Windows 10'da bir uygulamanın DPI ölçeklendirmesinin dışında bırakılması

Windows 10, HD ve UHD ekranları popülerlik kazandığında ortaya çıkan bir işletim sistemidir. Şu anda oldukça yaygınlar ve Windows 10 onları oldukça iyi destekliyor. HD ekranlarla daha net bir görüntü elde edersiniz ancak ekran daha yoğun piksel olduğundan ancak metin okunamayacak kadar küçüktür. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, Windows 10, ekranı daha kolay kullanması için ekranı büyüten DPI ölçeklendirmesine sahiptir. Ne yazık ki, bu bazı durumlarda uygulamalarda bulanık metinlere yol açmaktadır. Windows, Nisan 2018 güncellemesinde bunun için bir düzeltme ekledi, ancak elbette her şey için tek boyutlu bir çözüm yok. DPI ölçeklendirme ve bulanıklık düzeltme belirli uygulamalar için işleri daha iyi hale getirmiyorsa, ölçeklemenin belirli bir uygulamaya uygulanmaması için yapabilirsiniz. İşte bir uygulamayı DPI ölçeklendirmenin dışında tutmanın yolu.

Windows 10 DPI hariç tutma

Bu yalnızca klasik veya masaüstü uygulamaları için çalışır. UWP uygulamaları, yani Microsoft Mağazasından indirilen uygulamalar için çalışmaz.

Bir uygulamayı DPI ölçeklendirmesinin dışında tutmak için özelliklerine erişmeniz gerekir. Bunu yapmanın iki yolu var. Uygulamanın EXE'sini bulun ve sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Özellikler'i seçin.

Diğer, çok daha hızlı bir şekilde uygulamayı başlatmaktır. Çalışırken, Görev Çubuğundaki uygulamanın simgesine sağ tıklayın ve içerik menüsünden uygulamanın adını sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Özellikler'i seçin.

Özellikler penceresinde, Uyumluluk sekmesine gidin ve Yüksek DPI Ayarlarını Değiştir düğmesini tıklayın. Açılan bir sonraki pencerede, 'Yüksek DPI ölçeklendirme geçersiz kılma geçersiz kılma' seçeneğini etkinleştirin ve altındaki açılır menüden Sistem'i seçin. Bu, uygulamayı sistemin yani Windows 10'un DPI ölçeklendirmesinin dışında tutar.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Ölçeklendirmeden Sonra Bulanık Uygulamaları Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da Özel DPI Ölçekleme Seviyesi Nasıl Ayarlanır

Tamam'ı ve sonra Uygula'yı tıklatın.

Bu, uygulamanın Windows 10'un DPI ölçeklendirmesinden etkilenmemesi gerektiğini dışlıyor; ancak bulanık metin, küçük / okunamayan metin, metin veya düğmelerin kesilmesi gibi diğer sorunlara neden olabilir. Ne yazık ki bunun için bir düzeltme yok. Hangi uygulamanın size sorun çıkardığı, uygulamaya özel bir düzeltme arayabilirsiniz, ancak uygulamaların yüksek DPI ölçeklendirmeyle iyi oynamasını sağlamak, kendileri desteklemedikleri sürece çok zordur.

Windows 10 veya daha doğrusu Microsoft, geliştiricilerin izlemesi gereken herhangi bir katı tasarım kuralına sahip değildir ve uygulamaların ve işletim sisteminin kullanımını zorlaştıran tutarlı bir GUI ile ilgili olarak bazı alanlarda işletim sisteminin kendisinin bulunmadığını göreceksiniz. HD ekranlarda mükemmel çalışır. İyi haber, çoğu popüler uygulamanın DPI ölçeklendirmeyle iyi çalıştığı ve bu nedenle sorunlu olan birkaç uygulamayı bulacağınız.

Bir önceki yazımız olan BIOS'u varsayılan ayarlara sıfırlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.