere sahipseniz, USB 3.0 aktarım hızlarına sahip olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Retpoline koruması nasıl etkinleştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.