Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da birim OSD'yi nasıl özelleştirme | Windows Yardım

Windows 10'da birim OSD'yi nasıl özelleştirme

Windows 10, klavyenizdeki medya tuşlarını kullanarak ses seviyesini değiştirdiğinizde size bir OSD gösterir. OSD, kullanıcılar arasında pek popüler değildir ve çoğu onu devre dışı bırakmanın yollarını arar. OSD'yi kavram olarak seviyorsanız, ancak Windows 10'un kullandığı sıkıcı çubuğu beğenmiyorsanız, OSD birimini Volume2 adlı bir uygulama ile özelleştirebilirsiniz.

Cilt 2, ciltle ilgili her türlü şeyi kontrol edebilen ve OSD için seçim yapabileceğiniz çeşitli kaplamalar sunan, özellik bakımından zengin bir uygulamadır. Daha da önemlisi, özel OSD'nin rengini, masaüstünüzdeki vurgu rengine bağlı olmayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

OSD birimini özelleştirme

Volume2 indirin. Hem kurulabilir bir versiyona hem de taşınabilir bir versiyona sahiptir. Hangisini istersen seç ve uygulamayı çalıştır. Sistem tepsisinde çalışacaktır. Uygulamanın ayarlarını sağ tıklayın ve uygulamadan ayarları açmak için menüden Volume2 seçeneğini seçin.

Ayarlar ekranındaki OSD sekmesine gidin ve kullanmak istediğiniz cildi seçin. Nasıl göründüğünü görmek için alttaki Önizleme düğmesini tıklayın. Varsayılan olarak, ayarladığınız aksan rengine uygun olacaktır.

Rengi özelleştirmek için, cilt üzerinde sağ tıklayın ve içerik menüsünden 'Cilt ayarları'nı seçin. Cilt Ayarları penceresinde, 'Sistem renk şemasını kullan' seçeneğinin işaretini kaldırın ve farklı bir renk seçmek için renk kutusuna tıklayın. Uygula'yı tıklayın. Ayarlar penceresine dönün ve yeni OSD'nin nasıl göründüğünü görmek için Önizleme düğmesini tıklayın. İsterseniz Uygula'yı tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Özel Temalar Nasıl Oluşturulur

, Windows

Windows 10'da Sistem Tepsisi Saatini Özelleştirme

Sisteminizdeki sesi klavyenizdeki medya tuşları ile değiştirdiğinizde, Volume2 ile kurduğunuz yeni OSD'yi alırsınız.

Özel cilt oluşturma ve kullanma seçeneği görünmese de, Volume2'nin seçilebilecek çok sayıda görünümü var. Bu, uygulamanın birlikte geldiği görünümle sınırlı olduğun anlamına gelir. Ayrıca derileri kullanmaktan vazgeçmenize ve ses seviyesini sayılarla ve grafiksel olarak gösteren basit bir ölçek ve metin tabanlı OSD almanızı sağlar.

OSD, ekranınızın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Ayarlama yaparken, önizlemesini yaptığınızdan emin olun. OSD'nin önizlemesi istediğiniz herhangi bir yere sürüklenebilir ve yeniden konumlandırılabilir. Bu uygulama aynı zamanda çoklu monitör kurulumu ile oldukça iyi çalışıyor.

Hacim 2 hafif olmasına rağmen, eski sistemleri yavaşlatabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da macOS tarzı etkin köşeler nasıl elde edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.