Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da bir yazdırma günlüğü nasıl etkinleştirilir | Windows Yardım

Windows 10'da bir yazdırma günlüğü nasıl etkinleştirilir

Sisteminizde hemen hemen her uygulamadan yazdırabilirsiniz. Photoshop gibi karmaşık bir uygulama bile dahili bir baskı iletişim kutusuna sahiptir. Yazdırma seçeneği olmayan uygulamalar için, uygulama tarafından oluşturulan belgeleri veya görüntüleri yazdırmak için sistem yazdırma seçeneğini kullanabilirsiniz. Yazdırma, uygulamalar için ortak bir yer olsa da, yazdırma işlerinin bir günlüğünü tutmak değildir. Tam olarak pratik değil çünkü Windows 10'da tam bir yazdırma günlüğünü görüntülemek istiyorsanız, tek tek uygulamada görüntülemek ve tek tek çeşitli uygulamaları açarak değil.

Windows 10, bir sistemde yürütülen tüm yazdırma işlerinin bir kaydını tutabilir, ancak varsayılan olarak yazdırma günlüğü etkin değildir. Bunu nasıl etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10'da günlük yazdır

Windows 10'daki yazdırma günlüğünü etkinleştirmek için, Olay görüntüleyicisine erişmeniz gerekir. Windows aramada arama yapabilirsiniz.

Etkinlik görüntüleyiciyi açtığınızda, Uygulama ve Hizmetler günlüğü> Microsoft> Windows> Yazdırma Hizmeti'ni genişletin.

Burada iki etkinlik türü göreceksiniz; Yönetici ve Operasyonel. Yazdırma günlüklerini daha önce etkinleştirmediyseniz, Operasyonel'i sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Genel sekmesinde, 'Günlüğe kaydetmeyi etkinleştir' seçeneğini etkinleştirin ve gitmekte fayda var.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Sistem Yazdırma İletişimini Kullanarak Chrome'dan Nasıl Yazdırılır

Android

Telefonunuzdan Masaüstü Yazıcıya Nasıl Yazdırılır

Bu noktadan sonra, sisteminizde yapılandırılan herhangi bir yazıcıya gönderdiğiniz tüm yazdırma işleri burada kaydedilir.

Baskı günlüklerini görüntülemek için, Olay Görüntüleyicisini açmalı ve yukarıdakiyle aynı konuma dönmelisiniz. Günlük kaydını etkinleştirdikten sonra, bu bölüm size sisteminizde yürütülen tüm yazdırma işlerinin bir listesini gösterir.

Yazdırma günlüğü, bir belgenin ne zaman yazdırıldığını size söyler ve PDF'ye yazdırmak yerine gerçek bir basılı kopya yazdırıyorsanız, hangi belgenin yazdırıldığını size söyler. Aşağıdaki gün, bir yazdırma işi Microsoft Print to PDF yazıcı seçeneğine gönderildiğinde oluşturulan olayı gösterir. Yazdırma işinin tarih ve saatini ve Ayrıntılar sekmesine giderseniz yazdırma işini hangi kullanıcının başlattığını verir.

Yazdırma işinin kendi Olay Kimliği vardır, bunun anlamı, eğer gerekiyorsa, Olayları Olay Kimliği ile de filtreleyebilirsiniz. Çeşitli yazdırma işlerine atanan olay kimliğini kontrol edin ve hepsini filtrelemek için Olay Görüntüleyicisi'nde özel görünümler oluşturun.

Etkinlik Kimliği, etkinlik hakkında günlükten daha fazla bilgi vermez. Gerekirse, doğrudan log dosyasına erişebilmeniz dışında, temelde aynı şeydir.

Bir önceki yazımız olan UEFI veya Eski BIOS’tan Windows 10 yüklü olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.