Windows 10'da bir WiFi bağlantısı için veri sınırı nasıl ayarlanır

Mobil veri planları, bir ISS'den satın aldığınıza kıyasla pahalıdır. Bir mobil plan kullanımınızı sınırlandırmak isteyeceksiniz anlamlıdır. Bu, ISS'lerin bile size sınırsız bant genişliği sağlamadığını ve satın aldığınız planın muhafazakar olması durumunda WiFi ağı Windows 10'da, üçüncü taraf uygulamaları kullanmak zorunda kalmadan yapmanız oldukça kolaydır.

WiFi için veri limiti

Ayarlar uygulamasını açın ve Ağ ve İnternet ayarları grubuna gidin. Veri Kullanımı sekmesini seçin. 'Ayarları göster' altında doğru ağın seçildiğinden emin olun. Değilse, açılır menüyü açın ve veri sınırını belirlemek istediğiniz WiFi ağını seçin. Görünmüyorsa, bağlanmayı deneyin.

Alternatif olarak, WiFi üzerinden bağlandığınız tüm ağlar için veriler üzerinde toplu bir sınır belirlemek istiyorsanız, bu açılır listeden 'WiFi (tüm ağlar)' seçeneğini seçebilirsiniz.

Doğru ağı seçtikten sonra, Veri Sınırı altındaki Sınırı Ayarla düğmesini tıklayın.

Açılan pencerede, verilerin kullanılması gereken süreyi seçin. Çoğu insanın olduğu aylık bir plandaysanız, aylık olarak ayarlayabilirsiniz. Bir kerelik limite ihtiyacınız varsa, örneğin bir otelde WiFi kullanıyorsanız, Bir kerelik seçeneğini belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak, sınırsız bir planınız varsa, Sınırsız seçeneğini belirleyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Android

Android'de WiFi üzerinde mobil verileri otomatik olarak devre dışı bırakma

, Windows

WiFi Bağlantınız için Bilgisayarınızı Hotspot'a Nasıl Dönüştürebilirsiniz [Windows]

Aylık ve Bir Kez seçeneklerinde, planın ne zaman yenileneceğini ve ne kadar veri kullanmanıza izin verileceğini belirtmeniz gerekir. Sınırsız seçeneğiyle, yalnızca planın ne zaman yenileneceğini belirtmeniz gerekir. Her durumda, veriler MB ve GB cinsinden belirtilebilir.

Bu, tüm ağ etkinlikleri için geçerli olacaktır. Windows 10 güncellemeleri indirirse, bunlar uygulamanın veri ölçüsünü de hesaba katarlar. Aynı şekilde, indirme bilgisi gerektiren uygulamaların tüm arka plan etkinlikleri de ölçülecektir. Veri limiti için uygulama muafiyeti ayarlayamazsınız.

Mobil ortak erişim noktanızı açtıysanız ve buna bağlı cihazlar varsa, veri kullanımınızı ölçerken tüketimi de dikkate alınacaktır.

Veri sınırını aştığınızda, Windows 10 sizi bu konuda uyaracaktır. İnterneti devre dışı bırakmaz, böylece kullanmaya devam ederseniz, kullandığınız ek veriler için ekstra ödeme yapmanız gerekebilir. Bunun için kurallar elbette İSS'nizden satın aldığınız veri planı tarafından belirlenir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da ekranınız için nit değeri nasıl ölçülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.