Windows 10'da Birincil Fare Düğmesini Değiştirme

Dizüstü bilgisayarlar, klavyeler ve işaret aygıtları, varsayılan olarak, sağ elini kullanan kişiler tarafından kullanılmak üzere yapılandırılmıştır. Eğer elinizdeyseniz, sizin için üretilmiş bir dizüstü bilgisayar satın almanız gerekecek ve tüm modeller bu konfigürasyonda mevcut olmayabilir. Sorun dizüstü bilgisayarlar ile olsa da durmuyor. Bir fare ve bir touchpad de sol tuşun birincil fare düğmesi ve sağ düğme ikincil olanı olacak şekilde yapılandırılmıştır.

İyi haber şu ki, birincil fare düğmesini değiştirmek için yeni bir fare almanıza gerek yok. Windows'dan değiştirebilirsiniz. Bunun için özel bir ayar var.

Birincil Fare Düğmesini Değiştir

Ayarlar uygulamasını açın ve Cihazlar grubu ayarlarına gidin. Fare sekmesini seçin ve 'Ana düğmenizi seçin' açılır menüsünü açın. Varsayılan Sol seçeneği yerine Sağ seçeneğini seçin.

Değişiklik hemen yürürlüğe girer. Bu değişikliği yaptıktan sonra tıkladıysanız, farenin sol tuşu, sağ tıklama düğmesinin yaptığı menüyü açacaktır. Aynı şekilde, sağ düğme öğeleri seçer ve çift tıklandığında, klasörleri, dosyaları açıp uygulamaları yürütür.

Bu değişiklik, izleme tablonuzdaki düğmeleri de etkileyecektir. İzleme paneli düğmeleri için ayrı bir ayar yoktur. Fare sekmesinde yaptığınız değişiklik, dokunmatik yüzeydeki düğmeleri de kontrol edecektir. Dokunmatik yüzeylerin hepsi sağ ve sol tuşlara sahip değildir. Bazıları sadece sol tıklamayı yürütmek için tıklanabilir ve touchpad üzerinde çift tıklama ile sağ tıklama simüle edilir. Bu değişiklik, bu şekilde çalışmak üzere tasarlanan bir dokunmatik yüzeyi de etkileyecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Orta Fare Düğmesi / Kaydırma Tekerleği Nasıl Çalıştırılır?

, Windows

Windows 10'da Bir Fare Bağlandığında Dokunmatik Yüzeyi Devre Dışı Bırakma

Büyük olasılıkla, birincil fare düğmenizi de değiştirebilen uygulamalar vardır, ancak tüm uygulamalar ona yanıt vereceğinden, yerleşik seçeneği kullanmak en iyisidir.

Herhangi bir nedenden ötürü, bu sekmeyi Fare sekmesinde görmüyorsanız, aynı sekmede aşağı kaydırın ve 'Ek fare seçenekleri' seçeneğini tıklayın. Bu, Denetim Masası'nın sahip olduğu fare ayarları penceresini açar.

Fare Özellikleri penceresinde, 'Birincil ve ikincil düğmeleri değiştir' seçeneği bulunan bir Düğmeler sekmesi vardır. Onu seçin ve sol tuşun işlevini sağdaki düğmeyle değiştirir.

Windows 10 ayrıca fare tekerleğinin kaydırma yönünü değiştirmenizi sağlar, ancak tekerleğin tıklattığını değiştirmek için herhangi bir yol yoktur. Yalnızca bir touchpad kullanıyorsanız ve bir fare kullanmıyorsanız, farklı hareketlerle neler yapabileceğinize bakmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Apps için UAC İstemi Nasıl Atlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.